DÜNYA KABLOLARINDAN BÜYÜK BİR HIZLA KURTULUYOR AMA…
Tokyo’da 2109, tüm Türkiye’de 400 kablosuz bağlantı noktası var

Dünyada 5 yılda, 20 milyonu Avrupa’da olmak üzere 50 milyon kullanıcıya ulaşan kablosuz bağlantı teknolojisinde müthiş bir büyüme var. Radyoda bu rakama ulaşmak 38 yıl, televizyonda 13 yıl almıştı. Yeni laptop’ların yüzde 90’ı da artık kablosuz internet erişim özelliğine sahip. Bu da kullanıcı sayısında ciddi bir atışa sebep oluyor. Dünyada 100 bini aşkın orta ve büyük ölçekli kurum kablosuz bağlantıdan yararlanıyor.

Kablosuz erişimin en önemli avantajı kabloların döşenmesi, korunması, bakımı gibi sorunları ortadan kaldırarak hareketliliği sağlaması. Kablosuz erişim ile iş yerinde çok daha rahat çalışabiliyor, bir toplantıya girdiğinizde laptop’unuzu da alıp oradan e-maillerinizi kontrol edebiliyorsunuz. Bu nedenle şirketlerde kablosuz erişime olan ilgi hızla artıyor. Kablosuz teknolojinin günlük hayata getirdiği pekçok başka kolaylık var. Mesela bir lokantada siparişler mutfak, bar ve kasaya anında iletilebiliyor. Tablet PC’ler ile stok sayımı çok daha hızlı bir sürede yapılabiliyor.
Kablosuz teknoloji sayesinde kullanıcılar her zaman, her yerden, hareket halindeyken bile internete ulaşabiliyor. Artık kablolu sistemler üreten üreticiler bile bir şekilde kablosuz sistemlerin üretimine girdiler, başka bir şirket kurdular ya da başka bir şirkete ortak olarak bu pazarda yerlerini almaya başladılar.
Günümüzde kablosuz şebekeleri gündemine almış ve uygulayan devletler arasında gelişmiş ülkelerin yanı sıra Brezilya, Kenya, Fiji, Yemen, Nijerya, Tunus, Iran ve Angola gibi ülkeler de bulunuyor.

POTANSİYEL 5 MİLYON
Tüm dünyadaki hot spotların (kablosuz bağlantı noktası) sayısı, 150 bin civarında. Bu sayının 2007 yılında 300 bine ulaşması bekleniyor.
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de hot spotlar özellikle 5 yıldızlı oteller, restoranlar, cafeler, alışveriş merkezleri, havaalanları gibi yerlerde kullanılıyor.
Koç.net Genel Müdürü Mehmet Ali Akarcan, özelikle büyük alışveriş merkezleri, oteller ve havaalanları gibi merkezlerde kullanımın arttığına dikkat çekiyor. Ankara Sheraton Otel, İstanbul Divan Otel, Ceylan Intercontinental, Kalamış Marina, MetroCity Alışveriş Merkezi, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı gibi yerlerde kablosuz erişim hizmeti veren Koç.net, 2003 yılında bu uygulamayı ilk kez bir açık alanda yaparak Taksim Meydanı’ndan Tünele kadar olan alanı kapsamıştı. Fakat bu uygulama için Türkiye Telekomünikasyon Kurumu’ndan lisans alınması gerektiğini söyleyen Akarcan, “Eğer bu uygulamaya devam edilseydi İstanbul, Londra ve Paris’ten sonra çok önemli bir konumda olurdu” diyor. “Biz bunu bir sosyal sorumluluk olarak görüyoruz. Bu tarz uygulamalar teşvik edilmeli. Türkiye’nin geleceği ve komünikasyon ihtiyacı için bu şart. Dünyadaki uygulamalarda bunu gösteriyor. San Francisco ve New Orleans’ta böyle uygulamlara gidildi. Yaşanan doğal afetten sonra tekrar yer altına inip kabloları onaracağımıza bu iş havadan yapalım, hem daha çok alanı kapsayalım, hem daha ucuza mal edelim hem de insanları rahatsız etmeyelim denildi.”
Türkiye’de mobil kablosuz erişim kullananların sayısının şu anda 500 bin civarında olduğunu söylüyor Akarcan: “Bu kişiler PDA’lerinden, dizüstü bilgisayarlarından, akıllı cep telefonlarından havaalanı, alışveriş merkezi veya cafe türü yerlerden düzensiz olarak kişisel ihtiyaçları için bağlanan kişiler. Öte yandan şirketlerde, üniversitelerde daha düzenli olarak her gün bağlanan ayrı bir kitle bulunuyor ve bunların rakmaları çok çok daha yüksek. İleriki yıllarda Türkiye’deki potansiyel kullanıcı sayısı 5-6 milyonu bulacaktır.”

San Francisco WI-FI başkenti olacak
Dünyanın bir numaralı arama motoru Google, ABD’nin San Francisco kentini dünyanın kablosuz bağlantı başkenti yapmak için önde gelen internet portalı Earthlink ile işbirliği yapacak. Google ve Earhtlink şirketlerinden yapılan açıklamada, ABD’de ilk kez tüm metropolü kapsayan bir “wi-fi” bağlantısına sahip olacak San Francisco kentindeki tüm internet kullanıcılarının bu hizmetten ücretsiz faydalanacağı belirtildi.
Burcu ÖZÇELİK, Hürriyet İK, 05,03,2006