Şirketlere sağlıklı beslenme konusunda danışmanlık veren diyetisyen Dilara Koçak a göre, bireysel beslenme danışmanlığına gösterilen ilgi şu anda altın çağında ancak kurumsal beslenmeye gösterilen ilgi henüz emekleme aşamasında. “İnsan kaynaklarının standart çalışmalarının içinde mutlaka beslenme koçluğu da olmalı” diyor.

Henüz emekleme aşamasında olsa da, şirketler beslenmeye eskisi gibi bakmıyor. Büyük catering firmaları, hizmet verdikleri kurumlarda yeme alışkanlıklarının hızla değiştiğini yakından gözlemliyor. Örneğin Türkiye nin en büyük catering şirketi Sofra nın Genel Müdür Yardımcısı Sibel Gökbulut, “Müşterilerimizin ezici çoğunluğu genç yaş ortalamasına rağmen sağlıklı ve formda yaşamak istiyor” diye anlatıyor. “Bizden de buna uygun mönü talep ediyorlar. Seçmeli açık büfe şeklinde hizmet verdiğimiz yerlerde gittikçe daha fazla sebzeler, az yağlı yemekler ve salatalar isteniyor. Hamur işi tatlı yerine de sütlü tatlı tercih ediliyor.”

Sardunya nın Kalite Güvence Direktörü Ferhunde Atalar da bunun için 20 kişilik bir komisyon kurduklarını anlatıyor. Her ay bir araya gelen bu komisyonda toplu beslenme uzmanları, diyetisyenler, işyeri hekimleri, gıda mühendisleri, operasyon yöneticileri ve aşçıbaşılar var. Atalar, “Fazla enerji ihtiyacı olmayan bir beyaz yakalı için zeytinyağlı, hamur tatlısı yerine sütlü tatlı, kuru baklagil yerine sebze çorbası seçimi çok önemli. Mavi yakalıların da daha çok enerji gerektiren besin gruplarından seçmeleri doğru olur” diyor.

DİYET MÖNÜLERE TALEP ARTIYOR
Şirketlerin diyet mönülere olan talebi hızlı bir şekilde artıyor. İki ünlü diyetisyen Dilara Koçak ve Taylan Kümeli, şirketlere bu konuda danışmanlık yapıyor. Taylan Kümeli, Microsoft, Akbank, Garanti ve Milliyet gibi şirketlere sağlıklı beslenme danışmanlığı yapıyor. Dilara Koçak ve Mezura adlı şirketi ise catering firması Sodexho ile çalışıyor: “Toplu beslenme sistemlerinin bu işte payı çok büyük, çoğu zaman binlerce kişinin ne yiyeceğine onlar karar veriyor. Şu anda Sodexho nun yemek verdiği kurumlarda tüm mönüler Mezura ekibi ve benim onayımdan geçiyor.”
Türkiye de kurumsal wellness uygulamalarının çok yeni olduğunu söyleyen Dilara Koçak, buna ilk Sabancı Holding ile başladığını, ardından Borusan Holding ve Koç Holding ile devam ettiğini anlatıyor. Programın hedeflerini de şöyle sıralıyor: Genel sağlık, şirkete bağlılığı, motivasyonu ve verimliliği arttırmak, devamsızlığı, iş kazalarını azaltmak. Dilara Koçak ve Mezura ekibi şirketlere giderek çalışanların yaş ve cinsiyetlerine göre vücut yağ analizlerini yapıyor, bel çevrelerini ölçüyor ve risk durumlarını değerlendiriyor. Bir beslenme ve sağlık anketi uyguluyor. Sonra kişiye özel beslenme planı hazırlıyorlar. Şirketlerin Intranet ini kullanarak beslenme konusunda bilgi veriyor ve çalışanlardan gelen soruları yanıtlıyorlar.

CEO lara özel programlar
Diyetisyen Taylan Kümeli, portföylerinde CEO ların önemli bir yer kapladığını söylüyor. Onlar için özel haftasonu detoks programları uyguluyor. Bu program, fasting daha çok likit ve 17 öğün gibi sık beslenme şeklinin hakim olduğu beslenme şekli , detoks mönüleri ve bunları destekleyen spa uygulamalarından oluşuyor. Dilara Koçak ın Mezura ekibi ise CEO ve yöneticileri şirkette ziyaret ediyor: “Şirketteki yemekler, toplantı ikramları seyahatler hepsi göz önünde bulunduruluyor. Bize evde çalışanlar, yöneticinin asistanı ve bazen şöförü dahi destek oluyor.” Sofra da CEO lara özel beslenme programları veriyor. STFA Holding Yönetim Kurulu Üyesi Alp Taşkent, STFA Holding CEO su İlker Keremoğlu, Hema Dişli AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Hattat, Genel Müdürü Reha Çelen ve Citroen Genel Müdürü Bora Koçak bu hizmetten yararlanan yöneticilerden bazıları. Sofra Genel Müdür Yardımcısı Sibel Gökbulut, “Managing your weight” ve “Managing your eating habits” olmak üzere iki aşamalı programın CEO lar tarafından ilgi gördüğünü söylüyor. Managing your weight bir ağırlık yönetim programı. Psikolojik baskı yaratmadan kişisel özelliklere uygun yaş, biyolojik değerleri, bazal metabolizma, fiziksel aktivitesi, sosyal yaşamı, özel hayatı , günlük alınması gereken enerjinin yüzde 10 veya yüzde 20 altında eksik enerji alımı ile istenilen kiloya erişmeyi sağlıyor. Managing your eating habits ise, sağlıklı yeme alışkanlıklarını kazandıran bir yönetim programı.

Dilara Koçak’tan işyerinde beslenme tavsiyeleri
* Açık ofislerde grup içi etkileşim çok fazla. Grup içindeki lider özellikli kişiler tüm grubun beslenmesini etkileyebiliyor. “Hadi pasta yiyelim”, “dondurma sipariş edelim” önerileriyle grubu yönlendirebiliyor. Tam tersi, sürekli su içen bir kişi de özendirici olabiliyor.

* Müşteriyle yenen yemek ve gidilen seyahatlerde, çok çeşitli yemek sipariş etmek ihtiyacın üzerinde kalori alımına sebep oluyor.

* Borsada seans takip edenler genelde akşam yemeği öncesi içki alıyor, 18.00-19.00 arasında tehlikeli bir dilimde oluyorlar. Çünkü araştırmalar alkol tüketiminin yiyecek alımını arttırdığını gösteriyor.

* Yöneticiler çok yoğun olunca öğle yemeğini atlama eğilimi gösteriyor, akşam yemeklerinde ihtiyaçtan çok daha fazlasını tüketiyorlar.

* Tüm çalışanlar için genelde problem sabah kahvaltısında. Çoğu bunu atlıyor. Kahvaltı edince öğlene doğru çok acıkıyorum diye şikayet ediyorlar. Sabah sadece karbonhidrat içeren bir besin yenilirse öğlene doğru kan şekeri düşebilir ve bu da aşırı yeme isteği doğurur. Oysa sabah peynir + ekmek veya tost veya bisküvi + süt veya tahıl gevreği + süt gibi karışımlar protein karbonhidrat açısından dengeli seçimler.

* Diğer büyük yanlış öğle yemeğini sadece salata ile yetinmeye çalışmak. Bu durum akşam üzeri yağ ve şeker içeren daha zararlı besinler yemeye sebep oluyor. Oysa öğle yemeğinde tam tahıl ekmeği veya bunun yerine 2-3 kaşık bulgur pilavı tüketmek vücuda doğru karbonhidratı vermektir. Böylece kan şekeri akşam üzeri düşmez. 16-17 saatlerinde yenecek küçük bir öğün ise akşam yemeğinde daha az acıkmayı sağlar.

* Toplantılarda yağ ve şeker içeren kurabiyeler ikram ediliyor. Gerilim de yüksekse duygusal açlığını kontrol edemeyenler hiç farkında olmadan çok atıştırabiliyor. Toplantılarda kuru kayısı, ceviz, fındık, incir ikram edilebilir. Tatlı kurabiye yerine simit peynir verilebilir.
Burcu ÖZÇELİK, Hürriyet İK, 24,09,2006