Hızla şube ve personel sayılarını arttıran bankalar 2007 yılında da boş durmayacak. Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi, HSBC, Citibank, Oyakbank, Halkbank, Fortis, Finansbank, DenizBank ve TEB’den oluşan 12 banka 2006 yılında toplam 327 şube açarak 16 bin 621 kişiyi işe aldı. Böylece 12 bankanın toplam şube sayısı 4.805’e personel sayısı da 102 bin 133’e çıktı. Bu yıl da bu bankalar 400’e yakın şube açarak 12 bin 600 kişiyi işe almayı planlıyorlar.

İŞ BANKASI 2.300 KİŞİ
Banka, müfettiş yardımcısı, uzman yardımcısı ve memur olmak üzere üç ana pozisyon dışında mimar, mühendis, avukat, doktor, bilgi işlem ve yazılım uzmanı gibi uzman personel de alacak. Kendi yöneticilerini kendi içinde yetiştiren bankanın bu yıl alacağı kişilerin tamamına yakınını yeni mezunlar oluşturacak.
SEÇİM SÜRECİ Banka, adayların yetkinliklerin yanı sıra, yabancı dil bilgisi ve iyi bir formasyona sahip olmalarına da dikkat ediyor. Yazılı sınavın yanı sıra kişilik envanteri de uygulanıyor. Uzman yardımcılığı ve müfettiş yardımcılığı sınavlarında mesleki bilgiler de sınanıyor. Bankada geçen yıl Elektronik Memur Alım Sınavı (e-MAS) uygulanmaya başlandı. Yazılı sınav, elektronik ortamda yapılıyor, hız ve kolaylık sağlanıyor.

GARANTİ BANKASI 1.300 KİŞİ
Bankanın bu yıl alacağı yeni elemanların yüzde 70’i yeni mezun olacak. Müfettiş yardımcısı, management trainee ve sales trainee pozisyonları ile çağrı merkezi müşteri temsilcisi ve şube kadroları gişe asistanı pozisyonları için işe alımlar olacak. Yeni açılacak şubeler için, şube içi satış pozisyonları öncelikli olmak üzere, deneyimli bankacılara da ihtiyaç duyulacak.
Deneyimsiz adaylarda aranan temel kriterler şöyle: Üniversite mezunu olmak, 27 yaşını aşmamak, askerliğini yapmış veya en az 1 yıl tecil ettirmiş olmak. Deneyimli adayların da 32 yaşını aşmamış olması gerekiyor.
Satış pozisyonları için, eğitime ek olarak, iletişim ve satış becerileri gelişmiş kişiler ön plana çıkıyor. Genel müdürlükteki bazı pozisyonlar için ise, matematik, istatistik ve mühendislik mezunlarıyla, finans/bankacılık alanlarında lisanüstü programları tamamlamış, analitik yapısı güçlü kişiler daha şanslı.
SEÇİM SÜRECİ Deneyimsiz adayların değerlendirilmesi yazılı sınav, grup mülakatı ve birebir mülakat aşamalarıyla yapılıyor. Deneyimli adaylar ise, birebir mülakatla ve mesleki kişilik envanteri uygulanarak seçiliyor.

AKBANK 2.000 KİŞİ
Akbank’ta son birkaç yıldır, işe alınanların yaklaşık yüzde 80’ini deneyimsiz yeni mezun adaylar, yüzde 20’sini ise deneyimli çalışanlar oluşturuyor. Yeni mezunlar Akbank’a yönetici adayı, asistan veya müfettiş yardımcısı olarak katılıyor.
SEÇİM SÜRECİ Yeni mezunlar için en uygun adayı belirleme sürecinde yetenek testleri, kişilik envanterleri ve yetkinlik bazlı mülakatlar yapılıyor. Adayların http://www.akbank.com İK sayfasından yaptığı başvurular düzenli olarak kontrol edilerek ihtiyaç doğrultusunda sınav düzenleniyor. Deneyimli alımlarda ise uygun profiller incelenerek adaylarla yetkinlik bazlı birebir veya panel mülakatlar yapılıyor.

OYAKBANK 500 KİŞİ
Banka öncelikle şube pazarlama kadrolarına eleman almayı hedefliyor. Şube operasyon kadrolarına da yeni personel alınacak. Genel müdürlükteki bazı üniteler, teftiş kurulu başkanlığı ve şubelerdeki pazarlama ve gişe kadroları için deneyimsiz eleman alınması da planlanıyor. Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren tercihen bankacılıkla ilgili bölümlerinden mezun adaylara fırsat veriliyor. Şube pazarlama kadroları için ise deneyimli eleman alınacak, bu iş için pazarlama alanında edinilmiş deneyim önemli.
SEÇİM SÜRECİ Banka kendi web sitelerine başvuruda bulunan adaylardan oluşan veri havuzundan yararlanıyor. Başvuruları uygun adaylara bağımsız bir kuruluş tarafından genel yetenek testi ve görevin gerektirdiği niteliklerin değerlendirildiği bir kişilik testi uygulanıyor. Başarılı olan adaylar İnsan Kaynakları ve aday oldukları görevle ilgili Genel Müdürlük yöneticilerinin katıldıkları mülakata alınıyorlar.

HSBC 1000 KİŞİ
Banka hem genel müdürlük hem de şubelerinde deneyimli ve deneyimsiz çeşitli pozisyonlarda alımlar yapacak. Bu yıl alınacak kişilerin yüzde 30’u deneyimsizler arasından seçilecek. Deneyimsiz eleman alımı gişe yetkilisi, telefon bankacılığı müşteri hizmet yetkilisi ve şube satış kadrolarında olacak.
SEÇİM SÜRECİ Deneyimsiz alımlar toplu sınav ve değerlendirmeyle, deneyimli alımlar ise iş kolu ile beraber görüşmeler yoluyla yürütülüyor.

HALKBANK 750 KİŞİ
Banka ağırlıklı olarak şubelerde istihdam edilmek üzere, uzman yardımcısı ve servis görevlisi gibi pozisyonlara eleman alacak. Eğer tecrübesiz eleman alınacaksa, işletme ve ekonomi mezunları tercih ediliyor ama mühendislik mezunu olup işletme veya ekonomi dallarında yüksek lisans yapmış adaylar da alınıyor. Ayrıca, proje değerlendirme ve istihbarat ile ekspertiz gibi teknik alanlarda, mühendislik bölümü mezunları istihdam ediliyor. Banka içinden aday bulamadığı ve tecrübe gerektiren pozisyonlar için ise banka dışından sınırlı sayıda tecrübeli eleman istihdam ediliyor.
SEÇİM SÜRECİ Genellikle, toplu personel alınıyor. Önce yazılı sınav, ardından mülakat yapılıyor. Deneyimli elemanların işe alımlarına, ilgili alan yöneticileri ve insan kaynakları yöneticilerinden oluşan Arama ve İşe Alma Komitesi karar veriyor.

YAPIKREDİ 300 KİŞİ
Yapı Kredi, ağırlıklı olarak satış ekiplerine eleman alacak. Banka yeni mezun işe alıp yetiştirmeyi tercih ediyor. Satış görevleri için öncelikle işletme, ekonomi ve benzeri alanlarla sosyal bilimlere öncelik veriliyor. Tabii kariyerinde yükselmek isteyenlerin yabancı dil bilmeleri şart. Bu sene ağırlıklı olarak yeni mezunlar işe alınacak. Ayrıca üniversite öğrencilerine çağrı merkezi ve direkt satış gibi alanlarda iş imkanı sunulacak.
SEÇİM SÜRECİ CV’lerin ön elemesi yapıldıktan sonra tüm adaylar sınava davet ediliyor. Sınavdaki başarıya göre mülakat süreci başlıyor. Münferit alımlarda ve özellikle deneyimli adaylar söz konusu olduğunda, CV ön elemesini takiben adaylar mülakata davet ediliyor.

FORTİS 750 KİŞİ
Yeni eleman alımlarında şube personeline ağırlık verilecek. Bunların çoğu da satış ve şubelerdeki diğer kadrolarda görev alacaklar. Bu yıl alınacakların da yüzde 50’si yeni mezunlar olacak. Adaylarda aranan en önemli özelliklerden biri yabancı dil bilgisi.
SEÇİM SÜRECİ İş başvuruları http://www.fortis.com.tr’den ve http://www.kariyer.net adresinden yapılıyor. Yeni mezun adaylar için yılda bir ya da iki kez sınav düzenleniyor.

DENİZBANK 1.500 KİŞİ
Şube açılışlarına paralel olarak satış kadrolarına portföy yöneticileri, operasyon kadroları için gişe görevlileri, Genel Müdürlük kadrolarına Teftiş Kurulu, Merkezi Operasyon, İletişim Merkezi ve Direkt Satış bölümlerine yeni eleman alınması planlanıyor. Bu yıl alınacakların 500’ünü (üçte biri) yeni mezunlar oluşturacak. Deneyimsiz adaylarda, direkt satış, iletişim merkezi, gişe görevlileri ve bazı operasyon kadroları için lise mezunu, genel müdürlük kadroları, teftiş kurulu, pazarlama ve satış kadroları için ağırlıklı olarak üniversite mezunu adayları tercih ediliyor. Yabancı dil bilgisi, belirli pozisyonlar için aranılan en önemli özellik.
SEÇİM SÜRECİ Deneyimsiz eleman ihtiyaçlarında sınav (genel yetenek, aranılan pozisyona göre yabancı dil, kişilik envanteri ve dikkat testi) aşaması sonrasında başarılı bulunan adaylarla mülakat yapılıyor.

FİNANSBANK 850 KİŞİ
Bu yıl alınacak 850 kişinin 600’ünü yeni mezunlar oluşturacak. Ağırlıklı olarak şube satış kanallarında elemana ihtiyaç var. Portföy yönetmeni ve yetkilisi pozisyonunda 3-5 yıl deneyimli personel ve yetiştirmek üzere yeni mezunlar alınacak. Deneyimsiz adaylar toplu alım süreciyle seçiliyor. Bu adaylar için aranan kriterler şöyle: 4 yıllık eğitim veren üniversitelerden yeni mezun, tercihen yabancı dil bilen, kadınlarda 25 erkeklerde 27 yaşını aşmamış, temsil yeteneğine sahip, özgüveni yüksek, sözlü ifade ve iletişim yeteneği güçlü, analitik düşünen, ikna yeteneği yüksek, disiplinli ve sistematik çalışan, ekip çalışmasına yatkın olmak.
SEÇİM SÜRECİ Başvuru havuzunda bulunan adaylar ile, anlaşmalı çalışılan insan kaynakları web siteleri ve gazete ilanlarına başvuru yapanlar arasında bir ön eleme yapılıp seçilenler sınava ve görüşmelere davet ediliyor. Deneyimli elemanlarla tek tek görüşmeler yapılıyor.

CITIBANK 300 KİŞİ
Citibank hem ticari hem de bireysel bankacılık alanlarında deneyimli adayları tercih edecek. Banka başta Citigold olarak tabir edilen yüksek meblağda mevduatı olan müşterilere hizmet sunacak bireysel satış temsilcileri olmak üzere, operasyon ve teknoloji, krediler gibi destek birimlerinde de yeni personel alacak.
SEÇİM SÜRECİ Başvurular tek tek değerlendirilecek.

TEB 1000 KİŞİ
2006’da 1000 kişiyi işe alan TEB, 2007’de benzer bir büyüme gösterecek. Mevcut ve açılacak şubeler için hem deneyimli bankacılara, hem de yeni mezun adaylara ihtiyaç duyulacak. Özellikle şubelerin satış ve operasyon kadrolarına yeni alımlar planlanıyor.
SEÇİM SÜRECİ Yeni mezunlar genellikle TEB Yetenek Havuzu sınavları organize edilerek alınıyor. 4 Mart’ta da böyle bir toplu sınav yapılacak. TEB Yetenek Havuzu, bankada işe başlayacak olan genç bankacı adaylarını eğiterek ilgili birimlerde görevlendiriyor. Deneyimli bankacıların başvuruları ise yetkinlik bazlı değerlendirme araçlarının yanında, ilgili işkolu yöneticilerinin görüşmeleriyle değerlendiriliyor.
Burcu ÖZÇELİK, Hürriyet İK, 18,02,2007