Çalışanların (ve tabii okula giden çocukların ve gençlerin) sabırsızlıkla beklediği 9 günlük bayram tatili çoğumuz için başladı. Böyle bir tatil herkes için farklı anlamlar taşıyor. Kimimiz için aile ve akraba ziyaretleri, kimimiz için seyahat,  kimimiz için de evde ayağını uzatıp dinlenmek. Ama kesin olan bir şey var: Tatil yapabilen çalışanlar için bayram tatili, çalışmamak demek. 9 gün uzun bir süre. Uzaklara giderek de, evde dinlerek de tatil yapabilirsiniz. Tatil tercihlerimiz biraz da yaptığımız işe göre değişiyor. Örneğin işiniz gereği sürekli seyahat ediyorsanız beklentiniz evde dinlenmek olabilir. Ya da yoğun iş temposundan evle ilgilenememekten şikayetçiyseniz, tatili evle ilgilenerek, ailenizle başbaşa geçirebilirsiniz.

Burcu ÖZÇELİK SÖZER

9 günlük bayram tatili pek çoğumuz için cuma akşamı başladı. Bayram denilince akla önce aile, akraba, eş dost ziyaretleri geliyor ama tatil uzun olunca çalışanlar için bayram tatili aynı zamanda çalışmamayı da ifade ediyor. Bu yıl Kurban Bayramı güzel havalara denk geldiğinden ciddi bir kısmımız seyahat etmeyi tercih etti.
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Kurban Bayramı rezervasyonların yüzde 90’a ulaştığını; yurt içi turlara 1 milyon kişinin katılacağını, yaklaşık 250 bin kişinin de yurt dışına tatile çıkacağını söylüyor.
Ulusoy, “Yurt içinde Antalya başta olmak üzere Kıbrıs turları, yurt dışı turlarında ise vizesiz ülkeler başta olmak üzere, İtalya, İspanya, Fransa, Orta Avrupa, Balkanlar, Benelüks, Afrika, Uzak Doğu ve Dubai turları yanı sıra gemi turlarına ilgi yoğun” diyor. Aynı şekilde yurt içinde kültür turları, Kapadokya, Gap, Karadeniz turları da yoğun ilgi görüyor.
Tabii tatili evinde geçirmeyi tercih eden ciddi bir kesim de var. Tatil demek illa uzaklara gitmek değil. Yaşadığımız şehir boşalacağından bu dönemde şehrin tadını çıkarmak, evde keyif sürmek, eve vakit ayırmak, pijamaları çekip tembellik yapmak da en güzel tatil seçeneklerinden. Hele ki iş gereği sık sık seyahet etmek durumunda kalıyorsanız bu seçenek sizin için en doğrusu olabilir.
Tatil seçenekleri kişiden kişiye değişse de yapılan işler, çalışma koşullarımız da tatil seçimimizde önemli bir kriter.

Meslekler tatil seçeneklerini belirliyor
International Hospital’dan psikolog Ferahim Yeşilyurt, “Çalışanlar üzerinde stres yaratan durumlar sektöre göre değişiklik gösterir. Örneğin bedensel olarak, kas gücüne dayalı olarak çalışan bir işçi ile, zihinsel düzeyde çalışanlarla, ekonomik sorunlarla ve ilişkilerle ilgili stres yaşayan bir yöneticinin stres yaratıcıları farklıdır. Bedensel olarak yorulan, uyuma ve uzanma ile dinlenirken, zihinsel düzeyde stres yaşayan kişi bu yolla gevşemekte zorlanır. Zihinsel düzeyde stres yaşayan kişinin dinlenmesi için mutlaka ortamdan uzaklaşması, farklı işlerle uğraşması gerekir” diyor.
Yeşilyurt, çalışma tempomuza göre tercih edebileceğimiz tatil seçeneklerini şöyle özetliyor:
◊ Sürekli masa başında oturan kişiler dinlenmek için daha çok aktivitelerin yer aldığı, açık havada yürüyüş turları ya da dinamizm isteyen kültür turlarını tercih edebilir. Bu turlar kişilerin sürekli mekan değiştirmelerini ve fiziksel olarak aktivite içinde olmalarını gerektirdiği için bedensel rahatlık ve dinlenme yaratacaktır.
◊ Çok stresli işlerde çalışan ve özellikle de zihinsel olarak stres yaşayan çalışanlar bazen uyuyarak dinlenmeyi isteyebilir. Ancak zihin yorgunluğu bedensel olarak dinlenince geçmez. Bunun yerine rutinin dışında aktiviteler bularak ve yeni deneyimler kazanılarak yaşanan ortamdan uzaklaşmak daha yararlı olacaktır.
◊ Bedensel olarak iş yaşamında çok yorulan çalışanlar ise öncelikle bedensel olarak kendilerini dinlendirecek aktivitelere yoğunlaşabilir. Bedensel dinlenme ardından aile ve akraba ziyaretleri yapabilirler.
◊ İşi gereği yurt içi veya yurt dışında sürekli seyahat edenler için seyahat önemli bir stres kaynağıdır. Aslında seyahat tatili çağrıştırsa da bu kişiler için işin bir parçası olduğu için yorgunuk kaynağı olabilir. Trafikten uzak durmak, kısa mesafeli tatil planlamak dinlendirici olabilir.

Tatili evde
geçireceklere
tavsiyeler
Tatil illa da seyahate gitmek değil, öncelikle işe gitmemek yani çalışmamaktır. Bu nedenle evden uzaklaşmak şart değil. İdea Psikoloji Eğitim ve Danışmanlık Merkezi kurucu ortağı uzman psikolog Mehtap Hisar, “Tatil dendiğinde genellikle çok kişinin aklına lüks bir otel için rezervasyon yaptırıp, tatili orada geçirmek gelir. Oysa ki tatil sadece bir tatil beldesine gitmek, denize girmek, daha çok uyuyup, daha sınırsız yemek yemek değildir. Tatil, günlük rutinimizin dışına çıkarak, her gün aynı şeyleri yapmanın hayatımıza getirdiği monotonluktan uzaklaşmak ve iş temposundan kaynaklanan fiziksel ve psikolojik yorgunluğun giderilmesini sağlamak için iyi bir fırsattır. Dolayısıyla, kişinin tatil ihtiyacını doğru belirlemesi çok önemlidir. İş gereği çok seyahat eden ve ayın birçok günü şehirdışında otellerde kalmak durumunda olan bir kişi için tatili evinde geçirmek daha dinlendirici ve keyifli olabilir. Böylece kişi evinde vakit geçirecek, belki de yaşadığı şehirde hiç gitmediği yerlere gitme fırsatı bulacaktır.
Tatil çok verimli geçirilmesi ya da çok para harcanması gereken, plan-program yüklü, her dakikası değerlendirilmek zorunda olan kısıtlı bir zaman dilimi olarak algılanmamalı” diyor.

Ailece kahvaltının tadını çıkarın
Yoğun iş temposundan çoğu kişi evinde fazla vakit geçiremediğinden, evinin tadını çıkaramadığından, eviyle ilgilenemediğinden şikayet eder. Dokuz günlük tatil, hem evimizde dinlenmek, hem de bu işleri halletmek için güzel bir fırsat. Hisar, “Günümüzde özellikle büyük şehirlerde ne yazık ki günlük koşuşturma içerisinde ailece birlikte kahvaltı bile yapılamıyorken, aile üyeleri için sohbet etmek, ev içi aktivitelerde bulunmak, birlikte zaman geçirmek için iyi bir fırsat yakalanmış olunacak. Birçoğumuz yaşadığı şehrin güzelliklerini keşfedememiş, evde geçirilen bu tatil, yaşadığımız şehri keşfetmek için güzel bir fırsat. Şehirdeki henüz gidilmemiş parklar, müzeler, görülmemiş tarihi yerler ya da keşfedilmemiş güzel mekanlar tatilimizi çok keyifli hale getirebilir. Ayrıca şehrin yakınındaki yerlere de imkana göre günübirlik geziler düzenlenebilir” diyor.
Ferahim Yeşilyurt ise tatili evde geçireceklere şu önerilerde bulunuyor:
◊ Bir plan yapın. Tatilde yapmak istediklerinizi belirleyin. Sonra hangi günde ne yapacağınızı ayrıntılı hale getirin.
◊ Düzenli egzersiz yapın. Günde bir saat yürüyüş bile yeterli. Mutlaka evden her gün dışarı çıkmaya çalışın.
◊ Sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Et şeker gibi bayramda yoğun yenen gıdaları abartmayın.
◊ Düzenli uyuyun. Aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkın.
◊ Güne mutlaka iyi bir kahvaltıyla başlayın. Kahvaltıyı uzun zamana yayın. Nasıl olsa işe yetişmek zorunda değiliniz.
◊ Arkadaşlarınıza vakit ayırın. Sevdiklerinizle görüşme fırsatı yaratmaya çalışın.
◊ Keyif aldığınız aktiviteleri planlamaya çalışın.

Hem bayramı yaşayın
hem dinlenin

Bayram  tatilleri bazı kişilerce dinlenmek için iyi bir fırsat olabiliyorken, bazı kişiler için de akrabaların ziyaret edildiği, ailelerle vakit geçirilebilen zamanlar oluyor. Uzman psikolog Mehtap Hisar, bu noktada, kişilere sırf kendilerinden beklenenleri yerine getirmeyi değil öncelikli ihtiyaçlarını belirleyerek planlama yapmalarını tavsiye ediyor: “9 gün oldukça uzun bir süredir ve iyi bir planlama ile hem kişinin özlem duyduğu eski bayram günlerini yaşaması ve ailesiyle özlem gidermesi, hem de ihtiyaç duyduğu biraz yalnız kalacağı ya da arkadaşlarıyla eğleneceği bir tatili planlayabileceği bir fırsat olabilir. Birçok kişi için bayramlar, çocukluk dönemine dönüş, eski günleri hatırlama ve anıları tazeleme fırsatı olabilir. Uzun süredir görmediğimiz aile yakınlarıyla bir araya gelmek, belki yıllardır gitmediğimiz, doğduğumuz büyüdüğümüz şehre gitmek, o şehrin sokaklarında gezmek, yıllardır görmediğimiz komşularımızla sohbet etmek düşündüğünüzden çok daha dinlendirici ve rahatlatıcı olabilir.”

Tatil dönüşü
için tavsiyeler

◊ Tatilde har vurup harman savurmayın. Tatil için yaşamak doğru bir yaklaşım değil, hayatın her anı çok değerlidir, bu nedenle tüm ekonomik kaynaklarınızı tatilde tükenmeyin, kendinizi zor sokacak harcamalar yapmayın.
◊ Tatil dönüşü ev hayatına ve iş hayatına adapte olmak için en az 1 gün önceden eve dönün.
◊ Tatilde geç yatılıp, geç kalkıldığı için işe dönüşte ilk günler kalkamama, işe geç kalma sorunları görülebilir.
◊ Tatil sonrasında güncel yaşama alışmanız öyle pat diye olmayacaktır. İlk 1 hafta kendize zaman tanıyın.
◊ Tatil sonrasındaki yaşadıklarınızda yalnız değilsiniz. Tatile giden pek çok kişi ile aynı sorunu yaşıyorsunuz.

Burcu ÖZÇELİK SÖZER, Hürriyet İK, 13 Ekim 2013