BU YIL 2000 ELEMAN ALMAYI PLANLAYAN ZORLU GRUBU İK KOORDİNATÖRÜ NECMİ KAVUŞTURAN

Bu yılın mezunlarından Vestel’e çok iyi kazanımlarımız olacak

Zorlu Grubu bu yıl 2000 kişiyi işe alacak. Bunun için 10 üniversitede genelde Zorlu Holding özelde Vestel’i tanıtacak sunumlar yapacaklar. Vestel Grubu bir yandan da kendi kariyer sitesini kurdu (www.vestelkariyer.com). Başta mühendislik olmak üniversitelerin hemen hemen her bölümünden mezuna ihtiyaç duyacaklarını söylüyor Zorlu Holding İnsan Kaynakları Koordinatörü ve Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Üyesi Necmi Kavuşturan: “Bir üniversitenin verdiği mezunları o yılın mahsulleri diye düşünürsek bu yılın mahsullerinden Vestel’e çok iyi kazanımlarımız olacak.”

Önümüzdeki yaz büyük şirketler nitelikli istihdam konusunda kıyasıya bir rekabete girecekler. Zorlu Holding İnsan Kaynakları Koordinatörü Necmi Kavuşturan, işte bu rekabette Vestel Grubu’nun iddialı olduğunu söylüyor: “Vestel bir teknoloji şirketi. Türkiye’nin en büyük Ar-Ge gücüne sahip, uluslararası bir şirket, o nedenle kariyer açısından da çok hızlı ilerleme imkanları var.”
Zorlu Enerji Grubu ve Denizbank’ta planlanan atılım da hesaba katıldığında, grubun bu yıl mühendisler başta olmak üzere hemen her dalda taze kana ihtiyaç duyacağı anlaşılıyor. Necmi Kavuşturan, işe alacakları insan sayısının 2000’e ulaşabileceğini söylüyor.
Grup, büyüme planlarına paralel olarak, mümkün olduğunca geniş bir kaynak yaratmaya ve bu kaynağın içine doğru ve uygun insanları oturtmaya çalışıyor. Bu sayede verimliliği artırmayı, ayrılmalardan doğan boşlukları bir zarar görmeden kapatmayı da amaçlıyorlar.

TİYATROLU TANITIM
KONFERANSLARI
İşte bu kaynağı yaratmak ve gençlere ulaşmak için birkaç yöntem benimsediler. Önde gelen 10 üniversitede Zorlu Grubu’nu, özel olarak da Vestel’i tanıtan konferanslar başladı. Bu konferanların ilk üçü Sabancı Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve İTÜ’de yapıldı. Grubun bu yıl yaptığı yenilik, konferans öncesi düzenlediği 20-25 dakikalık tiyatro gösterileri.
Kavuşturan bunu ilgiyi artırmak için düşündüklerini söylüyor: “Pek çok üniversitede pek çok sunum yapılıyor. Bunların hepsi birbirine benzediği için öğrencilerin akıllarında yer etmiyor. Bir de bu etkinlikler bahar aylarına denk geldiği için öğrencilerin katılımı düşüyor, ilgi azalıyor. Konferansları daha ilginç hale getirmek ve akılda kalmasını kolaylaştırmak için bir yenilik yapalım dedik. Öğrencilerin okulu bitirip meslek hayatına ilk adımı atarken karşılaşacakları sınavları, mülakatları, iş tercihlerinde çok önemli olan unvan, ücret gibi konuları tiyatro yoluyla anlatmaya karar verdik. O süreci güldürü haline getiren skeçler bunlar. 3’er 5’er dakikalık 4-5 ayrı oyunla, kariyerin başlangıcındaki mülakat ve işe giriş kararlarında gençlerin yaşadığı çoğu gerçek hayattan alınmış hikayeler anlatılıyor.”

VESTEL
KARİYER PORTALI
www.vestelkariyer.com
Vestel Grubu, bir yandan da kendi kariyer sitesini kurdu. Diğer kariyer sitelerine ilgili ilgisiz herkesin başvurduğunu söyleyen Necmi Kavuşturan bu nedenle http://www.vestelkariyer.com’u kurduklarını söylüyor. Geçen çarşamba faaliyete geçen bu site, Zorlu Grubu ve Vestel hakkında her türlü bilgiyi içeriyor. Vestel’e iş başvurularının da bu siteden yapılmasını istiyorlar. Kavuşturan “Site kendi İK politikamızı temel alıyor; bu nedenle başvuruları değerlendirmek ve geri dönüp cevap vermek çok daha kolay olacak” diyor. “Bu site, hem bize hem de başvuranlara kolaylık sağlayacak.”

KİŞİLİK YERİNE
YETKİNLİK ENVANTERİ
Zorlu Grubu, bu yıl başvuranlara uygulanacak testleri de değiştiriyor. Kişilik envanteri yerine yetkinlik envanteri uygulayacaklar. Vestel Grubu çalışanlarının sahip olması gereken 18 temel yetkinliğin başvuran kişilerde mevcut olup olmadığı bu şekilde ölçülecek. Ayrıca İngilizce seviyesini daha rahat ölçebilecek bir sınav sistemi uygulanacak; kavrama, algılama ve duygusal zekayı ölçecek bir de genel yetenek testi yapılacak.
Bu sınavlar her hafta belli bir gün merkezi olarak düzenlenecek. Son aşamada yapılacak mülakatlarda, yetkinlik envanterindeki parametreler bu sefer mülakat yoluyla ölçülecek.
Kavuşturan “Vestel’in toplam çalışan sayısı 12 binin üzerinde, Zorlu Grubu’nun ise 30 bin 386” diyor. “Şirketlerin büyümesinin yanı sıra bir de doğal turnover’ları var. Bu nedenle işe başvuru ve alımlar da çok fazla. En iyileri almak önemli değil; doğru ve uygun olanları almayı hedefleyen bir sistem kuruyoruz biz. Bu nedenle seçimi baştan doğru yapmak çok önemli çünkü bir eleman ayrıldığında bu çok maliyetli olabiliyor.”

VESTEL’DE PERSONEL EĞİTİMİ
Vestel’de işe başlayanlara bir oryantasyon eğitimi veriliyor. Ayrıca mart ayında yıllık bir eğitim kataloğu yayınlanıyor. Çalışanlar bu katalogda yer alan 250 eğitim arasından istediklerini seçiyor; yöneticileri de bunun gerekliliğini onaylarsa yıl içinde bu eğitimleri alabiliyorlar. 250 eğitimin üçte biri kişisel ve yönetsel gelişimle ilgili. Diğer eğitimler teknik ağırlıklı. Bunlar Bilkent Üniversitesi ile birlikte yürütülüyor.
Yine Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi ile ortaklaşa Manisa’da düzenlenen ve 1.5 yıldır süren bir “Vestel İnsan Gücü Programı” uygulanıyor. Bu program, hafta sonları Bilkent Üniversitesi eğitim kadrosu arafından belli özelliklere sahip, seçilmiş 25 Vestel çalışanına veriliyor. Pazarlama ve satış, finans, dış ticaret, üretim gibi ana başlıklardan oluşuyor. Her modülün sonunda katılanlar 5’er kişilik gruplara ayrılarak proje çalışmaları yapıyorlar. Sonra da çeşitli şirket ve fabrikalarda uygulama eğitimi alıyorlar.
Bu programın bir üstünde de Vestel Grubu’ndaki müdürlere yönelik “Vestel Yönetim Gücü” programı var. Bu da Mart ayının son haftasında başlayacak yine Manisa’da 1 yıl sürecek.

ZORLU KARİYER GÜNLERİ
Zorlu Grubu Kariyer Günleri’nin ilk üçü Sabancı Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve İTÜ’de yapıldı. Konferanslar Nisan sonuna kadar ODTÜ, Boğaziçi, Hacettepe, Ege, Dokuz Eylül, Yıldız Teknik ve Koç üniversitelerinde de yapılacak. Son sınıf öğrencilerine yönelik bu konferanlar tüm bölümlere açık olacak. İlk genel sunumdan sonra üst düzey yöneticiler bu okulların bilgisayar, elektrik, elektronik mühendisliği gibi bölümlerindeki öğrencilere teknik konularda sunum yapacaklar.
Burcu ÖZÇELİK, Hürriyet İK, 05,03,2006