Gıda şirketi Nestle, 2009’da Türkiye’deki 100. yılını yeni bir yönetimle kutlayacak. Son satın aldıkları Erikli dahil 1600 çalışanı olan şirkette yaş ortalaması mavi yakalılarda 30, beyaz yakalılarda 35. Bu yıl başında şirkette yeni atamalar yapıldı. Nestle Türkiye ve Orta Asya Cumhuriyetleri Pazar Başkanı ve Genel Müdürü Hans-Ulrich Mayer de 4 ay önce Singapur’dan transfer oldu. Onunla Türkiye’de gıda sektöründe yaşanan rekabeti, yeniden yapılanma süreçlerini ve Türkiye’deki izlenimlerini konuştuk.

 Nestle’de yöneticiler içerden mi yetişir?

-Bugün Nestle’de çalışanların çoğu öyledir. Biz tüm dünyada var olan uluslararası bir şirketiz. Fortune’ın ilk 500 şirketine baktığınızda Nestle uluslararası yönetim konusunda dünyanın bir numaralı şirketi. Bunda merkezden idare edilmeyen bir yapımızın olmasının da etkisi var.

Nestle’nin bu çokuluslu yapısı çalışanlara nasıl yansıyor?

-İlk olarak ne tür bir pasaport taşıdığımız önemli değil. Merkezde herkesin farklı bir pasaportu var, İsviçreli, Alman, Latin Amerikalı, Meksikalı, Kuzey Amerikalı vs. Önemli olan şirketin prensipleri. Şili’ye ya da Çin ’e gittiğinizde kültürler çok farklıdır. Fakat biz benzer değerler yaratmaya uğraşıyoruz. Bir network içinde, merkeze bağlı olmayan bir yapıda çalışıyoruz. Dogmatik değil pragmatiğiz.

 Türkiye’de neden yeniden yapılanmaya karar verdiniz?

-Türkiye’de pazar çok dinamik. Yeni bir organizasyon kurmalıydık. Bir iş ünitesi kurduk. Bu ünitede şekerleme, yiyecek, içecek ve su gibi tek başına ürün gruplarına odaklanıldı. Bu yeni iş ünitesi ile daha fazla tüketiciye dayalı, işe odaklı olmayı planlıyoruz. Çok hızla gelişen bir sektör; çalışanlar hızlı karar almalı ve üretime yakın olmalı. Çünkü bu eczacılık gibi bir ürünün çıkması için 10 yıl beklenen bir sektör değil.

Ne gibi değişiklikler oldu şirkette?

-Nestle Satış Direktörlüğünü yapmakta olan Devrim Cöbek, Çikolata ve Şekerleme Grubu Genel Müdürlüğüne, Profesyonel Gıda ve İçecek Grup Direktörü olarak görev yapan Burak Özbaşoğlu, Ev Dışı Tüketim Grubu Genel Müdürlüğüne, Ulusal Zincir Mağazalar Müdürü olarak görev yapmakta olan Oben Akyol ise Satış Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevine getirildi. Yeni ataması yapılan kişiler 10 yıldır bu şirkette çalışıyor. Ayrıca kahve bölümüne bir yönetici daha atayacağız, ki bu dışarıdan da olabilir. İlerleyen günlerde çocuk ürünleri bölümü ile mutfak bölümü de daha güçlendirilecek. Bu sayede yeniden yapılanma sürecini tamamlayacağız.

Bunlar sadece yeni atamalar mı yoksa yeniden yapılanma planının bir parçası mı?

-Çikolata-şekerleme grubu olsun, ev dışı tüketim olsun, bunlar genel müdürlük seviyesine getirildi. Önceden de çikolata şekerleme diye bir grup vardı ama genel müdürlük değildi. İlk kez bu birimlerin genel müdürleri oluyor. Ayrıca hepsi de doğrudan genel müdüre bağlandılar. Amaç daha güçlü bir performans elde etmek ve tüketiciye daha yakın olmak.

 Nestle Türkiye’de kaç yabancı yönetici var?

-Şu anda Türkiye’de sadece iki yabancı üst düzey yönetici var. Ben, bir de finanstan sorumlu müdürümüz Bernard Passhoud. Nestle Türkiye’nin yurt dışına gönderdiği yönetici sayısı ise bunun on katı. 20’den fazla Türk şu anda Avustralya, İsviçre ve Avrupa ülkelerindeki Nestle’lerde çalışıyor.

 Son dönemde gıda sektöründe ciddi bir rekabet yaşanıyor. Nestle bu dönem biraz sessiz mi kaldı?

-Eğer su işine bakarsak 5 yıl önce başladık, üç yıl önce Nescafe 3’ü Bir Arada çıktı. Kitkat 2 yaşında. Farklı kategoriler yaratmaya çalışıyoruz. Uluslararası bir şirket olarak büyüme sürdürülebilir ve uzun dönemli olmalı. Bazen çok hızlı gitmek çok tehlikeli olabilir. Ben dört aydır Türkiye’deyim ve Türk şirketlerine hayran kaldım. Bugün tüm şirketler, hepimiz, tüketimi arttırmak için uğraşıyoruz. Şekerleme ve çikolatada tüketim hala İtalya, Yunanistan ve diğer ülkelerin çok çok altında.

1909’da Karaköy’de ilk şubeyi açtılar
Nestle 1867’de İsviçre’de Henri Nestle tarafından kuruldu. Türkiye pazarıyla 1875’te tanıştı. İlk şubesini 1909’da Karaköy’de açarak bebek maması, yoğunlaştırılmış süt ve çikolata satmaya başladı. 1927’de Feriköy’de Türkiye’nin ilk çikolata fabrikasını açtı. 1984’de Nescafe’yi Türk pazarına sundu. 1989’da Etsu’yu bünyesine kattı. 1990’da fabrikasını Bursa Karacabey’e taşıdı. 1998’de kahvaltılık gevrek, 2001’de su pazarına girdi ve Nestle Pure Life’ı çıkardı. Eylül 2006’da Erikli su şirketini satın aldı.

Asya’da 8 yıl çalıştıktan
sonra Türkleri açıksözlü buluyor
Almanya’da mühendislik eğitimi alan Hans Ulrich Mayer otomotiv sektöründe çalıştı. Fransa ve Brezilya’da görev aldıktan sonra 1995’de İsviçre’de Nestle ile tanıştı. Mayer, Türkiye’ye gelmeden önce 8 yıl boyunca Asya ülkelerinde, son olarak da Singapur’da görev aldı. Uzakdoğu’da uzun süre çalışması, Türk çalışanları değerlendirmesine de yansıyor. “Asya’da insanlar çok duygusaldı. Türkiye’de duygu ve mantık arasında çok iyi bir kombinasyon var” diyor. Uzakdoğu tecrübesi, belki Türkleri “açıksözlü” olarak değerlendirmesinde de etkili: “Türkiye’de insanlar ne söylemek istiyorlarsa doğrudan söylüyorlar. Bu da benim tercih ettiğim bir şey.”
Burcu ÖZÇELİK, Hürriyet İK, 11,02,2007