Ericsson Türkiye, Maslak USO Center’daki merkez ofisini baştan aşağı yeniledi. Önce ofisler açık renge boyandı, ardından toplantı odaları katların ortasına, çalışanların masaları da cam kenarlarına taşındı, aydınlatmalar yenilendi, yöneticilerin odaları şeffaflaştırıldı ve sıra ofis mobilyalarını değiştirmeye geldi.

Ofis mobilyalarının İsveç’ten geleceği şirket içinde duyulduğunda, çalışanlar önce mobilyaların neden İsveç’ten geldiğini merak etti. Ama bu gelecek olan masalar bildikleri masalardan değildi. İsveç’ten gelen masaları bir düğmeye dokunuşunuzla boyunuza göre alçaltıp, yükseltebiliyorsunuz. ’Asansörlü masa’ olarak tabir edilen bu masalar 1.27 cm’ye kadar yükselebiliyor. (Standart çalışma masalarının yüksekliği 72-74 cm) Amaç, çalışanları zaman zaman ayakta çalışmaya teşvik etmek. Sürekli oturan, hareketsiz çalışanların en azından saat başında ayağa kalkıp işlerini ayakta halletmeleri sağlamak. Ayrıca koşuşturmaca halinde olan personel de bu sayede daha hızlı hareket ediyor. Toplantıdan çıkıp e-posta trafiğini yönetip daha sonra yine toplantıya devam edebiliyorlar. Bu sayede hem hareket etmiş hem de hızlanmış oluyorlar. Asansörlü masalar elektrikle çalışıyor, aynı şekilde koltukların kol ve başları da kişiye göre ayarlanabiliyor. Ericsson dünyada tüm ofislerinde bu masa düzenini kullanıyor. Tüm gün oturarak çalışmak insan vücudu açısından zararlı, onun için şirketin çalışanlarına tavsiyesi, ara sıra da ayakta çalışmaları. Ericsson’da işe başlayan herkes önce şirketin intranet’inden ergonomi dersi alıyor. 20 dakikalık eğitimlerde animasyonlarla çalışanlara masada nasıl oturmaları, ekrana ne uzaklıkta durmaları, klavyeyi nereye koymaları gibi konularda pratik bilgiler veriliyor.

Asansörlü masalar şirkete ilk geldiğinde çalışanlar bunu çok yadırgamış. Hatta masaların elektrikle çalıştığını unutup, fişi takmadan “Benim masam niye alçalıp, yükselmiyor” diye idari işler departmanın telefonlarını meşgul edenler olmuş. Nereye kadar yükselebiliyor ise bir başka merak konusu. ’Elektrikli sandalyeden sonra elektrikli masalar’ diye çalışanlar arasında espiriler yapılmış. 3 ayın sonunda çalışanların hemen hemen yarısı ayakta çalışır olmuş. Şirketin İsveçli Genel Müdürü Anders Lindblad neredeyse vaktinin tamamını ayakta çalışarak geçiriyor. Toplantıdan toplantıya koşuştururken bilgisayardaki işlerini ayakta daha hızlıca halletmeyi seviyor. Aynı şey yönetim kadrosu için de geçerli. Pazarlama ve İletişim Müdürü Gülten Ramazanoğlu zamanının üçte birini ayakta çalışarak geçiriyor. Ama onun ayakta çalışma sebebi, ergonomiden öte hareketlilik. “Otur kalk yerine o koşuşturmacada aynı seviyede devam ediyor olmanın benim hızıma çok büyük katkısı oluyor” diyor. Ericsson Türkiye ve İsrail Strateji Pazarlama ve İş Ortaklığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yiğit Kulabaş ise az kullanıcılardan biri, o vaktinin yüzde 10’unu ayakta çalışarak geçiriyor. Tabii sisteme hiç alışamayanlar da yok değil. Kulabaş, asansör masalarla çalışmanın nedenlerinin sağlık ve ergonomi olduğunu söylüyor: “Vurgulanan nokta insanın hep rahat oturması durumunda belirli kaslarını kaybettiği. O yüzden de ’olabildiğince rahatlık her zaman iyi değil’ mesajı veriliyor ve en azından saat başında bir de olsa, ayakta çalışmak tavsiye ediliyor. Tabii bu yaptığınız işe de bağlı. Mesela mail okurken, klavyeyi az kullanırken veya internette bir şey araştırıken ayakta durmak çok yormuyor. Özellikle çok fazla masa başında vakit harcayan, toplantılara katılmayan, müşteriye çıkmayan kişilerin ara sıra da ayakta çalışması tavsiye ediliyor.”

500 bin dolar yatırım yapıldı

Ericsson Türkiye’de 343 kişi çalışıyor. Maslak USO Center’daki merkez ofiste ise 240 çalışan var. Merkez ofisteki tüm çalışanların masaları aynı büyüklükte ve aynı seviyede inip kalkabiliyor. Ericsson masalar ve sandalyeler için 500 bin dolar (600 bin YTL) yatırım yaptı. İleride diğer ofislerine de aynı çalışma düzenini getirmeyi planlıyorlar.
Burcu ÖZÇELİK, Hürriyet İK, 27,07,2008