Türkiye de ilk kez bir kurumsal film festivali düzenleniyor. Uçan Süvariler Yaratıcı Çözümler Şirketi ve Patika Yapım ın düzenlediği festivalde, her sektörden ve her kademeden çalışanlar çektikleri filmlerle yarışacak. 3 ayrı dalda çekilecek filmler için teknik destek festivalin organizatörleri tarafından sağlanacak. Yarışmanın ödül töreni Kasımın ilk haftasında MyShowland da yapılacak.

Uçan Süvariler Yaratıcı Çözümler Şirketi ve Patika Yapım, Türkiye de ve dünyada ilk kez bir kurumsal film festivali düzenliyor. Her sektörden her düzeyde firma çalışanlarının katılabileceği yarışmada En İyi Film, En İyi Ekip, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu ve En iyi Kadın Oyuncu olmak üzere toplam 5 dalda 15 ödül dağıtılacak.

2006 Kurumsal Film Festivali kurum kültürü, müşteri memnuniyeti ve reklam filmi olmak üzere 3 konu başlığı altında toplanacak. Katılımcılar isterlerse 3 başlık altında 3 ayrı film yapma hakkına da sahip. Kurumsal ve müşteri memnuniyetini konu alan filmler maksimum 5 dakika, reklam filmi ise maksimum 1 dakika olacak. Film çekme süresi ise 2 günle sınırlı.

Uçan Süvariler Genel Müdürü Cihan Zarakol, bu yıl hedefteki katılımcı firma sayısının 40 olduğunu söylüyor: “16 sı sinema, televizyon ve reklam sektöründen, 3 ü iş dünyasından, 4 ü medyadan olmak üzere toplam 23 kişiden oluşan bir jürimiz var. Bu jüri üyelerinin hepsine teker teker filmler gönderilecek ve onlar da izleyip birbirinden etkilenmeden oy verecekler. O nedenle katılımcı sayısını 40 ile sınırlamayı düşünüyoruz.”

Firmalardan aldıkları tepkilerden son derece memnun olduklarını söyleyen Zarakol, “Görüştüğümüz firmaların hepsi biz birinci olacağız, çünkü biz hizmet sektöründeyiz diyor. Bizden çok hikaye çıkar, inanılmaz şeyler yaşıyoruz, diyenlerin sayısı çok fazla. Herkes kendinden çok emin” diyor.

Bütün filmlerin aynı formatta olmasını sağlamak için kamera ve kameraman, 2 Betacam kaset, ışık malzemesi, boom mikrofon, 6 saat boyunca bir montaj masası ve montaj elemanı, festivalin organizatörleri tarafından karşılanacak. Senaryo, oyuncular, yemek, kostüm gibi masraflar ise filmi yapan ekibe ait olacak.

Yarışmada tek koşul hiçbir şekilde dışarıdan destek almamak, filmde rol alan ve çalışan herkesin şirket elemanı olması. Cihan Zarakol, firmalara her türlü teknik desteği kendilerinin verdiklerini çünkü herkesin eşit koşullarda yarışmasını amaçladıklarını söylüyor. “Herkes filmini aynı formatta çeksin istedik. En azından görüntü kalitesi açısından bir birliktelik olmalı. Yoksa daha düşük bir formatta çekilen çok güzel bir film sırf görüntüsü bozuk diye elenebilir.”

Zarakol, bazen amatörler tarafından yapılan işlerin de çok iyi olabileceğini söylüyor: “Öğrencilerin katılacağı bir afiş yarışması düzenliyorsunuz ve yapılan işler çok şaşırtıcı olabiliyor. Buradan da süper filmler, gizli kalmış dahiler çıkabilir ortaya.”

Patika Yapım Genel Müdürü Şenay Akkurt ise onlarca beynin yeni firkirler üreteceğini ve bu fikirlerin belki bir sonraki sene o firmanın yapacağı reklam kampanyasına bile etki edeceğini söylüyor.

Bir hedef de takım çalışması yaratmak. Film çekmek ve iş dünyası arasındaki benzerliklere dikkat çekiyor Cihan Zarakol: “İş dünyasında da film çekerken de herkes birbirini doğru bir şekilde tamamlamalı, iyi organize olmalı. İş dünyasının çalışma prensipleri, filmle birleştiğinde çok keyifli şeyler çıkacaktır ortaya.”

Film çekerken nelere dikkat etmeli
Film çekecek kişilere nasıl bir yol izleneceği bir toplantıyla anlatılacak. Zarakol, ilk çekilen filmlerde klasik hatalar olduğunu ve toplantıda bu hatalara değineceklerini söylüyor: “Mesela insanlarda her çektiğini filme koymak gibi bir eğilim vardır. O zaman film sarkar. O nedenle kendi çektiğine acımayacaksın. Bir diğer nokta, ne kadar çok prova yaparsanız kamera önüne geçildiği anda çekim o kadar kolay yapılır. Planlama çok önemli. Biz film çekim süresini 2 günle sınırladık yoksa bu işin sonu gelmez. Zaten katılımcılar bize senaryolarını gönderecekler ve biz filmin 2 günde çeklip çekilemeyeceği bilgisini onlara vereceğiz. Oyuncular açısından bir sınırlama yok ama siz 30 kişilik bir castla bu filmi 2 günde çekmeye çalışırsanız kontrolü sağlayamazsınız. Ya da senaryoda Boğaz Köprüsü, Anıtkabir gibi çekim yapmanın zor olacağı yerler seçilmişse bu gibi yerlerin senaryodan çıkarılması gerekecek. Biz call center gibi hizmet vereceğiz.”

Axa Oyak ilham verdi
Patika Yapım geçen yıl Axa Oyak ile benzer bir çalışma gerçekleştirdi. Axa Oyak çalışanları kendi filmlerini yaptılar. Patika Yapım Genel Müdürü Şenay Akkurt, kendilerine 100’lerce filmin geldiğini söylüyor. “Amatör kişilerin hayal güçlerini kullanarak bu kadar yaratıcı ve güzel şeyler yapmaları bizi çok etkiledi. Buradan yola çıkarak tüm iş dünyasını içine alabilecek kadar geniş kapasiteli bir şey yapabilir miyiz diye düşündük ve Uçan Süvariler’le de görüşerek bu film festivalini kurmaya karar verdik.”
Burcu ÖZÇELİK, Hürriyet İK, 11,06,2006