İşyerleri, hayatımızın çok büyük bir bölümünü geçirdiğimiz, ikinci bir ev gibi. Şirketler de artık içinde iyi yaşanılacak ofisler yaratmak amacıyla büyük bir dönüşümden geçiyor. Ofislerde çalışanlara özel hizmetler verilmeye başlandı. Fitness merkezinden hobi alanlarına kadar değişik uygulamalar var. İşte bu yönde çaba harcayan şirketleri ön plana çıkarmak için Doğadan ve Ekonomist Dergisi “Sağlıklı Ofisler Welness 2005” yarışmasını düzenledi. Finale kalanlar ödüllerini 12 Nisan da Hürriyet Medya Towers da yapılan törenle aldılar. birincilik ödülünü Hugo Boss Tekstil Sanayi, ikinciliği Simens Sanayi, üçüncülüğü ise IBM Türk kazandı.

Sağlıklı ofis, yaşam alanı sağlayan ofistir
Doğadan Genel Koordinatörü Serhan Bahçelioğlu: Sağlıklı ofis, çalışma ortamının kurumun kültürüne uygun tasarım değerlerine sahip olan, çalışanların beden ve ruh sağlığına yönelik faaliyetlerin gerçekleştirildiği, iç iletişimin artırılması için şirket içi sosyal etkinliklerin düzenlendiği, stres ve zaman yönetiminin desteklendiği, tam anlamıyla bir yaşam alanıdır. Yaşamımızın önemli bir bölümünü işyerinde geçirdiğimiz dikkate alındığında buradaki ortamın önemi çok daha net bir şekilde ortaya çıkıyor.

BİRİNCİ HUGO BOSS
Sağlık birimi küçük bir hastane gibi
Sağlıklı Ofisler-Welness 2005 yarışamasında birinciliği kazanan Hugo Boss un İzmir deki ofisleri, üretim sahaları, sosyal tesisleri, dinlenme alanları ile bir bütün olarak çalışanların günlerinin büyük bir bölümünü rahatlıkla geçirebileceği bir yaşam alanı.
Hugo Boss da iş güvenliği ve işçi sağlığı kurulu tarafından ses, ışık, toz, havalandırma ölçümleri periyodik olarak yapılıyor. Ofislerde uluslararası ergonomik uygunluk standartlarına sahip ürünler kullanılıyor.
Hugo Boss un üç doktor ve beş hemşireden oluşan sağlık biriminde kit ile yapılan rutin tahliller, EKG ve ultrason tanı yöntemleri kullanılıyor; odiyometri ile işitme taraması ve göz sağlığı taramaları yapılıyor. Kadın çalışanlar da jinekolojik kontrollerini burada yaptırabiliyor.
Hugo Boss Genel Müdürü Sezai Kaya “Ofislerimiz, kurum kültürünü oluşturan temel değerlerden biri” diyor. “Yalınlığı ve yaratıcılığı destekleyecek şekilde açık ofis formatını benimsedik. Modern insan yaşamının yaklaşık yüzde 70 ini çalışma ortamında geçiriyor. Bu ortamın insan hayatı üzerindeki etkisi ve önemi giderek artıyor. Bizim amacımız çalışanlarımıza hem çalışmaktan keyif alacakları hem de çalışırken maksimum konfora sahip oldukları ortamlar yaratmak.”
Çalışanlar pekçok sosyal kulüp kurmuş: Şarap dostları, okuma ve konuşma, briç, dalış, doğa sporları, koro müzik enstürmanları, el sanatları, tiyatro, gezi, sorumluluk, film, Mor Çatı Dayanışma, satranç, aile, dans, folklor ve spor.

İKİNCİ SIEMENS
Emekliler için bir sosyal tesis kurmuş
Yarışmada ikinciliği Siemens Sanayi ve Ticaret AŞ aldı. Kurumsal İK Müdürü Nurer Yüksel, müşteriyi memnun etmenin yolu, çalışanları memnun etmekten geçer diyor: “Türkler yaptıkları işten zevk alırsa başarılı oluyor.”
Siemens in İstanbul Kartal daki 90 bin metrekarelik tesislerinde kişi başına 10-12 metrekare alan düşüyor. Sigara odaları var. İsteyen yemekte diyet mönü alabiliyor. Çalışanlar aerobik, yoga ve step dersleri alıp fitness yapıyor. Kır koşusu, kürek, voleybol gibi sporlarda yaz ve kış olimpiyatları düzenleniyor.
Siemens emeklilerini de unutmamış. Sosyal güvenlik sisteminin kısıtlı şartlarını da göz önüne alarak bir emekliler vakfı bir de Siemens Evi ni kurmuş. Emekliler, Siemens in Kartal tesislerinde her türlü imkandan yararlanıyor, Siemens Evi nde eski dostlarıyla bir araya gelerek maç izliyor, kitap okuyor, bilardo oynuyorlar.
Kartal daki tesislerde bowling salonu, fitness salonu, çim futbol sahası üstte , masatenisi alanı var. Spor eğitmenleri Siemens in 3 bin 500 çalışanına hizmet veriyor.

ÜÇÜNCÜ IBM TÜRK
Kapalı bölmeleri kaldırdı
Yarışmada üçüncü olan IBM, geçtiğimiz yıllarda açık ofis ortamına geçti. İnsan Kaynakları Müdürü Aysun Barın “Ofisin ekip çalışmasını destekleyen dinamik bir ortam olamasını hedefledik” diyor. “Bunun için de paylaşımlı ofis anlayışını benimsedik. Çalışma alanlarımız tamamiyle açık. Kullandığımız bölmeler şeffaf paravanlarla birbirinden ayrılıyor.” Bir işyerinde kafetarya, lounge ve spor merkezi gibi alanların önemine dikkat çekiyor Aysun Barın ve çalışanların sosyalleşmelerini, ekipleşmelerini desteklemek istediklerini söylüyor.
IBMçalışanları ergonomi konusunda sürekli bilgilendiriliyor. İlkyardım ve sürüş teknikleri dersleri veriliyor.
Burcu ÖZÇELİK, Hürriyet İK, 23, 04, 2006