Şirketlerin düzenlediği yılbaşı partileri kariyeriniz açısından bir fırsat da olabilir, işten kovulmanıza neden de. Siz siz olun eğlencenin, alkolün dozunu kaçırıp, sağa sola sataşıp, patronun karşısına geçip sonradan pişman olacağınız şeyler söylemeyin. İşte size şirket partilerinde nasıl davranmak gerektiği konusunda birkaç küçük öneri.
2008 yılında kriz nedeniyle şirket partilerine ara verilmişti. O dönem işten çıkarmalar ve kısıtlanan bütçeler nedeniyle parti düzenlemenin doğru olmayacağını düşünmüştü şirketler. Bu yıl ise şirket partileri eski hızına kavuştu.
Şirket partileri yöneticilerle, diğer çalışanlarla tanışma, konuşmalarınızla onları etkileme açısından size güzel fırsatlar sunabilir. Ama alkolü fazla kaçırıp, sağa sola sataşmak, küfür etmek, bir de gidip patrona ileri geri konuşmak kariyerinizin sonunu da getirebilir. Ne yaptığınızı hatırlamayacak kadar içmek, dans pistinde yere yığılmak ertesi gün ofise başınız önde gitmenize, dedikodulara maruz kalmanıza neden olabilir.
Fast Company’de yer alan bir haberde, Adecco’nun 1.000’i aşkın kişiyle yaptığı bir araştırmaya göre çalışanların yüzde 40’ı bu tarz partilerde küçük düştüklerini veya kendini küçük düşürücü davranışlarda bulunan kişiler tanıdıklarını yazıyor. Çok daha önemlisi çalışanların yüzde 23’ü de bu davranışlarından dolayı azarlandıklarını söylüyorlar.
Her 10 Amerikalı’dan biri bu partilerdeki uygunsuz davranışlarından dolayı işten kovulmuş kişiler tanıdıklarını söylüyorlar. Bu davranışların yüzde 7’si iş arkadaşlarına, yüzde 4’ü patrona uygunsuz bir şeyler söyleme, yüzde 20’si ise çok fazla içmek şeklinde ortaya çıkıyor.
O nedenle çok fazla içmekten, iş arkadaşınızla flört etmekten, patronunuzu küçük düşürmekten kaçının.
19 Aralık 2010 tarihli Le Figaro’da yayınlanan bir habere göre Fransa’da çalışanların yüzde 90’ı yılbaşı partilerine katılıyorlar. Fransa’da yapılan araştırma, şirketlerin yüzde 57’sinin yılda 4 kereden daha az, yüzde 23’ünün 2-3 ayda bir kez, yüzde 9’u en az ayda 1 kere parti düzenlerken, yüzde 11’i hiç parti yapmadığını ortaya koyuyor. 
Çalışanların yüzde 19’u bu partilerde alkolün sebep olduğu tatsızlıklara şahit olmuşlar. Bu kişilerin 
-Yüzde 67’si sataşma ve ağız dalaşı
-Yüzde 60’ı itiş-kakış ve kavga
-Yüzde 22’si parti çıkışı trafik kazası
-Yüzde 17’si parti çıkışı iş kazasına şahit olmuşlar.
Fransa’da yöneticilerin yüzde 91’i alkol yasağına karşı çıkarken ücretlilerin yüzde 83’ü alkol olmadan da iyi bir atmosfer olacağı kanaatindeler.

Şirket partisinde alkolü abartıp sağa sola sataşmayın
Mutlaka katılın: İşyeri partisine mutlaka katılın. Partiye katılmak istemeseniz de size sıkıcı da  gelse işyeri partilerinde görünmek kariyeriniz açısından faydalı. quintcareers.com’da yer alan bir bilgiye göre bu durumlarda en azından 30 dakika ortalıkta görünür olmak tavsiye ediliyor.
Alkolü abartmayın: Her ne kadar parti de olsa nihayetinde bir işyeri partisi. Davranışlarınızın sürekli gözlendiğinizi unutmayın. Alkole dayanıklı da olsanız durumu çok fazla abartmayın, insanların gözünde alkolikmişsiniz gibi bir algı oluşabilir. Sarhoş olup komik dans figürleri sergilemek veya iş arkaşınıza küfürler yağdırmak, patrona ileri geri konuşmak büyük sıkıntı yaratabilir, hatta işten kovulmanıza neden olabilir.  

İş arkadaşlarınızla flört etmeyin: Belki siz çok masumca flört ediyorsunzudur ama bu iş arkadaşlarınızın gözünde farklı algılanabilir, dedikodulara maruz kalabilirsiniz. Kariyerinizi bu şekilde bitirmeyin.
Network yapın: Kendinizi network yapmaya hazırlayın. Bunun için sağ elinizi boş tutun ki gelen diğer insanlarla tokalaşabilesiniz. İşyeri partileri kariyerinizi etkileyebilecek ama çok fazla görme veya konuşma imkanınızın olmadığı kişilerle, örneğin tepe yöneticiler, diğer departmanlardan yönetcileri veya çalışanlarla ilişkilerinizi geliştirmenizi sağlayabilir.
Sürekli iş konuşmayın: İnsanları etkilemek için bir konu seçin ama sürekli işten bahsedip insanları sıkmayın, unutmayın bu bir parti. Siyasi veya dini konulardan da kaçının. Daha yumuşak bir konu seçin, uzun uzun konuşup insanları boğmayın. 
İnsanların dedikosunu yapmayın: Sürekli işten konuşmak veya sürekli kendi başarılarınızdan söz etmek hoş karşılanmayacaktır, aynı şekilde asla asla başkalarının dedikosunu yapmayın, hatta buna niyet bile etmeyin.
Burcu ÖZÇELİK / Hürriyet İK