İSTANBULLU KADINLAR SHARMA NIN KONFERANSINA KOŞTU

Ferrari sini Satan Bilge yi ilk götürdüğüm editör bunu kimse okumaz diye yüzüme gülmüştü

“Ferrari sini Satan Bilge”, “Koza Kelebeği Bilmez”, “Ermiş, Sörfçü ve Patron” ve son olarak “Sen Ölünce Kim Ağlar?” kitaplarının yazarı Robin Sharma geçen hafta konferans vermek için geldiği İstanbul da bir kere daha Türk okurlarının büyük ilgisiyle karşılaştı. “Kendinizi Uyandırmak” adlı konferansı yaklaşık 400 kişi izledi, bunların büyük çoğunluğu kadındı. Katılımcılar hipnoz olmuş gibi, pür dikkat Robin Sharma nın söylediklerini dinlediler. Liderlik ve korku üzerine konuşan Sharma, sık sık dinleyicileri dans ettirerek, birbirlerinin masaj yaptırarak motive etti.

Robin Sharma gördüğü bu ilgiden çok memnundu. Türkiye de adını durduğu kitabı “Ferrari sini Satan Bilge” yayıncısı GOA Yayınevi nin verdiği bilgiye göre bugüne kadar 800 bin kişiye ulaştı 300 bini kitabevi raflarından, 500 bini Hürriyet le birlikte satıldı.

Sharma ya Türklerin gösterdiği bu olağanüstü ilgi hakkında ne düşündüğünü soruyoruz. “Akılalmaz bir ilgi” diyor. “Bu ülkede insanlar işlerini büyütme ve liderliklerini geliştirme konusunda çok hevesliler ve çok başarılılar. Türk okuyucusu gelişime aç. Hayatları için daha çok şey istiyorlar. Başarı ve mutluluk arasındaki dengeye bakıyorlar. Başarının yanı sıra yaşamlarındaki mutluluğu da önemsiyorlar. Türk okuyucuların benim kitaplarıma gösterdiği tepkiler çok şaşırtıcıydı. Satış grafikleri çok iyiydi, ama bu tek ölçü satış grafiği değil tabiki. Bugünkü seminerde de tanıştığım pekçok okuyucum bana kitaplarınızı okuduktan sonra hayatım değişti dedi. Kitaplarımı okuyup kendi işleri için nasıl yeni fikirler geliştirdiklerini, kitabı okuduktan sonra nasıl hayallerini gerçekleştirdiklerini, başarıyı ve aynı zamanda mutluluğu elde ettiklerini anlattılar. Bu hikayeler bana ilham veriyor. Aynı şekilde http://www.robinsharma.com sitesine de pekçok e-mail alıyorum.”
Konferansa ilgi yoğundu, Robin Sharma ara vermek için kürsüden indiğinde bile etrafı geniş bir okuyucu ve hayran kitlesi tarafından sarıldı. Sharma gördüğü ilgiden çok memnundu.

ÇOK BAŞARILI BİR AVUKATTIM AMA JULIAN GİBİ İÇİM BOMBOŞTU
Asıl mesleği avukatlık olan Robin Sharma, konferansta kendi hayatını hep örnek olarak gösterdi. Çok başarılı bir avukat olan, her ne kadar Ferrasi olmasa da bir BMW si olan Sharma, herkesin kendisini çok başarılı bulmasına rağmen “Ferrari sini Satan Bilge” kitabının ana karakteri Julian gibi içim bomboştu, diye anlattı: “Değişiklik yapmaya karar verdim. Önemli şirketlerle çalıştım ve gördüm ki şirket yöneticileri düşünmeye vakit ayırıyor ve sonuçta çok daha farklı bir hayat ortaya çıkıyor. Farklılık için düşünmeye vakit ayırmalı. Ben de öyle yaptım. Farklı kitaplar okudum, meditasyon yaptım, kısacası hayatımı değiştirmeye başladım. Dış dünyayı değiştirmek için önce iç dünyanızı değiştirmeniz gerek.”

KORKUYU AŞMAK GEREK İŞİN SIRRI BURADA
Liderlik üzerine konuşan Robin Sharma nın en çok üzerinde durduğu konulardan biri korkuydu. İnsanların reddedilmekten, yeniliklerden, “ya insanlar bana gülerse” düşüncesinden korktuklarını söyledi Sharma. “Bizi sınırlayan şey korkudur. Korkuyu aşmak gerek, alay edilmekten de korkmamak gerek. Bütün işadamlarına yada yenilikçi kişilere hayatlarında bir dönem gülünmüştür.”
Robin Sharma, bu konuda kendisinden örnek verdi. “Kitabımı değerlendiren ilk editör bana güldü, bu kitabı kimse okumaz, sen yazmayı bilmiyorsun” dedi. İlk seminerime de 21 kişi katılmıştı; onların büyük çoğunluğu da aile üyeleriydi.” Sharma, bu nedenle korkuyu çok önemsediğini belirtti: “Korkudan kaçmak değil, korkuya doğru koşmak gerekir. Çocuk olmak çok önemli. Liderlerin en önemli özelliklerinden biri çocuk olmak. Çünkü çocuklar korkusuzdur ve çok kolay iletişim kurarlar. Başarılı olmanın bir tarafının başarısızlık olduğunu unutmayın. Rakiplerden önce başarısızlıkla karşılaşın ki üstesinden gelebilesiniz.”

LİDERLİK İÇİN 4 TAKTİK
Robin Sharma liderlik özelliklerini geliştirmek için 4 taktik verdi:
Kendi felsefenizi yazın,
Sabah kaltığınızda kendiniz için en zor şeyi yapın,
Kendinizi her gün en azından yüzde bir iyileştirin,
Düşünmek için zaman ayırın.
Sharma da her gün bir saat erken kalkıyor ve bu süreyi kutsal zaman olarak nitelendiriyor: “Bu bir saatte jimnastik yapın, felsefenizi gözden geçirin ve hayatta kim olmak istediğinizi, iş hayatınızda ne olmak istediğinizi, sizi hayatta nelerin sınırladığını düşünün.”

Sen ölünce kim ağlar
Liderlik, performans ve kişisel gelişimde en ünlü yazarlarından biri Robin Sharma. Eski hukukçunun kitapları 44 ülkede, 30 dilde yayınlandı ve yedi kitabından altısı dünyada çok satanlar listesinde yer aldı. Sharma, başkanlık, yöneticilik ve eğitim hizmetleri veren “Sharma Uluslararası Liderlik” şirketinin de yöneticisi. Yazarın en son kitabı “Sen Ölünce Kim Ağlar?” geçtiğimiz günlerde Goa Yayıncılık tan çıktı. Sharma, 101 hayat dersinden oluşan kitabın farklı, daha başarılı ve mutlu olmak isteyen insanlar için bir rehber olduğunu söylüyor.
Konferans sırasında dinleyicileri sık sık ayağa kaldırarak dans ettirip, birbirlerine masaj yaptıran Robin Sharma, kendisini dinlemeye gelenlere meditasyon da yaptırdı.
Burcu ÖZÇELİK, Hürriyet İK, 10,09,2006