“Gün içinde teklifle birlik de keşif tablosunu da gönderir misiniz. Daha önce yolladığınız yalnış olmuş.” Bu iki kısa cümlede bile tam 5 imla hatası var. Üstelik bu ciddi bir iş yazışması. Çalışanlarının iş yazışmalarında yaptıkları hatalardan rahatsızlık duyan Pergel İnşaat, her imla hatası için çalışanlarından 1 TL kesiyor. Ocak ayından bu yana 7 bin TL ceza kesen şirket, bu parayla ihtiyacı olan çocukların kırtasiye masraflarını karşılayacak.
Pergel İnşaat ve yine Pergel İnşaat tarafından kurulan mimarlık firması Minimale İstanbul, çalışanlarını Türkçeyi doğru kullanmaya teşvik etmek için “her hata 1 TL” uygulamasını başlattı. Gün boyunca müşterilerle, iş ortaklarıyla yazışmalar yapan çalışanlar ola ki imla hatası yaparlarsa her hata için 1 TL ödüyorlar. Örneğin “Gün içinde teklifle birlik de keşif tablosunu da gönderir misiniz. Daha önce yolladığınız yalnış olmuş” cümlesini yazana 5 TL ceza kesildi. Bu sayede ocak ayından bu yana toplanan para 7 bin TL’yi buldu. Demek ki böyle 7 bin hata yapıldı. Toplanan paralar, şirket yönetiminin de katkılarıyla 2009/2010 eğitim öğretim yılında maddi durumu iyi olmayan çocukların kırtasiye masrafına gidecek.
Her hata 1 TL uygulaması, Pergel İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Evman’ın fikriyle doğmuş. Emekli öğretim üyesi annesinin ve ilkokul öğretmeninin yazım kuralları konusunda çok hassas olduğunu söyleyen Evman, “Ben 1970 doğumluyum. Bizim jenerasyon Türkçe konusunda daha dikkatliydi. Şimdi insanlar MSN, kısa mesaj gibi hızlı iletişim kanalları nedeniyle imla kurallarına hiç dikkat etmez oldular. Bir yandan yorgunluklarına versem de, çalışanların mail’lerindeki hatalar gözüme batmaya başladı. Yüksek lisansını yapmış bir inşaat mühendisinin bağlaç olan “da” ile ismin “-de” halini ayırt edebilmesi lazım” diyor.
Pergel İnşaat ve Minimale’de 30-35 beyaz yaka çalışan var. Çoğu mimar, inşaat mühendisi, iç mimar olan çalışanların yaş ortalaması 30.

İmla hatalarında belirgin bir düşüş var
Şirkette çalışanların en sık yaptıkları hatalar; “ki”, “de, da” gibi bağlaç ve eklerin yazımına dikkat etmemek, soru edatı “mi”yi bitişik yazmak oluyormuş. Tüm e-postaları kontrol edip Türkçe hatalarına bakan Kurumsal İletişim ve İK Departmanı’nın Direktörü Seyhan Atay, “Zamanla gördük ki bizim gözümüzden kaçmadan birbirlerini kontrol etmeye başladılar, birisinin mail’ine bir diğeri cevap verir oldu” diyor.
Sadece 1 TL diye düşünmeyin, bir e-postada 10 hatası olan bir kişi 10 TL ödüyor. Bir günde 10 e-posta atarsa 100 TL. Dolayısıyla çalışanlar artık Türkçelerini çok düzgün kullanmaya başlamışlar. Öyle ki kampanya ilk başladığında günde 200 TL’ye varan cezalar kesilirken şimdi bu rakam bir ayda toplanıyor.
Uygulama çalışanların onayı alınarak başlatılmış, hatta onlar için de eğlence olmuş, hataların çok yapıldığı dönemlerde “Taksit yapıyor musunuz?” “Grup indirimi yok mu?” (“mu” bitişik yazılmış) diye talepler içeren e-postalar gelmeye başlamış.

Her ay bir kitabı tartışıyorlar
Şirket aynı zamanda çalışanları kitap okumaya da teşvik etmek için her ay kitap okuma etkinliği düzenliyor. İnsan kaynakları departmanı her ay, polisiye, tarih, klasikler gibi farklı türlerde yazılmış bir kitap seçiyor ve isteyen çalışanlar bir ay boyunca bu kitabı okuyup, daha sonra bir hafta sonu toplanıp bu kitabı tartışıyorlar. Şubattan beri bu şekilde 7 kitap okunduğunu söyleyen Evman, “Mühendislerde okuma alışkanlığı pek yok, daha çok mesleki yayınları takip ederler. Biz şirket olarak çok yönlülüğe hep inandık ve inanıyoruz. Üniversitelerin teknik bölümlerinden mezun olanların teknik bilgileri son derece iyi oluyor, ama insan ilişkileri, sosyoloji, psikoloji, felsefe gibi disiplinlerden uzak oluyorlar. Bu nedenle genç mühendis ve mimarların yöneticilik vasıfları çok tatmin edici değil. Önce kendi şirketimizin gücünü artırmak, sonra da sosyal sorumluluk, manevi tatmin sebebiyle başlattık bu projeleri” diyor.
Bu doğrultuda başlatılan aktivitelerden bir diğeri de kompozisyon yarışması. Çalışanlardan eylül sonuna kadar etik konusunda bir kompozisyon yazmaları bekleniyor. Şu ana kadar yüzde 70 katılımın sağlandığı yarışmada, birinci, ikinci ve üçüncüye, sırasıyla 3, 2, 1 maaş ödül verilecek.
Burcu ÖZÇELİK / Hürriyet İK