Netron Bilişim Akademisi, Certified Ethical Hacker yani iyi huylu, “etik” hacker’lar yetiştiriyor. Bunlar bir çeşit “karşı hacker” olmak üzere yetişiyor. Hacker’larla mücadele etmek için onların silahlarına sahip olmaları gerek. Zaten eğitim de firmaların güvenlik ihtiyaçlarını gidermek amacıyla veriliyor. Emniyet Müdürlükleri, bankalar ve finans kuruluşlarından elemanlar bu eğitimlere katılıyor.

Netron Bilişim Akademisi, EC-Council (Uluslararası e-Ticaret Danışmanları Konseyi) işbirliğiyle iyi huylu hacker (Certified Ethical Hacker) eğitimi veriyor. Etik hacker sertifikası alan katılımcılar, eğitim sonunda hacker’ların kullandığı yöntemlere hakim oluyorlar ve dolayısıyla kendi sistemlerinin güvenlik açıklarını kapatacak, ağlarına yapılacak saldırılara karşı koruyacak donanıma kavuşuyorlar. Davetsiz misafirlerin ağa sızabilmek için hangi adımları atması gerektiğini bilen İyi Huylu Hacker’lar, izinsiz girişleri saptamak, güvenlik politikası oluşturmak, sosyal mühendislik, servis durdurma saldırıları (DOS), tampon belleğe aşırı yüklenme (Buffer overflow) ve virüsler hakkında gerekli bilgi ve donanımı ediniyorlar.
120 saatlik CEH eğitimi boyunca, bilgi güvenliği için gerekli tüm bilgi, tarafsız bir şekilde ve hukuki yanları göz ardı edilmeden katılımcılara aktarılıyor. Katılımcılar eğitimin sonunda CEH sertifikasıyla birlikte bilgi güvenliği için gerekli her türlü operasyonel çözümü yaratıp uygulamak konusunda bilgi donanımına sahip oluyorlar.
Netron Bilgi Güvenliği Danışmanı Bülent Tigin, amaçlarının bilişim profesyonellerini “hacker”lar ile aynı araç ve teknikleri kullanarak aynı düşünce biçimine sevk etmek olduğunu belirtiyor: “Böylelikle bilişim profesyonelleri muhtemel saldırıları tanıyıp üstesinden gelmek için ihtiyaç duydukları bilgi birikimine sahip olabilecekler. CEH eğitimlerini oluştururken, ’Karanlık tarafı aydınlatmak istiyorsan önce karanlığı içinden fethetmelisin,’ düşüncesinden yola çıkarak hareket ettik. Eğitim içerikleri de network güvenliğinden sorumlu bilişim profesyonellerine yönelik bir şekilde, son gelişmelerin ışığında özel olarak hazırlandı. ”
Katılımcılara 120 saatlik bir eğitim veren Netron, bu eğitimin ilk 50 saatinde altyapı oluşturarak katılımcıları çok iyi bir networking ve sistem uzmanı haline getiriyor. Daha sonra ise onlara hacker’ların nasıl çalıştıkları, sistemlere nasıl sızdıkları, sızdıktan sonra ne gibi sonuçlara ulaştıkları ve bunları nasıl değerlendirdikleri öğretiliyor.
Eğitimin en son ve esas bölümünde ise “kötü niyetli hacker”ların nasıl çalıştıklarını öğrenen bu katılımcılara nasıl bir defans politikası oluşturulabileceği öğretiliyor. “Eğitimin asıl can alıcı noktasının hacker’ların nasıl çalıştığından ziyade onların çalışmalarına nasıl karşı koyabileceğimizin bilgisini vermek” diyor Tigin.

AĞIRLIKLI SEKTÖR FİNANS
Eğitime Türkiye’nin ve dünyanın önemli şirketlerinin Türkiye bürolarının bilgi işlem müdürleri, güvenlik mühendisleri ve sistem uzmanları rağbet ediyor. Kursta finans, sağlık ve bilişim sektörleri başta olmak üzere pek çok sektörden katılımcı var. Emniyet Müdürlükleri ve bankaların çalışanları da kursta eğitim almış.
Son yıllarda elektronik ticaret yapan pek çok şirketin belirdiğini söylüyor Tigin. “Bunların çok ciddi bir bölümü hacker’larla uğraşmak zorunda kalıyor. Kanun açıklarından dolayı, hacker’lar bazı noktalardan yararlanıp çok ciddi zararlar verebiliyorlar. Bu yüzden artık bu eğitimi Türkiye’ye getirdik” diyor.

Kursa herkes kabul edilmiyor
Verilen eğitimin kötüye kullanılmaması için neler yapıyorsunuz sorusu üzerine Tigin, bu eğitime herkesin alınmadığını söylüyor ve şunları ekliyor:
“Bilgi iletişim teknolojileri altyapısı olan ve bu alanda bir şirkette çalışan kişiler kabul ediliyor bu kursa. Yurtdışında geçerli olan EC-Council’ın uyguladığı bir sözleşme var bu sözleşmeyi kabul eden kişiler dahil olabiliyor. Görevi kötüye kullanmamaları gerektiği onlara bildiriliyor.”

100 kişi sırada bekliyor
İyi huylu hacker eğitimi Bilgi Güvenliği Danışmanı Bülent Tigin önderliğinde 4 danışman tarafından veriliyor. 120 saat süren 2 aylık eğitim ortalama 20 kişilik sınıflarda veriliyor. İlk mezunlarını 15 gün önce veren kursu için şu anda yaklaşık 100 kişi sırada bekliyor. Yoğun talep nedeniyle ard arda devam eden üç sınıf açan Netron, bundan sonraki ilk sınıfını Mart ayında açacak.
Burcu ÖZÇELİK, Hürriyet İK, 19,02, 2006