Çağrı merkezleri yatırımları Anadolu’ya kaydı, işsizlik nedeniyle sürekli göç veren Doğu illerinde tersine göç başladı. Artık Batı illerine iş bulmak umuduyla gidenler çağrı merkezleri sayesinde kendi memleketlerine geri dönüyorlar. Çağrı merkezleri sektörü 5 yıl içinde yaklaşık 7.500 kişiye yarattığı istihdam ile Anadolu ekonomisine yıllık ortalama 50 milyon TL değer yaratıyor. Anadolu’daki istihdamın 2015 yılında 30 bin olacağı tahmin ediliyor. Doğu’daki çağrı merkezleri özellikle kadınların iş hayatına atılması açısından büyük önem taşıyor.
Çağrı merkezleri sadece ekonomiyi ve istihdamı arttırmakla kalmıyor, o şehileri kültürel açıdan da kalkındırıyor. Gençler bilinçleniyor, özgüvenleri artıyor.
Çağrı Merkezleri Derneği’nin rakamlarına göre Türkiye’de 300’ü orta ve büyük ölçekli olmak üzere toplamda 1.000’den fazla çağrı merkezi bulunuyor. 2010 yılsonu verilerine göre tüm sektörde 40 bin kişi istihdam ediliyor.
Birkaç yıl öncesine kadar çağrı merkezleri ağırlıklı olarak İstanbul’da yer alıyordu. Ama artan maliyetler, kalifiye eleman bulmaktaki sıkıntı ve pek çok kişinin bu işi geçici bir iş olarak görmesi, çağrı merkezi yatırımlarını Anadolu’ya kaydırdı. Çok da iyi oldu. Bu sayede işsizliğin vahim boyutlarda olduğu iller canlanmaya başladı. Son olarak çağrı merkezlerinin 4. bölgedeki yatırımlarının, Nisan 2011’de devlet teşviği kapsamına alınmasıyla o bölgelerde daha çok gence iş imkanı sağlanacak.
2011’de çağrı merkezi sektörü Bakanlar Kurulu kararıyla teşvik kapsamına alındı. Buna göre 4. bölgede yer alan ve asgari yatırım tutarı 1 milyon TL olan çağrı merkezleri uygulama kapsamında vergi indirimi, sigorta primi, işveren hissesi desteği, yatırım yeri tahsisi, faiz desteği gibi teşvik unsurlarından yararlanabilecekler.
NOT: Sektörün devlet teşvikleri ile desteklendiği 4. bölgede bulunan 27 il şöyle; Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane, Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan, Van, Muş, Bitlis, Şanlıurfa, Hakkari, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak, Siirt.
Çağrı merkezi kurulurken yatırımcının dikkat ettiği en önemli unsurlar, teşviğin yanı sıra, o ilde üniversitenin olup olmadığı, teknolojik altyapının yeterliliği ve genç nüfusun yoğunluğu oluyor.

Anadolu ekonomisine 50 milyon TL değer yaratıyorlar
Çağrı Merkezleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Pekkan, bu gelişmeyle birlikte yatırım oranında da artışın devam edeceğini belirtiyor: “2010 sonu Anadolu’da 7.500 olan istihdamın 2015 yılında 30.000 olacağını ve yıllık ortalama yüzde 30 oranında büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Sektör 5 yıl içinde yaklaşık 7.500 kişiye yarattığı istihdam ile Anadolu ekonomisine yıllık ortalama 50 milyon TL değer yaratır hale geldi. Yaratılan istihdamın dışında, bu illerimizde kurulan çağrı merkezleri sayesinde taşıma, yiyecek-içecek, ofis hizmetleri ve eğitim gibi yan sektörler için ciddi bir pazar oluşmaya başladı. Bu açıdan da çağrı merkezleri, yatırımı yapılan bölgenin her anlamda ekonomisinin gelişimine ve kalkınmasına katkı sağlar hale geldi.”
Şirketler çağrı merkezi açtıkları illerde ekonomiye katma değer kazandırmakla kalmıyor, düzenledikleri gelişim seminerleri, eğitim faaliyetleri, sportif etkinlikler, tiyatro, sinema gösterileri ve konserlerle illerin sosyal hayatına da renk getiriyor.

Her şey Erzurum’da başladı
Anadolu’daki ilk yatırım 2006 yılında Erzurum ile başladı. Turkcell’in Erzurum’daki çağrı merkezi işe 19 kişi işe başlamıştı. Şu anda 850 kişiye iş imkanı sağlayan Global Bilgi, Erzurum’da en yüksek SGK primi ödeyen şirket. Turkcell’den sonra Assistt ve Finansbank da Erzurum’da çağrı merkezi açtılar. Atatürk Üniversitesi dolayısıyla öğrenci potansiyelinin yüksek olması, havalanına yakınlık, teknolojik alt yapı bu şehri cazip hale getiriyor. Hatta çağrı merkezleri sayesinde çalışanların eğitim durumunu bile yükseltmiş. Turkcell’in çağrı merkezinde çalışanlarının yüzde 89’u ya üniversite mezunu ya da üniversitede okuyor. Çünkü terfi etmek için üniversite mezunu olmak durumundalar, o nedenle bir çok lise mezunu şu anda üniversite eğitimi alıyor.

Kadınlara istihdam olanağı
Çağrı merkezleri özellikle doğuda kadınlar için çok ciddi iş imkanı yaratıyor. Doğuda kadınların çalışmasına pek sıcak bakılmayacağı düşünülür ama tam tersi kadın çalışanlarının sayısı Batı’dan daha çok olan çağrı merkezleri var. Kadın çalışanlar oranı yüzde 70’i, yüzde 80’i bulan şirketler var.
Örneğin Bingöl’deki çağrı merkezinde çalışanların yüzde 80’i kadın. Onlardan biri olan Nurgül Batur, bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Bingöl’de erkeklerimiz daha şiveli ve daha kalın sesli. Doğu’da bayanlar çok fazla çıkmaz dışarı, eğer kızsan okumaktan ya da evlenmekten başka çaren yoktur. burada okumak çok daha önemli. Eğer geç yaşta evlenmek istiyorsan okuman gerekiyor. O nedenle bayanların okuma oranı daha yüksek erkeğe göre.”
Callpex İK Direktörü Esra Taştan da bunu doğruluyor: “İletişim becerisi ve seviyesi olarak da kadınlar çok daha iyiler burada. Satış odaklı işlerde İstanbul’daki ekiplerden 2 kat daha başarılılar.”
Çağrı merkezleri sadece kadınlara iş imkanı sağlamakla kalmıyor, engelliler için de iş fırsatları sunuyor. Bugün çağrı merkezlerinde çalışan pek çok engelli var. Global Bilgi’nin Karaman’daki çağrı merkezinde çalışanların yarısı engellilerden oluşuyor.

Tersine göç
İşsizlik nedeniyle hep göç veren Doğu illeri, çağrı merkezleri sayesinde tersine göçü yaşıyor. İş bulmak umuduyla memleketlerinden ayrılanlar çağrı merkezlerinde çalışabilmek için geri dönüyorlar.
Bingöl’de çalışan Havva Nur Öztürk (25) Bursa’da büyümüş, daha önce farklı bir çağrı merkezinde ve hipermarkette çalışmış. Fırat Üniversitesi meslek Yüksek Okulu Muhasebe mezunu olan Özkurt, Bingöl’de çağrı merkezi açılacağını duyunca hemen başvurmuş. Üstelik Bursa’da bir önceki işyerinde daha yüksek maaş alıyorken. Özkurt, ailesinin tüm itirazlarına rağmen Bingöl’ün yolunu tutmuş. Nedeni şöyle açıklıyor: “Ben gelmezsem, sen gelmezsen ne olacak, birilerinin birşey yapması gerekiyor. Burası benim hayallerimin başkenti, burası ile birlikte büyüyeceğiz.”
Erzurumlu Ufuk Uğraş da, 2005 yılında iş bulabilmek için Sakarya’ya gitmiş, Erzurum’da çağrı merkezi kurulunca tekrar memleketine geri dönmüş.

Özgüvenli gençler
Anadolu’da kurulan çağrı merkezleri, o şehrin ekonomisine, istihdamına, sosyo-ekonomik yapısına katkı sağlamakla kalmıyor, çalışanların özgüvenlerini de arttırıyor. Daha önceleri bir kurumsal firmayla tanışmamış olan gençler haklarını aramayı öğreniyorlar. Sigortasız çalışmak, maaşını gününde alamamak onlar için son derece doğalken şimdi bunların temel hakları olduğunu biliyorlar. Hatta o şehirdeki esnaf bile bu konularda daha özen göstermeye başlamış.
Çağrı merkezi çalışanlarından Ufuk Uğraş, “5.5-6 yılda hayatımda hem maddi, manevi alanda çok büyük fark yarattı. Önceden bir lokantaya gittiğimde bir bardak ya da tabak kirliyse söylemeye çekinirdim. Şimdi güzel bir şekilde meramımı anlatıyorum, hakkımızı hukukumuzu aramayabiliyoruz. Çağrı merkezinde çalıştığımızı öğrenince esnafın bile bize karşı hali tavrı değişiyor” diyor.
1992’de Erzincan depreminden kaçıp Erzurum’a gelen ve şu anda Global Bilgi’de çalışan Ferit Gülaçtı, “Erzurum’da profesyonellik diye bir şey yok, gelirsin, çalışırsın maaşın zamanında yatar mı yatmaz mı bilemezsin, gidip istediğinde adam yüzünü de asabilir. Daha önce Eruzum’da kurumsallığı öğreten bir şirket yoktu. İlk girdiğimde hiç tanımadığım insanların merhaba demesi, güleryüz göstermesi tuhaftı. Erzurum’a hayal kurmayı öğretti. İlk aylar babamı çalıştırdığıma inandıramadım, ‘sen şimdi çalışıyor musun’ diye soruydu. Alışık değiliz çünkü, çalıştığımız yerlerde 13-15 saat çalışırdık, haftalık izin ayda bir gün olurdu. Burası Erzurum esnafına da birşeyler kattı. Önceden işe alınınca adam anahtarı verir, sabah 8’de aç, ortalığı süpür derdi, artık öyle değil” diyor.

Canla başla çalışıyorlar
Callpex İnsan Kaynakları Direktörü Esra Taştan, Bingöl’de çalışanların canla başla işlerine sahip çıktıklarını söylüyor: “Sabah erken geliyor, gece geç çıkıyorlar, verdiğimiz bilgileri çalışmak için. İstanbul’dakilerin sosyal hayatı olduğundan bu pek mümkün olmuyor, burada öyle bir şey olmadığı için çalışıyorlar, eğitim verirseniz alıyorlar, bilgiye açlar.“
Doğu’daki çağrı merkezlerinin en büyük sıkıntısı ise şive problemi oluyor. Buradaki çağrı merkezlerinden tüm Türkiye’ye hizmet veriliyor ve o nedenle şivesiz konuşan kişiler bulmak kimi zaman zor oluyor. Çağrı merkezleri bunun için eğitim programları düzenliyorlar. Çalışanlar da masalarının başında şivesiz, mesai saatleri dışında aradaşları ile konuşurken şiveli konşuyorlar.

Türkçe’yi sonradan öğrendi, edebiyat okudu şimdi müşteri temsilcisi
Hişar Uyan (26) yaşında, Bingöl’de bir köyde yaşıyor. Türkçe’yi 9 yaşında öğrenmiş ve sürekli kitap okuyarak kendini geliştirmiş. İyi bir edebiyat takipçisi, arkadaşlarıyla bir edebiyat dergisi çıkarıyor, şiir seslendiriyor. Erciyes Üniversitesi Edebiyat Bölümü son sınıftan ayrılmış ve sıfırdan bir başlangıç yapmak için Bingöl’e ailesinin yanına geri dönmüş. Bingöl’de İŞKUR’un önünden geçerken kuyruğu görünce merak edip, sormuş ve kendi deyimiyle ‘kuyruğa eklenmeye alışkın bir millet olduğumuzdan’ eklenivermiş kuyruğun sonuna. Sıradakilerin şivelerini görünce bu iş Bingöl’de nasıl olacak diye düşünmüş. Hişar Uyan, “İşe başladığımda 2 veya 3 erkektik. Erkekler daha şiveli konuşuyor, bu da erkeklerin sokakata biraz daha aktif bir şekilde konuşmasından kaynaklanıyor. Ben hiç şiveli konuşmadım çünkü Türkçeyi sokaktan değil, kitap okuyarak öğrendim.”
Türkçe’yi sonradan kitap okuyarak öğrenmiş birisinin edebiyatla uğraşması, telefonda sadece sözlü iletişim kurarak karşısındakini ikna ettiği bir işte çalışması zor iş ama o bunu başarıyor. Şimdi eğitimine de Bingöl Üniversitesi’nde devam etmek istiyor.

Çalışmaya açız
Bingöl’de eğitim seviyesinin yüksek, işsizliğin ise çok fazla olduğunu söyleyen Hişar, “Biz izin günlerimizde dahi buradayız, çünkü burada sosyal çevrem yok. Burada insanlar çalışmayı çok seviyorlar, çalışmaya aç bir toplum var. Burası sosyo kültürel bir kazanım. Buraya giren insanların buraya ilk giriş halleri ve şu andaki halleri arasında müthiş bir özgüven var” diyor.
Hişar’in tek sıkıntısı ailesine yaptığı işi anlatmakta zorlanması. İşini telefonlara bakıyorum diye özetlediğinde “Sekreter misin?” diye soruluyormuş, ya da annesi ise “bu mu zor iş dediğin” diyormuş. 

Burada kimse kız isteyip boş dönmedi
Ekrem Aktaş (27) 4 yıldır Erzurum’da çalışıyor. Lise mezunu olan Ekrem Aktaş, önce TSK’nın kafetaryasında çalışmış, daha sonra bir çorap fabrikasında makine görevlisi olarak çalışmış. Bir önceki işinin çok zor olduğunu, sürekli ayakta ve 15 saat boyunca çalıştığını söylüyor. Fabrika iflas edince işsiz kalmış, sonra çağrı merkezi açıldığını duyunca korka korka başvurmuş. Aktaş, “15 kişi beraber girdik, ben elendim. Diğerleri KPSS ataması yapılmamış, özel sektörde kendisini göstermek isteyen öğretmenler vs idi. Ben o dönemde lise mezunuydum. Sonra tekrar başvurdum, 2007’de işe alındım. Burada çalışırken evlendim. Evlenmeden önce işsizlikten ötürü evlenebilir miyim diye düşünürdüm. İşsize kız vermezler burada. Burada çalışan kimse evlilik için geri dönmedi” diyor.

3 kız kardeş, 2 amca kızı birarada çalışıyor
Global Bilgi’nin Erzurum’daki çağrı merkezinde çalışan herkesin orada bir veya birkaç akrabası var. Hatta 3 de kızkardeşe rastladık. Sibel (31), Elanur (28) ve Kübra Erdoğan (26) kardeşler 5 yıldır Global Bilgi’de çalışıyor. Hepsi girdiğinde lise mezunuymuş ama şimdi üçü de üniversitede okuyor, çünkü 3’ü de terfi etmek istiyor.
İşe en önce Sibel Erdoğan girmiş. Ardından kardeşleri ve 2 amca kızı da çağrı merkezinde çalışmaya başlamış.
Daha önce bir otelde 6 yıl boyunca muhasebede çalışan Sibel, yoğun bir tempoda, bayram seyran demeden çalışırmış. O zaman çağrı merkezi ne iş yapar bilmiyormuş, anlattıklarında “Yaparım, yeter ki planlı bir hayatım olsun” demiş. Sibel, “Otelde sabah 6’dan akşam 12 çalışıyordum ve aldığım ücrette asgari ücretti, bayramlarda çalıştığımız ücreti asla almazdık. Şimdi ise kendime yatırım yapıyorum” diyor.
Daha önce bir bilgisayar firmasında çalışan Elanur ise eski işinde maaşını bir kez olsun gününde almadığını, kimi zaman 2 ayda bir aldığını söylüyor.
3 kızının da çağrı merkezinde çalışmasından en fazla mutluluk duyan ise anneleri olmuş. Sibel, eski işinden ayrılınca annesinin en çok pencere önünde beklemekten kurtulduğuna sevindiğini söylüyor: “Ben eski işimdeyken 110 liraya ev geçindirirdim o zaman ama şimdi 3’ümüzün aldığı parayla annem birikim bile yapmaya başladı. 3 tane kızkardeşim evlendi onların bütün ihtiyaçlarını biz karşıladık. Annem biriktirdi hep, dua ederken “Allah oraya zeval vermesin” diyordu. Biz de bu şirketin yeri çok farklı.”

Temizlikçiydi müşteri temsilcisi oldu
Emine Kaplanseren (29) evlenip İstanbul’dan Bingöl’e yerleşmiş. 5 yıldır Bingöl’de yaşıyor, eşi de işsiz olan Kaplanseven, eşinin ve kendi ailesinin desteği ile geçiniyormuş. Çağrı merkezinin açılacağını duyunca müşteri temsilcisi olmak için başvurmuş ama kabul edilmemiş. Vazgeçmemiş çağrı merkezine temizlikçi olarak girmiş. Çalışkanlığıyla kısa zamanda göze giren Kaplanseven, “Kendime güveniyordum, yapabilirim dedim, müşteri temsilcisi olmak istediğimi söyledim ve kabul edildim. Şimdi eşim de buraya başvurmak istiyor. İnsanlar burada işsiz, gençler burada bir çağrı merkezi olmasından dolayı çok mutlular” diyor.

Tek bir çağrı merkezi var onu da elimizde tutmalıyız
Bingöllü Nurgül Batur (22), Rize Üniversitesi’nden Bankacılık ve Sigortacılık okumuş, ardından da açıköğretimde 4 yıl işletme okumuş. 7 aydır çağrı merkezinde çalışan ve çağrı merkezinin ilk takım lideri olan Batur, iki bankadan iş teklifi almış ama o çağrı merkezini tercih etmiş. Nedenini şöyle açıklıyor: “Bizim için çok büyük bir istihdam alanı burası, bu çağrı merkezi bizim için bir şans ve biz bu şansı kaybetmemek için elimizden geleni yapıyoruz. Buraya başladıktan sonra iki farklı bankadan iş teklifi aldım ama gitmedim. Aslında severek gittiğim bir bölümde bankacılık ama buranın daha iyi olduğunu gördüm. Bingöl’de bir çok banka var, daha da açılacak ama tek bir çağrı merkezi var, burada tutmazsak gelen giderse kapacanak burası da. Buranın gitmemesi için buradayım.”

Kadınlar çağrı merkezine erkekler kahveye
Gülay Anık (23) Bingöl’de yaşıyor. 17 yaşında evlenen, 6 yaşında bir çocuk annesi olan Anık, eşinden boşandığı için çalışmaya karar vermiş. Bingöl’e çağrı merkezi açılacağını dyunca çok sevinmiş. Anık, “Bizim Bingöl’de ya markette ya mağazalarda çalışırsın, çağrı merkezini duyunca çok sevindim. Çağrı merkezi açıldığında kimse bilmiyordu çağrı merkezi ne yapar diye. Boşta kalmayalım diye başvuruyorlardı. Sigortalı işimi zolsun diye bakıyordu herkes. Bayanlar daha talepkar oldu çalışmaya. Erkekler kahvede, kadınlar çağrı merkezinde.”

KİMLER ANADOLU’DA VAR
Global Bilgi (Erzurum, Diyarbakır ve Karaman)
Turkcell’in çağrı merkezi Global Bilgi’nin Anadolu’da Erzurum, Diyarbakır ve Karaman’da çağrı merkezleri bulunuyor. Global Bilgi’nin Erzurum’da açtığı çağrı merkezi Anadolu’daki yatırımları da başlatmış oldu. Çağrı merkezlerinin gözünü Anadolu’ya çevirdi. Global Bilgi’nin;
Erzurum’da 850
Diyarbakır’da 775
Karaman’da ise 100 çalışanı var. Karaman’da çalışanların yüzde 50’sini engelliler oluşturuyor.
Doğudan batıya 2.000 kişiye iş kapısı
Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, 2.000 kişiye daha iş imkanı sağlayacaklarını söylüyor: “Önümüzdeki 6 aylık dönemde, hem bünyemize katacağımız yeni çağrı merkezlerimizle hem de var olan merkezlerimize yeni personel alımıyla büyük bir kısmı Turkcell Global Bilgi’de olmak üzere Türkiye’nin doğusundan batısına 2.000 kişiye daha iş kapısı açma hedefimiz var. Ülkemiz için istihdam ve iş gücümüz için fırsat eşitliği yaratmayı en önemli sosyal sorumluluk alanlarımızdan biri olarak görüyoruz. Diyarbakır ve Erzurum’da açtığımız Turkcell Global Bilgi çağrı merkezlerimiz Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yapılan en büyük istihdam yatırımıdır. Yaptırdığımız araştırmalar gösteriyor ki; bu merkezlerimiz, iki il ve yakın çevresine ekonomik ve kültürel manada büyük bir katkı yapmış, hatta bölgenin kaderini değiştirmiştir” diyor.

Callpex (Bingöl)
2008 yılında kurulan Callpex Çağrı Merkezi’nin toplam 1.500 çalışanı bulunuyor. İstanbul dışındaki ilk çağrı merkezini Bingöl’de açan Callpex, bu ilde 500 kişiye istihdam sağlıyor. Bu sayı yıl sonuna kadar 1.000’i bulacak. Bunun için Bingöl’de 20 bin kişiye SMS ile ulaşarak işe alımları duyurmuşlar.
Bingöl’de çalışanların yüzde 50’den fazlası lise mezunu, yüzde 80’i ise kadınlardan oluşuyor.
17 kişiyle en fazla istihdam sağlayan şirket olduk
Bingöl’deki çağrı merkezi ilk etapta 17 kişiyi istihdam etmiş ve en fazla istihdam sağlayan özel şirket olmuş. Callpex İnsan Kaynakları Direktörü Esra Taştan, “Şu anda 300 kişiyle çok çok büyüğüz” diyor. Taştan, Anadolu’da yeni çağrı merkezleri için çalışmalarının devam ettiğini söylüyor.

Assistt (Erzincan ve Erzurum)
Yüzde 100 Türk Telekom iştiraki olan AssisTT Rehberlik ve Müşteri Hizmetleri A.Ş., toplam 7 lokasyonda 5.700 çalışana sahip. Assistt, Erzincan’da 1.200, Erzurum’da 1.100 kişiye iş imkanı sağlıyor.
Assistt Genel Müdürü Adil Zembat, “2010 yılında büyümemizin önemli kısmını, İstanbul ve Ankara dışında özellikle doğu illerinde; Erzincan ve Erzurum’da açtığımız yeni lokasyonlarımızda yaptık ve bu iki lokasyonda 2.300 gencimize istihdam sağlayarak, bölge ekonomisine her ay yaklaşık 5 milyon TL tutarında sıcak para aktarıyoruz. Yarattığımız iş imkânı ile çalışanlarımızın hayat standardı yükseldi, kültürel ve sosyal faaliyetlere katılımlarının artması sağlandı ve aynı zamanda büyük kentlere göç oranının azaldı. Üniversite tahsili imkanı bulamamış bölgedeki lise mezunu nüfusun, iş hayatına katılmakta çeşitli sorunlar yaşayan kadın iş gücünün ve en önemlisi bölgedeki engelli vatandaşlarımızın iş hayatına ve dolayısıyla sosyal hayata katılımını sağlama noktalarında katkıda bulunduk” diyor.

Sırada Rize ve İzmir var
Yakın zamanda Rize ve İzmir’de çağrı merkezi açmayı planlayan Assistt’te mülakat süreci devam ediyor. İlk etapta her iki lokasyonda da 100 kişi ile başlanacak ve ilerleyen zamanlarda bu sayı artacak.

CMC (Malatya) 
CMC, 2009 yılında devreye aldığı Malatya lokasyonunda 1.165 kişi çalışıyor. Çalışanların yüzde 65’i kadın, yüzde 35’i erkeklerden oluşuyor. CMC Genel Müdürü Metin Tarakçı, Malatya’nın en büyük 2. işvereni olarak, bölge ekonomisine ve istihdama önemli bir katkı sağladıklarını söylüyor: “Gençlere sunduğumuz kariyer imkanları dışında, sosyal ve kültürel projeler de geliştiriyoruz. Kimsesiz Çocuklar Vakfı’na verdiğimiz destek, Kızılay Kan Bağış Kampanyamız bizi çok mutlu eden ve sürekliliği olan sosyal sorumluluk projelerimiz. Yerel yönetim ile de yakın bir ilişki içindeyiz, Belediye çalışanları için düzenlediğimiz eğitim örneğinde olduğu gibi, katma değer sağlayacağımıza inandığımız her projede bulunuyoruz. Üniversite ve meslek yüksek okullarını sürekli ziyaret ederek, gençleri kariyer seçimleri konusunda bilgilendiriyoruz. Ayrıca bölgeye yıllık 20.000.000 TL’ nin üzerinde kaynak sağlıyoruz.”
Anadolu’da yatırım yapmayı desteklediklerini söyleyen Tarakçı, “2012’de en az bir Anadolu ilinde daha yeni bir lokasyon açmayı planlıyoruz” diyor.

Doğan Çağrı Merkezi (Gümüşhane)
Doğan Grubu bünyesindeki şirketlere hizmet vermek amacıyla 2006 yılında kurulan Doğan Çağrı Merkezi, Gümüşhane’deki lokasyonunda 360 personele istihdam sağlıyor. Gümüşhane’deki çağrı merkezi, Doğan Grubu’nun “Haydi Kızlar Okula” gibi sosyal sorumluluk projelerine verdiği desteklerle, özellikle kadınların işgücüne katılması yönünde yapılan çalışmalara güzel bir örnek sayılıyor. Şu an çalışan personelin yüzde 61’i kadınlardan oluşuyor. Çağrı Merkezi Direktörü Bilal Aşçı, “Yaklaşık bir hesapla çağrı merkezimizin Gümüşhane ekonomisine yıllık katkısı 9 milyon TL civarında. Çağrı merkezinin hareketliliği mevcut esnafa katkı sağlarken, yeni alışveriş merkezleri, lokantalar, kafeler gibi yeni istihdam alanlarının açılmasına da vesile oldu. Aynı zamanda üniversite öğrencilerine de iş imkanı sağlanmasıyla öğrenciler için bir anlamda şehrin cazibesi arttı” diyor.

Callus (Samsun) 
2003-2009 yıllarında KoçSistem bünyesinde faaliyet gösteren çağrı merkezi Callus Bilgi ve İletişim Hizmetleri AŞ, Samsun’da Temmuz 2011 dönemi itibariyle 564 kadrolu personele istihdam sağlıyor.
Çalışanların 174’ü erkek, 368’i kadınlardan oluşuyor. Yaklaşık yüzde 60’ı üniversite mezunu.
Callus yetkilileri, eğitimli, kariyer hedefi bulunan yetişmiş insan kaynağının, iş potansiyeli olan bölgelere göç ettiği Samsun’da, artık tersine yönde göç yaşandığını gözlemlediklerini söylüyorlar.
Samsun ekonomisine, yılda yaklaşık 20 milyon TL gelir sağlayacak bir kaynak yaratan Callus, Anadolu’da hatta Türkiye’nin yakın coğrafyasında yeni lokasyonlarda da hizmet vermeyi planlıyor.

Garanti Bankası (Sivas)
2008 yılında 60 kişilik bir ekiple yola çıkan Garanti Bankası Sivas Çağrı Merkezi’nde, 246 çalışana iş olanağı sunuluyor. Cumhuriyet Üniversitesi içerisinde yer alan çağrı merkezinde, ekibin yüzde 70’i kadınlardan oluşuyor. Çalışanların büyük çoğunluğu da Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencilerinden oluşuyor. Garanti Bankası Çağrı Merkezi Müdürlüğü Birim Müdürü Orhan Veli Çaycı, “Doğu illerinde istihdam yaratarak ülke ve bölge ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla kurduğumuz Sivas merkezimiz, bugün bizi 3. bir ilde merkez açmak için cesaretlendiriyor” diyor.

Tempo (Afyonkarahisar)
Tempo Çağrı Merkezi, Afyonkarahisar’da 850 kişiye iş imkanı sağlıyor. Tempo Çağrı Merkezi, çalışanların ve Afyonkarahisar’lı gençlerin ufuklarını genişletmek için; farklı alanlarda pek çok organizasyon ve sosyal aktivite düzenliyor. Tempo Genel Müdürü Cemal Akar, “Çağrı merkezlerinin bulunduğu illerde üniversite olması ise kalifiye eleman yoğunluğunu arttırıyor. Üniversite mezunu ve öğrenciler kendilerine verilen eğitimlerle mesleki bilgilerini zenginleştiriyor, bu eğitimler sunulan hizmetin kalitesine de yansıyor” diyor.

Finansbank (Erzurum)
Finansbank Erzurum Çağrı Merkezi, 2008 yılında kuruldu. Erzurum Çağrı Merkezi’mizde bugün 302 kişi istihdam ediliyor. Çalışanların yüzde 68’i kadın ve yüzde 32’si erkek çalışanlardan oluşuyor. Finansbank İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Alp, “Bu merkez, bölgeden göç etmeyi tercih etmeyen, yüksek öğrenim görmüş ve modern bir yapıda çalışmak isteyen gençlerimize bir yuva oluyor. Gençlerimiz, çağrı merkezlerinin genel yapısı olan esnek çalışma saatleri vesilesi ile daha üniversitede okurken, çalışmaya başlayabiliyor ve genç yaşta bu modern yapıda hayata atılabiliyorlar. Bölgeye hem ekonomik hareketlilik hem de kültürel zenginlik getirmesi için çalıştığımız Merkez’de, 30 kişilik eğitim salonu, 106 kişilik konferans/sinema salonu, kuaför, spor ve hobi salonları bulunuyor.”

WİN (Eskişehir) 
Win Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. Eskişehir lokasyonunda, Temmuz 2011 itibarıyla yaklaşık 700 personel çalışıyor. Ekibin yüzde 48’i erkek, yüzde 52’si bayan. Çalışanların yüzde 23’ü lisans, yüzde 12’si ön lisans, yüzde 22’si lise mezunu, yüzde 42’si AÖF öğrencisi. Genel Müdür Yardımcısı Kaan Yazgan, “Genç ve dinamik nüfus potansiyeli, iki büyük üniversitenin şehrin genel bilincine sağladığı akademik katkı, şehrin fiziksel ve kültürel açıdan son 10 yılda yaşadığı büyük değişim ve son olarak jeopolitik konumu bakımından 3 gelişmiş coğrafi bölgenin ortasında yer alması birçok sektörde olduğu gibi çağrı merkezi sektörü için de Eskişehir’i cazip hale getiriyor. Win bünyesinde Eskişehir’in yanı sıra, Anadolu’nun dört bir yanında evlerinden çalışan yaklaşık 60 Müşteri temsilcimiz de bulunuyor. Bundan sonra da başka şehirlerimizde yatırım yapmaya her zaman sıcak bakıyoruz” diyor.

 Vodafone (Elazığ)
Vodafone’un, İstanbul, Ankara, Elazığ, Samsun, Uşak ve Afyon olmak üzere toplam altı ilde çağrı merkezi var. İstanbul’da 625, Ankara’da 282, Samsun’da 347, Elazığ’da 325, Uşak’ta 126 ve Afyon’da 521 olmak üzere toplamda 2.226 kişiye istihdam sağlıyor. Elazığ’ın tercih edilme sebebi, işsizlik oranının oldukça yüksek olduğu bir bölge olması; yaklaşık yüzde 18’lerde seyreden bir işsizlik oranı söz konusu. Elazığ Çağrı Merkezi ile bu oranın azaltılması amaçlanıyor.

Teleperformance (Uşak)
Teleperformance, İstanbul’da iki Uşak’ta bir tane olmak üzere toplam üç çağrı merkezine sahip. Uşak’ta 2007 yılında kurulan yerleşkede ise 180 kişi çalışıyor. Şirketin Uşak’ı seçme nedeni, İzmir’e olan yakınlığı, bölgede üniversitelerin yoğunluğu ve genç nüfusun çokluğu.

Firma İl Çalışan Sayısı
Assistt Erzurum 1.100
Assistt Erzincan 1.200
Callpex Bingöl 500
Callus Bilgi Samsun 564
CMC İletişim Malatya 1.165
Doğan Çağrı Merkezi Gümüşhane 360
Finansbank Erzurum 302
Garanti Bankası Sivas 246
Global Bilgi Karaman 100
Global Bilgi Erzurum 850
Global Bilgi Diyarbakır 775
Teleperformance Uşak 180
Tempo İletişim Afyonkarahisar 850
Vodafone Elazığ 325
Win Bilgi İletişim Eskişehir 700

Sektör 40 bin kişiye iş imkanı sağlıyor
Türkiye’de 1.000’in üzerinde çağrı merkezi var. Sektör 40 bin kişiye iş imkanı sağlıyor. Tüm Türkiye’de çalışanların yüzde 40’ını lise mezunları, yüzde 60’ını ise üniversite ve yüksekokul mezunları oluşturuyor.
Sektördeki yaş ortalaması ise 26–28 civarında.
Tüm çalışanların yüzde 70’ini kadınlar oluşturuyor.
Doğuda illerinde ise kimi yerlerde lise mezunlarının, üniversite öğrencilerin ve kadın çalışanların sayıları daha fazla olabiliyor.

Burcu ÖZÇELİK SÖZER / Hürriyet İK