Dünyada 30 bin CEO, 5 bin yönetici araştırma şirketi var

Şu anda dünyada yaklaşık 5 bin yönetici araştırma şirketi olduğu varsayılıyor. Global şirketlerin başındaki CEO sayısının ise 30 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Yönetici araştırma şirketleri, tabii sadece bu CEO ları değil, tüm üst düzey yöneticileri işe yerleştirmekle uğraşıyor. Bu yöneticilerin aldığı yıllık maaş ortalama 225 bin dolar. Yönetici araştırma şirketleri, bunları işe yerleştirirken, bu ücretin ortalama yüzde 33 ünü alıyor. Komisyon gelişmekte olan ülkelerde yüzde 25-33 iken, gelişmiş ülkelerde, örneğin Japonya da yüzde 45 e kadar çıkabiliyor.

Yönetici araştırma şirketlerine akreditasyon veren AESC Association of Executive Search Consultants, Yönetici Araştırma Şirketleri Birliği 1959 da kuruldu. Merkez ofisleri Brüksel ve New York ta. AESC Strateji ve Gelişim Müdürü Daniel B. Hall, 70 ülkede 300 üyeleri olduğunu söylüyor. Bir yönetici araştırma şirketi kuran, kalitesini AESC den aldığı akreditasyonla onaylatmak zorunda.

Yönetici araştırma şirketlerinde bir numara ABD. Hall, “ABD pazarın yüzde 40 ını temsil ediyor. İkinci büyük pazar Avrupa” diyor. “İngiltere, Avrupa nın yüzde 40 ını temsil ediyor. Fransa ve Almanya yüzde 15 lik paylarla İngiltere yi izliyor. Bir diğer güçlü ülke ise Hollanda.”
Toplantıya katılan The Economist yazarlarından Nancy Garrison Jenn iki yıl önce Türkiye ye geldiğinde zeki ve yaratıcı pekçok Türk öğrenciyle tanıştığını, potansiyelin çok yüksek olduğunu söylüyor: “Yönetici araştırma sektörü hızla büyüyen bir pazar. Türk öğrenciler de bunun farkına varıp başka ülkelerde şanslarını denemeli. Batı dünyasının yanı sıra Rusya, Hindistan, Çin ve Brezilya gibi pazarlar da çok hızlı gelişiyor ama dünya sadece bu ülkelerden ibaret değil. Gelişen pek çok ülke var. Avrupa da Rusya, eski Sovyet cumhuriyetleri ve Türkiye; Ortadoğu da ise Dubai, Mısır ve Lübnan. Mesela son dönemde yönetici adayları mandarin ve Arapça öğreniyor.”
Stanton Chase Tüketici Ürünleri Genel Müdürü Peter de Jong, Stanton Chase in farkının bünyesinde oluşturduğu gruplar practise groups olduğunu söylüyor. Stanton Chase 5 ana grupta uzmanlaşmış: Tüketici Ürünleri, Finans, Sağlık, Endüstri ve Teknoloji. Stanton Chase İstanbul Yönetici Ortağı Çağrı Alkaya ise şu anda dünyadaki en canlı sektörlerin perakende, teknoloji ve tüketim ürünleri olduğunu belirtiyor. Türkiye de ise özellikle ilaç, finans, tüketim ve perakende çok canlı.

5 AYDA 8 YÖNETİCİ
Türkiye deki müşterilerinden gelen talepler ve AB sürecinin başlamasıyla daha fazla müşterinin Türkiye yi sorar hale gelmesi üzerine, Stanton Chase, Türkiye de Kasım 2005 te bir ofis açtı. Stanton Chase Türkiye ofisi adaylarının ücret aralığı 60-300 bin dolar arasında. Ağırlıklı olarak 80-200 bin aralığında çalışıyorlar. Şirket 5 ayda biri Cezayir e olmak üzere 8 yöneticiyi işe yerleştirdi.

Dünyanın en büyük 10 yönetici araştırma şirketinden biri olan Stanton Chase International ın 33. Uluslararası Partnerler Toplantısı 28-29 Nisan da Atina da yapıldı. Toplantıya Stanton Chase in 40 ülkedeki yaklaşık 60 ofisinden yöneticiler katıldı. Toplantıda bu yıl Dubai, Güney Afrika ve Romanya da açılan üç yeni ofis tanıtıldı. Toplantıda üst düzey yöneticilerin işe yerleştirilmesiyle ilgili bilgiler paylaşıldı.
Avrupalı yöneticiler Dubai ve Sao Paolo dışında bir yere gitmek istemiyor, bu, Türk yöneticiler için fırsat

Stanton Chase İstanbul’dan Çağrı Alkaya
Türk yöneticilere özellikle Kuzey Afrika, Ortadoğu, Pakistan ve İran gibi ülkelerden yoğun talep var. Bunun bir nedeni Türk yöneticilerin esnek düşünmesi, hızlı karar vermesi, çalışkan olması ve kriz yönetimi becerileri; ikinci nedeni de Avrupalı yöneticilerin bu bölgelere gitmek istememesi. Yöneticiler arasındaki mobilite azalıyor. Herkes Paris’e, Londra’ya, New York’a gitmek istiyor ama Brezilya’da Sao Paulo, Ortadoğu’da Dubai dışında bir yer söz konusu olduğu zaman şirketler gidecek yönetici bulmakta zorlanıyor. Aslında bu bir fırsat, Türk yöneticiler uluslararası şirketlerde belli konumlara gelmek için gelişmekte olan bölgelerdeki etkinliklerini arttırmalı. Ortadoğu, Afrika ve Asya’daki yönetici sayımızı artırabilirsek bu bölgelerde daha fazla söz sahibi olabiliriz.
Burcu ÖZÇELİK, Hürriyet İK, 07,05, 2006