Senede 200 bin kişiyi tatile gönderen tatilsepeti.com’un verilerine göre Türkiye’de yüksek kazançlı beyaz yakalılar Kemer, Belek, Fethiye, Dalaman taraflarını tercih ederken, mavi yakalılar daha uygun fiyatlı olduğu için Alanya, Side gibi yerleri tercih ediyor. Erken rezervasyona ise talep git gide artıyor, erken rezervasyon iptallerinde en sık duyulan neden çalışanların izin durumlarını ayarlayamaması.
Türkiye’de 1.500 otel ve 11 tur operatörü ile yurtdışında ise 100 binden fazla otelle çalışan tatilsepeti.com, yılda yaklaşık 200 bin kişiyi tatile gönderiyor. Geçen yıl bu kişilerin yüzde 45-50’sinin erken rezervasyonla tatil yaptıklarını söyleyen tatilsepeti.com Yönetici Ortağı Kaan Karayal, bu yıl 4 ayda 40 bin kişinin erken rezervasyon yaptırdığını söylüyor. Karayal, erken rezervasyonun çalışanlar için sıkıntı olduğunu ama sigorta ile bu sorunun aşıldığını söylüyor: “Çalışanların henüz izin tarihlerinin belli olmaması, kendi departmanında çalışma arkadaşlarının izin tarihlerini bilmemeleri gibi nedenlerden dolayı sıkıntı olabiliyor. Ona karşı da önlem olarak sigorta var. Sigortadan dolayı 2 rezervasyon yaptırıp birini sonra iptal ederim diyenler oluyor. Örneğin temmuzun ilk 15 günü tatile gitmek istiyor ama müdürüyle aynı anda çıkamıyor ya ilk haftası ya ikinci haftası gidecek. İki hafta için de rezervasyon yapıyor sonra netleşince birini iptal ediyor. Çünkü sigorta rezervasyon bedeline göre 10 lira ile 30 lira arasında değişiyor, ödemeler de banka kampanyaları nedeniyle hemen başlamıyor, o nedenle kafası rahat oluyor.”
– Tatilsepeti.com’da erken rezervasyon yaptıranların oranı yüzde 45-50;
– Bu kişilerin yüzde 15’i hiç sigortadan faydalanmıyor, yüzde 85’i sigorta yaptırıyor.
– Sigorta yaptıranların da yüzde 8’i iptalden faydalanıyor. İptalden faydalananların yüzde 5’i izin, yüzde 2’si özel sebepler, yüzde 1’i sağlık nedeniyle iptal ediyor.
– Yüzde 11’i 2’den fazla rezervasyon yapıyor, netleşince birini iptal ediyor.
Kaan Karayal, tatil bilincini oturtmuş kişilerin erken rezervasyon yaptırdıklarını ve iki kez tatil yapma oranlarının daha fazla olduğunu söylüyor. 

Kim nereyi tercih ediyor?
Türkiye’de tatil denilince hemen hemen her kesimin aklına gelen ilk şey deniz-kum-güneş oluyor. Kültür turları ikinci planda kalıyor. Kaan Karayal, çalışanların tatil tercihlerinde bölge olarak ayrışmalar olduğunu söylüyor: “Daha yüksek kazançlı beyaz yakalılar, Kemer, Belek, Fethiye, Dalaman taraflarını tercih ediyor. Mavi yakalılar daha uygun fiyatlı Alanya-Side’yi tercih ediyor. Bodrum-Çeşme herkese hitap ediyor. Öğrenciler de gidiyor, patronlar da gidiyor, orta sınıf da gidiyor. Daha uygun otelleri tercih eden kesim tatile kişi başı 500 lira civarı harcıyor ve ortalama 4 gece kalıyor. Daha yüksek, beyaz yakalılar genelde 6 gece kalıyor, 1.500 lira harcıyorlar. Genelde iki kişi ödeniyor. Özellikel mavi yakalılar çocukları için ücretsiz olan otelleri seçiyorlar. Mavi yakalılar yılda bir kez, 4 gece, beyaz yakalılar 2 kez çıkıyor 6 gece kalıyorlar. Emekliler ise Kuzey Ege’yi Ayvalık, Altınoluk ve Akçay’ı, daha serin, sakin, ucuz yerleri tercih ediyorlar.”
Karayal, kışın denize girmek için de yurtdışını tercih eden ciddi sayıda bir kesim olduğunu söylüyor. Yurtdışına denize girmeye gidenler Uzak Doğu’yu, Maldivler’i, Phuket’i tercih ediyorlar. Geçen sene ilk 3 ayda 4 bin küsur kişinin yurtdışına çıktığını belirten Karayal, bu senenin aynı döneminde 7 bini aşkın kişinin yurtdışına çıktığını söylüyor. Bu kişiler arasında kültürel turlar yapanlar da var.

Burcu ÖZÇELİK SÖZER / HÜRRİYET İK