Bu yılın sonunda çalışan sayısını 18 bine çıkaracak olan Yapı Kredi, eğitim faaliyetlerini de daha sistemli bir yapıya oturtmak için Gebze’de 5 milyon avro yatırımla Yapı Kredi Bankacılık Akademisi’ni kuruyor. Bankacılık, kişisel gelişim, liderlik ve sosyal sorumluluk ağırlıklı eğitim programları IMD ve INSEAD okulları işbirliğiyle belirlenecek.

Yapı Kredi İnsan Kaynakları Yönetim Kurulu Başkanı Cihangir Kavuncu, “3-4 sene sonra dışarıya da eğitim veren bir üniversite haline gelebiliriz” diyor.

Bu yıl yeni açacağı şubelerle çalışan sayısını 18 bine çıkaracak olan Yapı Kredi Bankası, artan nüfus nedeniyle eğitimlerini de bir sisteme oturmak amacıyla Yapı Kredi Bankacılık Akademisi’ni kuruyor. Önümüzdeki ay Gebze’deki Yapı Kredi’nin merkezi operasyon, IT ve kredi kartı operasyonlarının bulunduğu Bankacılık Üssü’nün yanında inşaatına başlanacak olan Akademi, İngiliz John McAslan & Partners Mimarlık firması tarafından inşa ediliyor. 5 milyon avro (Yaklaşık 10 milyon YTL) yatırım yapılan merkez, 10’u sistem sınıfı olmak üzere 40 derslik ve konferans salonundan oluşuyor. 12 bin metrekareye kurulu Akademi, günde 1.500 kişiyi eğitim verebilecek kapasitede. Akademi’nin 2009’un ilk çeyreğinde eğitimlere başlaması planlanıyor. Akademi’de eğitimler ünlü iş okulları IMD ve INSEAD ile ortaklaşa verilecek. İki okul da hem danışma kurulunda yer alıp, dizayn edilen programlarda veya yapılan çalışmalarda söz sahibi olacak hem de öğretim görevlilerini Akademi’ye ders vermek üzere gönderecekler.

Eğitimler 4 ana konuda, sosyal sorumluluk, bankacılık, liderlik ve kişisel gelişim alanlarında verilecek. Cihangir Kavuncu, sosyal sorumluktan maksatlarının, çalışanlarına Yapı Kredili olmalarından öte iyi bir vatandaş olmayı öğretmek olduğunu söylüyor: “Çünkü biz Yapı Kredi’yi gerçekten bir akademi olarak düşünüyoruz, çalışanlarımıza aynı zamanda iyi bir vatandaşın görevleri nelerdir, neler yapılmalıyı öğretmeye çalışıyoruz.” Kişisel gelişim ayağında ise çalışanlara çocuk eğitimi, psikolojik danışmanlık gibi konularda eğitimler, konferanslar verilecek.

Eğitimlerin bir diğer ayağında ise çalışanlara liderlik eğitimleri, nasıl iyi bir yönetici olunacağına dair eğitimler verilecek. Kavuncu: “Tüm yöneticilerimizi geri bildirim ve geri bildirim alma eğitimlerinden geçirdik. Geçen yıl 2.300 kişi bu eğitimleri aldı, eğitimler bu yıl da devam ediyor. Onun dışında satış ve hizmet eğitimleri veriyoruz, aşağı yukarı 8.500 kişiye verdik. Kutup Yıldızı projemizde ise 14 bin kişiye Yapı Kredi’nin değerlerini anlattık. Bu tarz eğitimlerimiz de daha çok kişisel gelişim, liderlik eğitimleri adı altında yer alıyor. Bankacılık eğitimlerinde ise e-learning’i çok daha aktif hale getireceğiz. Bu konuda yine IMD ile ortak çalışmalarımız var, çarşamba günleri, dünyanın sayılı CEO’larının vereceği konferansları internet üzerinden yayınlamayı düşünüyoruz.” Yapı Kredi’de ortalama bir çalışan 49 saat eğitim alıyor. Akademi ayrıca bankacılık konusunda yapılan akademik çalışmaları da desteklemeyi planlıyor. Anadolu’daki üniversiteleri gezerek, finansman ve bankacılık üzerine sertifika programlarını desteklemek, üniversitelerle beraber programlar geliştirmek de planlar arasında.

3-4 yıl sonra üniversite olabiliriz

Dünyada pek çok şirketin kurumsal üniversitelerinin olduğunu hatırlatan Cihangir Kavuncu, Akademi’den Yapı Kredi Üniversitesi’ne de gidebileceklerini söylüyor: “Akademi’nin zaten ayrı bir yapısı var. İK’ya bağlı değil, danışmanlar kurulu tarafından yönetiliyor. Biz önce kendi içinde akademik bir konsepti oturtalım, sonra istersek çok rahatlıkla 3-4 yıl içinde üniversite haline gelip, dışarıya da bu hizmeti verebiliriz dedik. Dışarıdaki bankacılık çalışanları veya finansman sektöründe ilerlemek isteyenler yahut üniversiteyi bitirip sertifika almak isteyenler için çok rahatlıkla bunu yapabiliriz.”

Kariyer planına etki edecek

Yapı Kredi aslında 1954 yılından bu yana akademi çalışmaları içindeydi. Akademin adı yoktu ama çalışmaları vardı. 1954 yılında yöneticiler için gelişim programlarının hazırlanması, 1996’da ilk şube simülasyonlarının yapılması buna örnek. Yapı Kredi bünyesinde 220’ye yakın iç eğitmen, haftada 2.800 kişiyi eğitiyor. Geçen sene 750 bin adam/saat eğitim veren banka, bu sene yine bu rakamlara ulaşmayı planlıyor. Her yıl çalışan sayısındaki artışa paralel olarak eğitimlerin de yoğunluğu artıyor. Bankaya yeni bir alım yapıldığında çalışan en az 2 ay bankacılık ana eğitiminden geçiyor, daha sonra şubelere gidip 3 ila 5 ay geçici şubelerde eğitime tabi tutuluyor. Eğitimler 450 kişiye yatarak kalma imkanı tanıyan Bayramoğlu tesisleri, Çayırova ve Kaya Ramada Otel’de veriliyordu, fakat bazen eğitim için farklı otellerin kullanıldığı da oluyordu. Yapı Kredi Bankacılık Akademisi’nin kurulma nedenlerinden biri de tüm eğitimleri tek çatı altında toplamak. Akademi’in kurulmasındaki bir diğer neden de eğitimleri kariyer planlamasıyla birlikte yürütmek.

Her verilecek eğitime bir kredi puanı verilecek, örneğin şube müdürü olmak için 100 puana ihtiyaç varsa ve eğer o kişi Akademi’de 80 puandaysa, adayın ataması yine yapılacak ama aradaki 20 puanlık farkı da tamamlaması istenecek. Yapı Kredi İnsan Kaynakları Yönetim Kurulu Başkanı Cihangir Kavuncu: “Dolayısıyla biraz üniversite havasına getirmek istiyoruz bunu. İstiyoruz ki dışarıda bizimle çalışmaya aday olan insanlar ’Başka bir yere gideceğime Yapı Kredi Akademi’ye gideyim hem para kazanırım hem de kariyer yaparım’ desinler.” Yine Akademi konsepti altında her cumartesi bir şube ziyaret edilerek tüm şube operasyonları simüle edilecek. Bu sayede süreçleri öğrenme daha kolay sağlanacak.
Burcu ÖZÇELİK, Hürriyet İK, 25,05,2008