Yenibiris.com, orta ve üst düzey yöneticilere krizden dolayı iş durumlarında nasıl değişiklikler olduğunu ve krizden yaptıkları çıkarımları sordu. Aldığı cevaplar ilginç, 1.168 yöneticinin büyük çoğunluğu krizin yapay bir kaos olduğu, işten çıkarmak için bahane edildiği görüşünde. Yorum yapanlar arasında ’en iyisi devlet memuru olmak’ diyen de var, ’hiçbir şirkette vefa yok’ diyen de. 
Yenibiris.com, 1.168 orta ve üst düzey yöneticiye kriz döneminde iş durumlarında nasıl bir değişim olduğunu, yeni iş bulmak için neler yaptıklarını, krizden ne tür çıkarımlar edindiklerini sordu. Buna göre ankete katılanların yüzde 63.1’i çalıştığı şirketten ayrıldığını, yüzde 50.9’u tazminatını aldığını belirttiler. İşten ayrıların yüzde 53.2 gibi büyük bir kısmı 5 ve üzeri iş görüşmesi yapmış, yine yüzde 44’ü halen iş arıyor.
Anket sonuçlarına göre kriz üst ve orta düzey çalışanlarda serbest çalışma ve esnek çalışma fikrini oldukça geliştirmiş gözüküyor. Katılımcıların yüzde 66.8’i şartlara bağlı olarak tek bir yere bağlı kalmaktansa serbest çalışabileceğini, yüzde 42.8’i dönemsel, esnek, yarı zamanlı çalışabileceğini söylüyor. Yenibiris.com’un 12 soruluk anketinin son sorusunda ise yöneticilere krizden yaptıkları çıkarımlar soruldu. Yoruma açık olan soruya verilen cevaplara göre yöneticiler genel olarak krizin işten çıkarmak için bahane edildiğini, krizin aslında yapay bir kaos olduğunu söylüyorlar.

İşte yöneticilerin krizden çıkardıkları çarpıcı sonuçlardan bazıları:
* Kriz, kriz yönetimini bilmeyen yöneticilerin, krizi bahane ederek, en kolay yolu seçip, verilen hizmetleri gözardı ederek eleman çıkarma yarışına girdikleri yapay bir kaostur. 
* Kriz, kişiye endeksli bulunan bir kavramdır. Kişi kendi muhasebesini doğru yaptığı sürece her türlü maaş durumlarında kendini idare etmeyi bilen kişidir. Sonuç olarak, kriz kişinin oluşturduğu bir durumdur.
* Kriz sadece çalışanlar için var. İşyeri sahipleri giderleri azaltıyor, çalışanları esnek çalıştırıyor, ücretlerini azaltıyor ve onlar gelirlerini yine aynı düzeyde tutuyor. 
 * İş bulmak çok zormuş bu yüzden kriterlerimi küçültmek zorunda kalabilirim. Her zaman kariyer düşünülemiyormuş. 
*  Kesinlikle en iyisi  devlet memuru olmak.
* İşverenler bu krizi bahane ederek eleman çıkarmaya hız veriyorlar, daha düşük ücretle kadrolarını dolduruyorlar. Hiçbir firmada vefa diye bir kavram yokmuş.
* Krizden çıkarılan sonuç; her ne kadar Türkiye etkilenmedi ya da çok az etkilendi denilse dahi her sektör kendine göre önlem almaya ve bazı tasarruflar yapmaya başladı. İnşaat sektörü ise daha çok etkilendi, çünkü gerek devlet gerekse özel sektör yatırımlarını askıya aldı ya da yavaşlattı. Özellikle bu yurt dışı şantiyelerinde daha fazla hissedildi. 
* İş var ama maaş yok, insanlar artık krizi bahane ediyorlar.
* Krizin etkisi 1 olması gerekirken, psikolojik olarak zincirleme etkisiyle 10 olmasına neden oluyor. Bence bu sözcüğün kullanılması yasaklanmalı.
* Kendimi tanımam, hayata dair beklentilerimi netleştirmek ve ileriye dönük neler yapmak istediğimi planlamak için bir fırsat olarak görüyorum.
* Global kriz; özkaynakları kuvvetli olmayan şirketlere ağır yaralar verdi. Ancak, durumu iyi olan şirketleri de fırsatçı durumuna soktu.
* Bu ülkede üniversite mezunu olmanın, iş tecrübesinin ve artı diğer özelliklerimin hiçbir işe yaramadığını anladım. İşveren kendi adına krizi bahane etti. Serbest zamanlı çalışmaya başladım. Maaşlı çalışmaktan çok daha iyi. Hep özel sektörde çalışıp tüm mesaimi 14 yıl harcamış biri olarak ülkece bu sorunları yaşadığımız için çok üzgünüm. Bu ülkeden umudum yok artık.
* Kriz ile birlikte vasıflı işgücünün ve nitelikli elemanın her zaman kısa bir dinlenme evresinden sonra eski işi ile kıyaslandığında aşağı- yukarı aynı şartlara sahip bir iş bulabileceğini daha iyi gördüm.
* Kriz dünya kaynaklarının yüzde 80’lik bölümünü yüzde 20’lik nüfusun tüketmesinin, sömürünün sonucudur. Ekonomi sömürüyü bir yere kadar tolere edebildi. Sonunda tıkandı. Şirketlerin daha ekonomik daha çevre dostu ürünler geliştirip, piyasaya sürmesi ve insanların sömürmeden alışveriş yapmaları sağlanmalı. Bankaların da çok fazla kar yapma egolarından vazgeçip piyasaya para, nakit akışını sağlaması gerekiyor.
* Krizi fırsata dönüştürdüm. Kendi işimi planladım, 1 hafta içinde işimi yürürlüğe geçireceğim hayırlısı ile. Benimle birlikte 1.000 kişi de ekmek parası kazanacak inşallah.
* Kriz, birçok sektörü olumsuz yönde etkilemiş olmasına karşın birçok sektörde de fırsatlar yarattı. Önemli olan kriz döneminde bu tip fırsatları yakalamak için doğru yerde doğru zamanda bulunmaktır.
* Ülkemizde insan kaynakları alanında arz ve talep dengesi bozuktu, kriz sebebi ile iyice bozuldu.
* Aslında kriz diye bir şey yok, sadece işverenlerin bahanesi o kadar. Parası olan yine tatilde yine alışverişte. Nerede kriz? Krizi yaratan işverenler.
* En iyi kariyer, kendi işinin sahibi olmaktır.
* Türkiye hala 4 – 6 yılda ciddi bir  ekonomik kriz baskısından, ne tür önlemler alırsa alsın, yakın gelecekte kurtulamayacak gibi görünüyor. Ve reel sektörde dünyada en ciddi küçülmeyi yaşadığımız bu kriz döneminde mali sektör görüntüsü şaka gibi.
Burcu ÖZÇELİK / Hürriyet İK