Gençlerin katılımcılığını arttırmak için Arı Hareketi’nin 7 yıl önce başlattığı Gençnet projesinin bu yılki konusu “Hayatın Her Alanında Girişimcilik”. Hedef, spor, sanat, ekonomi, siyaset gibi çeşitli alanlarda gençleri girişimci olmayı teşvik etmek. Beş ilde düzenlenecek konferanslarla 18-25 yaş grubundaki yaklaşık 2 bin gence ulaşılacak. İlk konferans 25 Mart’ta Gaziantep’te oldu. Gençnet ekibi bundan sonraki konferanslarını Trabzon, Eskişehir, Denizli ve İstanbul’da yapacak.

Gençnet projesi, Anadolu Konferansı, İstanbul Mayıs Konferansı ve http://www.gencnet.org web sitesi ayağı olmak üzere üç aşamadan oluşuyor. Projenin ilk ayağı olan Anadolu konferanslarında 18-25 yaş arası gençler hedef alınıyor. Gençlerle nasıl proje yapılır, proje nasıl sunulur, belediye başkanıyla veya okul yönetimiyle ilişkiler nasıl yürütülür gibi konular paylaşılıyor.

Her yıl proje başka bir noktaya yoğunlaşıyor. Genç ARI Genel Sekreteri Sait Baştürk, “Önceden gençlerde insiyatif almama gibi bir tutum söz konusuydu ancak son iki yıldır gençler yeni şeyler üretmeye yöneliyor. Bizde yeni şeyler üretmek isteyen bu gençleri pozitif yönlere odaklamaya çalışıyoruz. O nedenle 2005’te yaptığımız Gençnet projesinin ana teması yerel fırsatları değerlendirmek üzerineydi. Bu senede hayatın her alanında girişimcilik üzerine odaklandık.”

“Hayatın Her Alanında Girişimcilik” konulu bu yılki konferanslardan ilki 25 Mart’ta Gaziantep’te yapıldı. Diğer konferanslar 15 Nisan’da Trabzon’da, 22 Nisan’da Eskişehir’de, 29 Nisan’da Denizli’de ve 13 Mayıs’ta İstanbul’da yapılacak. Konferanslarda her alanda girişimci olarak faaliyet göstermiş kişiler gençlerle bir araya gelecek. Konferanslar bitince öğrencilere 20-25 soruluk bir anket verilecek ve Türkiye gençliğinin girişimciliğe nasıl baktığı ve önünde gördüğü engeller araştırılacak.

13 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenecek konferansa İstanbul ve Anadolu’nun çeşitli illerinden 500-600 gencin gelmesi bekleniyor. Konferansların bu yılki direktörü Umut Bayhan, “Başarılı kişileri çağırarak gençlerin gözünde bir ışık çakmasını, bu kişilerin onlar için birer idol olmalarını bekliyoruz. Bu sayede gençler nasıl bir yol çizmeleri gerektiğini, nasıl kariyer planı yapacaklarını görecekler. Bunun için konferansa İK koordinatörlerini de getireceğiz. Toplumun genç liderlerini yetiştirmeyi amaçlıyoruz” diyor.

Mayıs konferansı için bir de proje yaratılması amaçlanıyor. Ama henüz şekillenmiş bir proje yok. Anketten çıkan sonuçlara göre öğrencilere bir sorun verilecek ve bu sorunu çözmek için bir atölye çalışması yapmaları istenecek.

AMAÇ ÖZGÜVENİ SAĞLAMAK
Yapılan projelerin gençlere özgüven aşıladığını belirtiyor Sait Baştürk: “Örneğin Kars’ta öğrenciler ulaşım problemi yaşıyorlardı. Bir öğrenci saat 6’dan sonra üniversitede kaldıysa, şehre inemiyordu. Yada şehirdeyse yurda gidemiyordu. Orada yaptığımız toplantılar sonucunda tüm öğrencilerin ortak sıkıntısı olan bu ulaşım problemini Kars’taki işadamlarına aktarma kararı aldık. Öğrenciler bir işadamına ulaştılar ve bir otobüs aldılar. Belediye Başkanı’na ulaştıklarında da “bizim elimizde otobüs var; sizden de 6’dan sonra bir şoför istiyoruz” diyebildiler. Böylece sorunu çözmüş oldular. Gençnet’in felsefesinde yatan şey özgüven sağlamak. İstanbul’dan bakanlar için bu projeler belki çok büyük değil ama o insanların yaşadıkları şehirlerde kritik sorunları çözmelerini sağlıyor.”

MEMUR OLMAK İSTİYORLAR
ARI Hareketi Üyesi ve Gaziantep Konferansı sorumlularından Bora Tanrısınatapan, bu konferansların aynı zamanda bölgesel nitelik taşıdığını hatırlatıyor. 25 Mart’ta Özel Seçkin Okulları’nda yapılan Gaziantep Konferansı’na 350 kişi katıldı, bunların bir bölümü de Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mersin, Hatay ve Adana gibi çevre illerden gelenlerdi. Konferans sırasında oynanan interaktif bir oyundan ilginç sonuçlar çıktı. “Girişimcilikten ne anlıyorsunuz?”, “Sizin için girişimcilik nedir?” gibi sorular sorularak insanlara mikrofon uzatıldı ve onların görüşleri alındı.
Sonunda gençlerin girişimcilikle ilgili en büyük korkularının şimdiye kadarki başarısız girişimci örnekleri olduğu anlaşıldı. Tanrısınatapan şu sonucu çıkarıyor: “Gençlerin büyük çoğunluğu girişimcilikten korktukları için ben memur olayım, gelirim belli olsun, iş kaybım olmasın mantığındalar” diyor.
Oyundaki diğer bir soru da “Üniversiteden mezun olup iş bulmamayı mı yoksa tahsili yarım bırakıp hayata atılmayı mı tercih edersiniz?” şeklindeydi. Tanrısınatapan birçok öğrencinin ikinci şıkkı tercih ettiğini söylüyor: “Nedeni çok açık. Dünyanın ilk 5 zengini okulu bırakıp başarıyı yakalamış.”

Gençlik projesini gençler yürütüyor
ARI Hareketi’nin 15-25 yaş aralığındaki üyelerine GençARI deniyor. GençNET Projesi başta olmak üzere, gençler çalışmaların her aşamasında yer alıyor. Proje geliştiriyor, sponsor buluyor, organizasyonu üstleniyorlar. 12 ilde 490 GençARI üyesi var. Çoğu üniversite öğrencisi veya yeni mezunlar. GençNET ekibi 20-25 kişilik bir gruptan oluşuyor. Aktif üyeler her çarşamba bir araya gelip konferansları değerlendiriyor. Zaten konferansları da onlar düzenliyor. Gençlerin çoğu bu hareketle konferanslar aracılığıyla tanışmış. Hepsi üniversitelerin farklı bölümlerde okuyor, kimisi de bir işte çalışıyor.
Burcu ÖZÇELİK, Hürriyet İK, 02, 04, 2006