n_72525_m

 Xerox’a 1997’de iş görüşmesine geldiğinde “10 yıl sonra genel müdür olacağım” demiş ve 2007’de bu hedefine ulaşmıştı. 1 Ocak’tan itibaren Xerox Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Genel Müdürü olarak Londra’da çalışmaya başlayacak olan Mehmet Sezer’in yeni hedefi Türkiye’yi gelişen pazarlar organizasyonunun merkezi yapmak.

Burcu ÖZÇELİK SÖZER

T  eknoloji ve iş süreçleri yönetimi şirketi Xerox Türkiye Genel Müdürü Mehmet Sezer, 1997’de Xerox’a müracaat etiğinde, iş görüşmesinde dönemin Belçikalı Genel Müdürü George Nikolov, “10 yıl sonra kendinizi nerede görmek istersiniz?” diye sormuş, o da tereddüt etmeden “genel müdürlük koltuğunda” diye cevap vermişti. Ve tam 10 yıl sonra 2007’de bu hedefi gerçekleştirmişti. (Bkz. Hürriyet İK, 18.02.2007)

Sezer, 7 yıllık genel müdürlükten sonra 1 Ocak 2014 itibariyle Xerox Ortadoğu ve Afrika (MEA) Bölgesi Genel Müdürlüğüne getirildi. 75 ülkeyi Londra’dan yönetecek. 

Bunu hedeflemiş miydiniz diye sorduğumuzda “Xerox dünyada üç yapıya sahip: Xerox Kuzey Amerika, Avrupa ve gelişen pazarlar organizasyonu. Biz gelişen pazarlar organizasyonunun içinde yer alıyoruz. Ben bu gelişen organizasyonlar pazarı içerisinde yer alan 130 ülkenin gerek coğrafi, gerek nüfus, gerekse karlılık ve ciro anlamında yüzde 35’ini temsil eden 75 ülkenin ve 1.3 milyar insanın olduğu bir bölgenin başına gidiyorum. Kendime koyduğum hedef Türkiye’ye geri dönmek ve geri döndüğümde neden Türkiye gelişen pazarlar organizasyonunun merkezi olmasın. Türkiye bu potansiyele sahip. Benim yurtdışına gidişimdeki en büyük misyon dönüşümü planlamak olacak” diye cevap veriyor.  Sezer’in bu göreve getirilmesindeki en önemli sebeplerden biri Türkiye’de iş ortakları ağının geliştirmesi olmuş. Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nde de iş ortakları ağını geliştirmenin önemli  olduğunu söyleyen Sezer, daha önce Xerox Güney Afrika’da edindiği 3 yıllık tecrübenin de bu göreve getirilmesinde etkili olduğunu düşünüyor.

Xerox’da değişim devam ediyor

Xerox’un 2010 yılında 75 bin çalışanı olan iş süreçleri dış kaynak ve IT dış kaynak firması ACS’i satın almasıyla şirkette değişim başladı. Bu değişim ile Xerox’un New York Stock Exchange’deki hisse senedi 6 dolardan 12 dolara çıktı. Mehmet Sezer, bu yılın ilk çeyreğinde servis ve hizmetler cirosunun toplam cironun yüzde 50’sini geçtiğini, üçüncü çeyrek sonunda da yüzde 58’e ulaştığını söylüyor. Amerika’da başlayan Avrupa’da tamamlanan bu değişim gelişmekte olan ülkeler arasında öncelikli olarak Brezilya ve Hindistan’da başladı.  Türkiye’de de Xerox Hizmetler adı altında offshore çağrı merkezi hizmeti veren bir Xerox şirketi var. Sezer, “Bundan 5 yıl sonra konuştuğumuzda Xerox’un insan kaynakları, çağrı merkezi, ulaşım, sağlık hizmetlerinden bahsedeceğimizi düşünüyorum” diyerek değişimin içinde bulunduğumuz bölgede devam edeceğini söylüyor.

48 ülke gezdi, 45 bin fotoğraflık arşivi var

Mehmet Sezer’in en çok keyif aldığı şeylerden biri seyahat etmek. Türkiye’de görmediği 4 il kalmış.  Seyahat sitesi Tripadvisor’a 48 ülke ve 415 şehir girmiş. Yeni görevinde de sorumluluğuna getirildiği 75 ülkenin tamamına seyahat etmek istiyor. Böylece dünyanın yarısından fazlasını gezmiş olacak. Seyahat ettiği yerlerde bol bol fotoğraf çeken Sezer’in 45 bin fotoğraflık bir arşivi var. Arşivlemek onun için ayrı bir keyif. Fotoğraf, müzik hatta izlediği filmleri bile arşivliyor. Film izlemek bir diğer hobisi. En son Kelebeğin Rüyası’nı izlemiş. En sevdiği filmlerden biri olan Amadeus’u 6 defa izlemiş. 

Şimdiki hedefleri yazmak ve maraton koşmak. Başta iş arkadaşlarının motive etmesi ile 30 kilo veren Sezer, haftada minimum 3 gün spor yapıyor ve her yürüdüğünde 8-9 kilometre yürüyor. 

Xerox Türkiye’nin ilk Türk genel müdürü

1969 yılında Ankara’da doğan Mehmet Sezer, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu. İşletme mühendisliği yüksek lisansı yaptı. Çalışma hayatına Siemens Nixdorf’da başlayan Sezer, Xerox’dan önce değişik firmalarda teknik, pazarlama ve satış konularında görevler aldı. Xerox Türkiye’de 1997 yılında satış uzmanı olarak çalışmaya başlayan Sezer, 1999’da satış müdürü oldu. 2001’de Xerox Güney Afrika Pazarlama Direktörü, 2003’te Xerox Türkiye Servis ve Pazarlama Direktörü, 2005’te Xerox Türkiye Global Hizmetler Direktörü, 2007’de Xerox Türkiye Genel Müdürü oldu. Xerox Türkiye’nin ilk genel müdürü olan Sezer, aynı zamanda en uzun süre, 7 yıl, genel müdürlük yapan kişi oldu. Genel müdürlüğü sürecince hedeflerinden biri de Xerox Türkiye’yi yüzde 100 Türk çalışanların olduğu bir şirket yapmaktı, 2010 yılında bunu başardı. Bugün 200 çalışanı olan Xerox’un tamamı Türk. Sezer yeni görevinde, MEA ülke operasyonlarının yönetilmesi,  iş ortakları ağının geliştirilmesi, stratejik projelerin yönetilmesi gibi konulara odaklanacak.
Burcu ÖZÇELİK SÖZER, Hürriyet İK, 30.12.2013