n_70203_m

2012’de istihdam piyasası bir önceki yıla kıyasla hareketli geçti. Özellikle e-ticaret, enerji, bilişim ve perakende sektörlerinin yıldızı parladı. İnsan kaynakları danışmanlık firmaları 2013 yılında da en çok bu sektörlerde istihdam artışı bekliyorlar.

2012 yılı istihdam piyasası açısından bir önceki yıla nazaran haraketli geçti. Özellikle yılın ikinci döneminde istihdamda temkinli bir artış gözlendi.

2012’de Türkiye’de en fazla istihdam yaratan sektörlerin başında enerji, telekomünikasyon, bilişim, perakende, e-ticaret, hızlı tüketim geldi. Her geçen gün artan alışveriş merkezleri ile perakende ve mağazacılık sektörü büyümeyi sürdürdü. Özellikle satış temsilcisi, mağaza yöneticisi, kategori yöneticisi pozisyonlarında işe alımlar gerçekleşti.

Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, 2012 değerlendirmesini şöyle yapıyor: “İlk çeyrekte özellikle yapı-inşaat sektörü hızlı büyümesiyle öne çıktı. İkinci çeyrekte perakendecilik-toptancılık ve turizm-otelcilik sektörleri de gelişmelerini sürdürerek en çok eleman arayan sektörler arasında üst sıralarda yer aldı. Genel olarak değerlendirdiğimizde iş başvurularında ve verilen ilanlarda artış görüldü. Yılın son çeyreğine doğru eğitim sektöründeki eleman arayışında yaşanan artış göze çarpan bir değişiklik oldu. 1 Ocak-15 Ekim arası verileri değerlendirdiğimizde iş ilanlarında bir önceki yıla göre yüzde 38 artış gözlenirken, yapılan başvurularda da yüzde 44’e yakın yükselme belirlendi.”

E-ticaret 2013’te de parlamaya devam edecek

2012’de en çok istihdam sağlayan sektörler sıralamasında İK uzmanlarının önemle üzerinde durdukları bir sektör var ki o da e-ticaret. HRM Danışmanlık Ortağı Elif Ejdar Özel, son yıllarda e-ticaret pazarında yaşanan büyümenin, sektörde istihdamı da ciddi olarak arttırdığını söylüyor: “Gerek Türkiye’deki e-ticaret firmalarına yapılan yabancı yatırımlar, gerek yurtdışına Türk firmalarının yaptığı yatırımlar ile sektör hızla büyüyor. E-ticaretin gelişmesiyle bu alanda hizmet veren şirketler veya online satışa başlayan şirketlerde ön plana çıkan pozisyonlar şunlar oldu; dijital pazarlama uzmanı, e-ticaret müdürü, yazılım geliştirme mühendisi, web tasarım uzmanı, grafiker, sosyal medya uzmanı, dijital pazarlama uzmanı, içerik uzmanı. Yeni alışveriş sitelerinin kurulması ve mevcut sitelerin büyümesiyle e-ticaret pazarındaki iş potansiyelinin gelecek yıllarda da artarak devam edeceği görüşündeyiz.”

Randstad Türkiye Genel Müdürü Altuğ Yaka, HRM Danışmanlık Ortağı Elif Ejdar Özel ve Data Expert Yönetici Ortağı M. Yasin Altunkaya’ya 2013’te yıldızı parlayacak, en çok istihdam yaratacak sektörleri sorduk. Buna göre; e-ticaret, bilişim, enerji ve perakende, 2012 yılında olduğu gibi 2013 yılında da en fazla istihdam yaratacak sektörlerin başında geliyor.

Randstad Türkiye Genel Müdürü Altuğ Yaka, özellikle perakendeciliğe dikkat çekerken, bilişim, turizm, inşaat, hızlı tüketim ve gıda gibi istihdamın durmadığı sektörlerde de işe alımların devam edeceğini söylüyor: “Türkiye yıllardır üretim sektöründe kalifiye eleman konusunda sıkıntı yaşıyor. Bu alanda hâlâ daha talep alacağımızı düşünüyoruz. Son yıllarda ise özellikle farklı servis kolları Türkiye’ye giriş yapıyor. Finansal hizmetler ve servis kollarında yönetsel pozisyonlar için yönetsel pozisyon ihtiyaçlarının artacağını görüyoruz. Sektör verilerine bakıldığında enerji ve e-ticaret 2013 yılında yükselmesi tahmin ettiğimiz sektörlerin başında yer alıyor. Yabancı şirketlerin Türkiye pazarına girmesi uluslararası mevzuatları bilen finans uzmanlarına ve hukukçulara ihtiyacın olması bu alandaki sektörleri de hareketlendirdi” diyor.

HRM Danışmanlık Ortağı Elif Ejdar Özel, 2013 yılında en fazla istihdam yaratacak sektörleri şöyle sıralıyor:
– 2013 yılında da 2012’de olduğu gibi bilişim ve telekomünikasyon sektörleri yükselmeyi sürdürecek. Mobil pazarlama, mobil yazılım geliştirme alanlarında uzmanlıklar ön plana çıkacak. Proje yöneticisi, iş analisti, yazılım ve veri tabanı uzmanı alımları artacak.
– Dijital medyanın daha da yaygın hale gelmesiyle sosyal medya uzmanı, e-pazarlama uzmanı, dijital reklam uzmanı, mobil yazılım uzmanı, dijital pazarlama uzmanı gibi pozisyonlarda yeni işe alımlar olacak.
– Yeni teknolojik gelişmelerle yıldızı parlayacak sektörler arasında dijital medya, e-ticaret ve bulut bilişim yer alıyor. Bulut bilişim teknolojisi ile artık birçok sistem tek merkezden yürütülecek ve şirketler bu tarz işlemlerde dış kaynak kullanacak. Küçük ölçekli IT desteği sağlayan şirketlerdeki teknik destek, bakım ve programlama elemanlarına ihtiyaç azalacak, onun yerine bulut bilişim şirketlerinde istihdam artacak. Bulut bilişim ile daha önce her bilgisayarda tek tek kurulu sistemler yerine internet tarayıcı üzerinden bütün işlemler yapılacak. Yani PC’lerin işlemci güçlerine daha az ihtiyaç duyulacak ve hard diskler çok çok ufalacak, çünkü her şey bir bulutta saklanacak. Bu sebeple network uzmanları, uygulama geliştirme mühendisleri, database uzmanları gibi pozisyonlar bu firmalarda önem kazanacak.
– E-ticaret sektöründe online pazarlama, içerik yönetimi ve iş geliştirme alanlarında talep artacak.
– Enerji, inşaat, madencilik sektörlerine yapılan yatırımlar ve dünyadaki kaynakların bu yatırımlarla birlikte gün geçtikçe tükenmesi, uluslararası protokoller kapsamında bir takım çevresel yaptırımlar, yeni istihdam alanlarını da beraberinde getiriyor. Dolayısıyla bu alandaki arayışlar sürecek. Ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yapılan yerli ve yabancı yeni yatırımlarla yeşil mesleklerde bir artış yaşanacak. Dünya genelinde ön plana çıkan çevrecilik, gözde mesleklerin değişmesini sağlayacak. Geleceğin yeni meslekleri, temiz enerji, verimlilik ve sürdürülebilirlik alanlarında yoğunlaşmaya başlayacak. Yenilenebilir enerji danışmanlığı, çevre hukuku uzmanlığı, çevresel etki değerleme, atık su/atık yönetimi konusundaki uzmanlıklar önem kazanacak.
– Genetik biliminin ve genetik uzmanlarının öneminin yanı sıra ileri teknoloji ile üretilen farklı türlerden ürünlerin ortaya çıkmasıyla biyoteknoloji uzmanları ile gıda mühendislerine ihtiyaç da artacak.
– Sivil havacılık da hızla yükseliyor. Filolarını büyüten havayolları şirketleri pilot açığını kapatmak için yeni arayışlara giriyor. Bu durum da pilotluğa ilgiyi arttırıyor. Gelecek yıllarda pilotluk mesleğini tercih eden gençlerle daha çok karşılaşacağız.

Data Expert Yönetici Ortağı M. Yasin Altunkaya ise 2013’te
– Yeni Türk Ticaret Kanunu ve ilgili yasalardaki değişiklik nedeniyle bağımsız yönetim kurulu üyeliğine
– Ürün ve ürün fiyatı artık çok belirginleştiğinden, ayırt edici olan şeyin lojistik olmasından kaynaklı tedarik zinciri yönetimine
– İnsan kaynaklarına

– Klasik satış stratejileri eskidiğinden, özellikle sosyal medya ve yeni nesil pazarlama sebebiyle pazarlamaya olan talebin artacağını söylüyor.

2012’DE EN ÇOK SATIŞ TEMSİLCİSİ VE MUHASEBE ELEMANI ARANDI

Yenibiris.com’da 1 Ocak – 15 Ekim 2012 arasındaki dönemde en çok eleman ilanı yayımlanan sektörler sırasıyla şunlar oldu; yapı-inşaat, eğitim, sağlık-tıp, turizm-otelcilik ve tekstil.

En çok aranan pozisyonlar ise satış temsilcisi, muhasebe elemanı, sekreter, makine mühendisi ve yönetici asistanı oldu.

Adaylar tarafından en çok başvuru yapılan pozisyonlar da sırasıyla şu şekilde gerçekleşti; muhasebe elemanı, satış temsilcisi, sekreter, yönetici asistanı ve güvenlik görevlisi.

En çok ilan yayınlanan sektörler %

Yapı-inşaat 9,29

Eğitim 6,24

Sağlık-tıp 5,98

Turizm-otelcilik 5,80

Tekstil 5,53

En çok ilan yayınlanan pozisyonlar %

Satış Temsilcisi 12,97

Muhasebe Elemanı 11,48

Sekreter 7,19

Makine Mühendisi 3,68

Yönetici Asistanı 3,46

YENİ MEZUNLARA TAVSİYELER:

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNDE GÖREV ALIN

İnsan kaynakları uzmanları yeni mezunlara imkanları ölçüsünde kendilerine yatırım yapmalarını, uzmanlaşmak istedikleri konularda eğitimler almalarını tavsiye ediyorlar. HRM Danışmanlık Ortağı Elif Ejdar Özel, “Birçok aday arasından yapılan seçimlerde artık bireysel farklılıklar ön plana çıkıyor. Geçtiğimiz yıllara göre şirketler mezuniyet derecesine artık daha az önem veriyor. Bunun yerine mezunların sosyal yeteneklerini sorguluyorlar. O yüzden sosyal sorumluluk projelerinde görev almalarını ve aktif olarak öğrenci topluluklarında çalışmalarını öneriyoruz. Bununla birlikte, gerekli olan teknik ve mesleki bilginin yanı sıra, hemen her pozisyon için adaylarda insan ilişkilerinde başarılı, takım çalışmasına yatkın, sonuç odaklı, inisiyatif sahibi, yeniliğe açık, yaratıcı, planlama ve organizasyon yeteneğine sahip olmaları bekleniyor. Mühendislik ve finans pozisyonlarında ise bunların yanında stratejik ve analitik düşünce ile problem çözme beceresi gerekli olan diğer kritik yetkinlikler arasında” diyor.

Data Expert Yönetici Ortağı M. Yasin Altunkaya ise yeni mezunların basamakları çok hızlı tırmanmak istemelerinden yakınıyor: “Önce ücret ve koltuğu dikkate almadan deneyim kazanmak için yola çıkmalılar. Bir veya iki yıl bir yönetici yanında yapılacak asistanlık en iyi deneyime ulaşmanın yolu. Yeni mezunların sabır katsayıları çok düşük. Sabırlı olmaları, mütevazı ve müteşekkir olmaları gerekiyor. Sektör olarak önlerinin açık olduğu alanlar, sosyal medya iletişim, e-ticaret, sağlık, turizmin otel ayağı, danışmanlık özellikle insan kaynakları alanında, bilişim, telekom, enerji ve hukuk regülasyon.”
Burcu ÖZÇELİK SÖZER, Hürriyet İK, 02 Aralık 2012