Pierre Cardin, Cacharel ve U.S. Polo Assn. gibi markaların üretim, satış ve ihracatını yapan hazır giyim firması Aydınlı Grup’un 11 yürütme kurulu üyesi her ay bir kitap okuyup özetini çıkarıyor. Aydınlı Grup’un Yürütme Kurulu Başkanı Ahmet Said Kavurmacı, Yürütme Kurulu Üyesi Nuri Kavurmacı, Genel Müdürü Levent Özkan, Genel Müdür Yardımcıları Mualla Tarhan, İlker Erdoğan, Azad Gün, İlker Akalın, Bahattin Davut, Sezgin Işık, Zeynullah Hüda ve Metin Özçelik’ten oluşan yürütme kurulunun 11 üyesi her ay bir kitap okuyup, aralarında tartışıp, özetini çıkarıyor. Daha sonra bu kitap özetleri sanal ortamda diğer çalışanlarla paylaşılıyor. 
Martin Lindstrom’un Buyology, Üzeyir Garih’in Yönetim Teknikleri, Pazarlama Tanıtım Halkla İlişkiler ve Yönetim İlkeleri kitapları, Arman Kırım’ın Mor İnek Nasıl Büyüsün, Stephen Covey’in Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Muhammed Bozdağ’ın İstemenin Esrarı ve Ivan R. Misner ve Don Morgan’ın Satışın Efendileri kitapları, yürütme kurulu tarafından okunup, özeti çıkarılan kitaplardan.
Okunacak kitapları üyeler kendileri belirliyor, diğer üyeleri bu konuda bilgilendiriyor ve okumaya başlıyorlar. Kitap seçiminde herhangi bir konu sınırlaması yok. Yönetim, pazarlama, siyaset, psikoloji her türden kitaba açıklar. Tek kıstasları çalışanların kişisel ve/veya mesleki gelişimlerine katkı sağlayacak eserleri seçmek. Şu ana kadar daha çok yönetim ve pazarlama ağırlıklı kitaplar okundu. Yürütme kurulu üyeleri okudukları kitapların özetlerini çıkarmaya ise hafta sonlarında özel vakit ayırıyorlar.
Aydınlı Grup Genel Müdürü Levent Özkan, kitap okuma ve özet çıkarma fikrinin her çarşamba sabahı yapılan yürütme kurulu toplantılarından birinde ortaya çıktığını söylüyor: “Toplantının ilk 10-15 dakikasında mutlaka iş dışında sohbetlerimiz olur. Bu sohbetlerimizden birinde üye arkadaşlarımızdan biri, gündelik işlerden kitap okumaya yeteri kadar vakit ayıramadığından yakınmıştı. Hepimiz bu görüşe katıldık. Çünkü inanıyoruz ki, kitap okumak bir boş zaman alışkanlığı değil; yemek-içmek gibi hayatın en birincil gereksinimlerinden. Ancak günlük koşuşturmacalar, yoğun çalışma ortamı bu gereksinimi yerine getirmemizde bir engel olarak karşımıza çıkıyor. Tüm yürütme kurulu üyeleri aynı dertten yakınınca, böyle bir etkinliği hayata geçirmeyi planladık. Dedik ki, hepimiz her ay bir kitap okuyalım, okurken önemli bölümlerin altını çizelim, bitirince özetini çıkaralım, yürütme kurulundaki arkadaşlarımız birbiriyle paylaşsın, üzerinde konuşalım, tartışalım. Hatta bu kitap özetlerini tüm şirket çalışanlarımızın ulaşabileceği bir yerde muhafaza edelim. Sonra ilgi görünce, sanal kütüphaneye kadar vardı çalışmamız. Her ay 11 yeni kitabın özetini bu şekilde çalışma arkadaşlarımızın erişimine sunacağız.”

Özetler sanal ortamda
Sanal kütüphaneye yeni bir kitap eklendiğinde duyuru yapılarak çalışanlar haberdar ediliyor. Levent Özkan, “Zaman darlığından ötürü çok istediğimiz ancak okuma fırsatı bulamadığımız kitapların iyi çıkarılmış özetleri sayesinde bilgi dağarcığımız zenginleşti, zenginleşmeye de devam ediyor. Örneğin Buyology kitabındaki örnek vakalar, istatistikler, araştırma sonuçları bizler için çok faydalıydı; satın alma konusunda ufkumuzu açtı. Rahmetli Üzeyir Garih’in yönetimle ilgili görüşleri, biz yöneticilere önemli şeyler öğretmiş oldu. Bu uygulama ailelerimizden dahi olumlu tepki aldı. Örneğin benim çocuklarım da artık kendi okudukları kitapların özetini çıkarıp okulda arkadaşlarıyla paylaşmaya başladılar. Günümüzün her alanda internet ve cep telefonuna odaklı dünyasında çevremizi kitap okumaya özendiren ve en önemlisi paylaşıma yönlendiren bu projeyi iyi ki başlatmışız” diyor.

Çalışanlar için kütüphane kurulacak
Aydınlı Grup, aynı zamanda Büyükçekmece’deki merkez binada çalışanları için bir kütüphane kurma çalışmalarına başladı. Burası çalışanların istedikleri zaman okuma fırsatı bulacakları bir dinlenme odası olacak. Kitaplar gönüllü olarak çalışanlardan toplanıyor. Kütüphanede ders kitapları da ilgi görüyormuş. Örneğin ortaokul, lise kitapları ve yabancı dil eğitim kitaplarından çalışanların çocukları faydalanıyormuş. Şimdiden 100 kitabı aşan Aydınlı kütüphanesi kitabın dışında DVD film de kabul ediyor. Ayrıca çeşitli özel günlerde ve toplu organizasyonlarda çalışanlarına kitap hediye etmeyi sevdiklerini söyleyen Aydınlı Grup Genel Müdür Levent Özkan “Türkiye’deki mağazalarımızı dolaşırken elimizde mutlaka hediye olarak bir kitap bulunuyor. Örneğin en son yaptığımız motivasyon toplantımızda tüm arkadaşlara Satışın Efendileri kitabını verdik” diyor.
Burcu ÖZÇELİK / Hürriyet İK