4 yıl önce çalışanlar ve aileleri için bir psikolojik danışma merkezi kuran Bilim İlaç, şimdi de her türlü hukuki problemi rahatça çözebilsinler diye çalışanları ve aileleri için bir hukuk danışma birimi kurdu. Bilim İlaç’ta çalışanların ve ailelerinin mutluluğuna yönelik böyle pek çok uygulama var. Bu uygulamaların öncüsü de yurtdışında gördüğü yenilikçi fikirleri şirkette uygulayan Genel Müdür Dr. Erhan Baş. Her ayın ilk salı günü kendini çalışanlarının sorunlarını dinlemeye adayan, her 6 ayda bir çalışanlarıyla vizyon toplantıları yapan (ki birçok firma gibi bu uygulamaya krizde başlamamış) Baş, görmeye alışık olmadığımız bir genel müdür portresi çiziyor. 
Bilim İlaç, çalışanlarına ve ailelerine verdiği önemle dikkat çekiyor. Şirkete ürün müdürü olarak başlayan ve 9 yıldır genel müdür olarak görev yapan Dr. Erhan Baş, yurtdışı eğitimlerde edindiği yenilikçi uygulamaları şirketine aktararak farklı bir genel müdür portresi çiziyor. Çalışan memnuniyetinin önemini bilen ve kazanılan başarılarda çalışanların ailesinin de çok büyük katkısı olduğunu gören Baş, 4 yıl önce “Bilim Ailem” projesini başlatmış. Proje kapsamında çalışanların aileleri için pek çok aktivite yapılmış; çocuklara tiyatro eğitimi, anne-babalara çocuk sağlığı ve çocuk bakımı eğitimi, çikolata yapım kursu bunlardan sadece birkaçı. Bilim Ailem’in esas fark yaratan uygulaması, 4 yıl önce kurdukları psikolojik danışma merkezi ile geçen yıl kurulan hukuk danışma birimi. Psikolojik veya hukuki yönden bir sıkıntısı olan çalışan veya çalışan aileleri, merkezlerde ücretsiz danışmanlık hizmeti alıyorlar. Ev sahibiyle, kiracıyla yaşadıkları sorunu veya bir miras meselesini ya da bir aile problemini rahatça danışmanlarla paylaşabiliyorlar. Psikolog haftanın belirli günleri Çerkezköy, Gebze fabrikaları ve Maslak’taki genel merkezde hazır bulunuyor. Avukat ise merkezde çalışıyor, daha çok telefonla hizmet veriyor ve gerekli gördüğü takdirde Bilim İlaç’ın çalışmakta olduğu avukatlık bürosundaki avukatları devreye sokuyor.
Hukuk Danışma Birimi’nden aldığımız bilgiye göre en çok danışılan konular, sırasıyla, alacakların tahsili, miras yoluyla devreden haklar ve kiracı-ev sahibi ilişkilerinden kaynaklanan problemler. Psikolojik Danışma Merkezi’ne en fazla gelen sorunlar ise stres, kaygı, ilişki problemleri ve sosyal uyum zorlukları. 
Erhan Baş, “Bütün insanlar çok yoğun çalışıyor, ama bu yoğun çalışma içerisinde vakit ayırıp da kendi problemlerinizle ilgilenme şansınız olmuyor; o yüzden de gerçekten de sizin kiracınızla, ev sahibinizle veya başka yönden bir hukuki probleminiz varsa bunu rahatça çözmenizi istiyoruz. Böylece mutlu oluyorlar, zaman kazanıyorlar. Tüm yaptığımız projelerde sadece çalışanlar değil, aileleri de işin içine katıyoruz, ben bunu çok önemsiyorum” diyor.

Eşe teşekkür mektubu
Gerçekten de şirketteki tüm uygulamalarda, aileye verilen önemi görüyorsunuz. Mesela atamaların yüzde 95’inin içeriden yapıldığı şirkette, terfi eden kişinin eşine bir teşekkür mektubu gidiyor, çünkü terfi olan kişinin başarısında eşinin çok büyük katkısı olduğu düşünülüyor. Yine çocukların doğum günlerinde onların isimlerine ağaç dikiliyor. Bunlar çalışanlar tarafından da en çok beğenilen uygulamalardan. Çok basit gibi görülen bu uygulamalar alt alta konduğunda yarattığı değer çok büyük.

Çalışanlar genel müdüre çıkıyor
İç iletişim şirkette çok önemli. Genel Müdür, her 6 ayda bir çalışanlara bilgilendirme toplantısı yapıyor, onlarla vizyonlarını paylaşıyor. Pek çok firmanın yaptığı gibi bu uygulamaya kriz döneminde başlanmamış, 4 yıldır yapılıyor. ’Etik kodumuz insana saygı’ diyen Erhan Baş, her ayın ilk salı günü de açık kapı toplantıları düzenliyor. Her kademe çalışan genel müdürün odasına gidip, önerilerini, şikayetlerini, sorunlarını paylaşabiliyor. Baş’a ilk önceleri maddi konularındaki problemlerini çözmek için işçiler gelirmiş, şimdi ise çoğunlukla kariyer planlarını konuşmak üzere ara kademe yöneticiler geliyor. Şirkette açık kapı toplantılarını diğer yöneticiler de farklı zamanlar da yapıyor.

Taşınma şirketten
Gebze’ye 120 milyon yatırımla, 57 bin metrekare kapalı alana kurulu yeni bir fabrika inşa eden Bilim İlaç, çalışanlarının taşınması için de özel bir program yapmış. Bilim İlaç, çalışanlarının tüm taşınma hizmetlerini kendi vermiş, kamyonların tutulması, oradaki komisyoncuların bulunması, çocukların okullarının bulunması, kayıt yapılması, taşınmadan dolayı ihtiyacı olanlara uzun vadeli krediler verilmesi gibi konularda hep hizmet vermiş. Baş, Gebze’yi daha cazip bir yer haline getirmek için orada kütüphaneler, dinlenme odaları, spor salonları kurduklarını ve bunları çalışanların ailelerine de açtıklarını söylüyor: “Ne olursa olsun çalışan memnuniyetini en başa koymak zorundasınız, çünkü uzun yıllardır birlikte çalıştığımız insanları kaybetmek bize çok daha pahalıya mal olabilir” diyor.

Her yılın bir ayı yurtdışı eğitime
Erhan Baş, Çapa Tıp Fakültesi mezunu. Tıp Fakültesi’ni bitirince Boğaziçi Üniversitesi’nde Biomedikal Mühendisliği master’ı yaptı, Marmara Üniversitesi’nin Stratejik İş Yönetimi Programını bitirdi. İlaç sektörüne girmeden önce bir süre doktorluk yapan Baş, Bilim İlaç’a 18 yıl önce ürün müdürü olarak girdi. 9 yıldır genel müdür olarak çalışan Baş, her yılın bir ayını yurtdışında eğitimle geçiriyor. Harvard’da genel müdürlük, London Business School’da senior management eğitimi alan Baş, yurtdışında edindiği vizyonu, orada gördüğü yenilikçi uygulamaları şirketine aktarıyor.
Firma olarak eğitime çok önem verdiklerini söyleyen Baş, çalışanlarını da eğitim almaya teşvik ediyor. Örneğin şirketin 2.000 çalışanından 250’si e-mba yapıyor. Baş: “Tüm çalışanlarımın olabildiğince çok eğitim almalarını sağlamaya çalışıyorum” diyor.

Gönüllülük projesine büyük ödül
Bilim İlaç’ta sosyal sorumluluk projesi yapmak isteyen 568 gönüllüye üst yönetim haftada 2 saat gönüllülük izni veriyor. Her ekip kendi projelerini oluşturup üzerinde çalışıyor. Bilim İlaç, bu projesi ile Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından Türkiye’de ilk kez düzenlenen Türkiye’de Kurumsal Sosyal Sorumluluk Çözümleri Pazaryeri Etkinliği’nde ’Bilim İlaç Toplum Gönüllüleri Platformu’ ile büyük ödül aldı. Gelecek yıl Brüksel’de düzenlenecek uluslararası arenada Türkiye’yi temsil edecekler. 

Sektörde istihdam azalacak
Türkiye’de ilaç sanayinde 53’ü yabancı olmak üzere 300 firma faaliyette. Toplam tıbbi mümessil sayısı ise 60-70 bin civarında. Baş, pazarın daralacağını ve buna hazırlıklı olmak gerektiğini söylüyor: “Devletin yaptığı uygulamalarla ilaç sektörünün büyümesi duracak, çünkü orijinal ilaçlarda yüzde 40, eşdeğer ilaçlarda yüzde 20 fiyat iniyor, tabii zorlayıcı bir pozisyon. Bu biraz istihdamı, büyümeyi azaltacaktır. Bu yıl daha temkinli davranacağız, sektör olarak yatırımlarımızı azaltacağız.”
Türk ilaç pazarının 16 milyar TL’lik bir pazar olduğunu söyleyen Baş, yabancı firmalar için Türkiye’nin çok önemli olduğunu belirtiyor: “Türk ilaç pazarı 16 milyar TL’lik bir pazar, tabii büyük bir nüfus var, o nedenle yurtdışında gelen çok firma oluyor. Tüm yabancı firmalar için en önemli ülkelerden biri Türkiye.”

Çalışan memnuniyeti şirketin başarısına da yansıyor
Şirkette çalışana verilen değer tabii ki çalışanın performansına ve şirketin başarısına da etki ediyor. 1953 yılında kurulan yüzde 100 ulusal bir firma olan Bilim İlaç, 420 milyon dolarlık satışıyla TL bazında 4. sırada, kutu bazında da 3. sırada yer alıyor. Son 5 yılın ilaç sanayinde en çok büyüyen firması. 1.948 çalışanı var. Bilim İlaç, 2006 yılında Ulusal Kalite Büyük Ödülü’nü alan ilk ve tek ilaç şirketi aynı zamanda. Şirketin Gebze ve Çerkezköy’de iki büyük tesisi var. Gebze’de yeni kurulan fabrika 250 milyon kutu yıllık üretim kapasitesi ile Türk ilaç pazarının yüzde 17’sini tek başına üretebilecek konumda.
Son üç yılda 15 milyon dolarlık  ar-ge yatırımı yapan Bilim İlaç’ın 6 patenti var. 42 ülkeye 26 milyon dolarlık ihracat yapan Bilim İlaç, ihracattaki payını artırmayı hedefliyor. Tüm dünyadaki ilaç pazarının yüzde 42’sini barındıran Amerika’ya ilaç satabilmek için onay bekleniyor. 
Burcu ÖZÇELİK / Hürriyet İK