İlaç firması AstraZeneca Türkiye, bugün şirketlerin yeni yeni uygulamaya başladığı pek çok İK uygulamasının öncülerinden. Son 2 yıldır çalışanlardan oluşan Serotonin isimli bir grup da çalışan memnuniyeti için projeler üretiyor. AstraZeneca İK Direktörü Feyza Aysan sorularımızı yanıtladı.

Bu57021cdf67b0a94b28e078aarcu ÖZÇELİK SÖZER

AstraZeneca’nın Türkiye’de kaç çalışanı var?
Şu anda 400 çalışanımız var. İlaç endüstrisi eğitimin çok yüksek olduğu bir firma. Üniversite oranı yüzde 80’in üzerinde, içlerinde doktoralı, yüksek lisanslılar da var. Çalışanların 4’te 3’ü sahada, ilaç tanıtımı yapanlar.

Çalışan memnuniyeti için ne tür uygulamalarınız var? Serotonin diye bir grubunuz var sanırım?
Evet, Serotonin’in tam Türkçesi, kişiye mutluluk sağlayan bir nörotransmitter. AstraZeneca da iki yılda bir yaptığımız çalışan bağlılığı anketi var, adı Focus. Buradan çıkan sonuçlar doğrultusunda Serotonin grubunu kurduk. Adını çalışanlar koydu, şirkete enerji hormonu enjekte etmek üzere seçtiler ismi de. Bu grup, çalışan memnuniyeti için neler yapabiliriz diye bakıyor.

Çalışan bağlılığı ne çıktı, ne tür talepler geldi çalışanlardan?
Bağlılık yüzde 84 çıktı. En çok çıkan talepler gelişim odaklılık ve sadeleştirme.

Şu ana kadar Serotonin neler yaptı?
En basitleri kişilere doğum günlerinden izin veriyoruz, tek tek aktiviteleri isimlendirmek yerine genel bir program yapalım dendi ve her güne mahsus isim verildi:

Sendromsuz Pazartesi, haftaya iyi bir başlangıç yapmak için güzel bir kahvaltı ile başlıyoruz, çalışanlara süprizler yapıyoruz.

Sağlıklı Salı, cam şişelerde su vermekten, asansör yerine merdiven çıkmaya teşvik etmeye sağlıkla ilgili uygulamalar var.

Sessiz Çarşamba, Hepimiz açık ofiste çalışıyoruz, her zaman dikkat etmek lazım ama çarşambaları daha çok dikkat ediliyor.

Paylaşımcı Perşembe, Özellikle iletişim bölümümüzün destekleri ile sosyal sorumluluk projelerine dikkat çekiyoruz.

Trafiksiz Cuma, Yazın 3’te, kışın 4’te çıkıyoruz işten.

Ayrıca ankette sonuçları doğrultusunda gelişim haftası düzenledik.

5 YILDIR ESNEK ÇALIŞMA VAR
Ne zamandır esnek yan haklar var?
Bu konuda ilklerdeniz. Esnek yan haklar 2010 yılından beri var. Kimisi kreş parası, kimisi eğitim kimisi de spor istiyor. En çok bireysel emekliliğe talep geliyor.

Bireysel emeklilikte siz de katkı sağlıyor musunuz?
Tabii, 2007’den beri var, şirkete giren herkesin bireysel emeklilik planı var. Sistemin aktif olabilmesi için, çalışanın da sisteme katılması ve maaşının minimum yüzde 1 oranında katkı payı yatırması gerekiyor. Çalışan, minimumun altında kalmamak koşuluyla kendi katkı payı oranını istediği gibi belirliyor. Bizim de her pozisyon için ödeyeceğimiz maksimum katkı payı oranı belli. Sistemden çalışan istediği zaman ayrılabilir, bir şart veya süre aranmıyor.

Yetenek yönetimini nasıl uyguluyorsunuz?
Bir Pırlanta kulubümüz var, yüksek performanslı kişiler var burada. Yüksek performansı takdir eden ve ödüllendiren bir program. Bunun dışında bölge müdürlerimizi 2010’dan beri tamamen kendi içimizden yetiştiriyoruz. Bu programın adı Havuz. Her yıl kriterleri yayınlıyoruz sahada isteyen herkes başvurabiliyor. Başvuru sonrası bir takım testlerden geçiyorlar, onlarla ilgili geri bilidim veriliyor. Daha sonra merkez ofiste bir kurulla birebir görüşmeler yapıyorlar. Ondan sonra dışarıdan bir firma da değerlendiriyor ve katılımcılar belli oluyorlar, Havuz’a giriyorlar. 2 yıllık özel bir programa tabii tutuluyorlar.

Yakın zamanda uygulamaya almaya planladınız projeler var mı İK’da

Tersine mentorluğa başlayacağız yaza doğru. Çalışanlarımızın yüzde 18’i 85 sonrası doğanlar.

Bu yıl kaç kişi alacaksınız?
40-50 kişi alacağız. Çoğunluğu sahaya.

2 mülakat anısı
Feyza Aysan, yaşadığı iki ilginç mülakat anısını şöyle anlatıyor: Görüşmeye gelen aday yanında ilkokul 1’den itibaren tüm karnelerini, başarı sertifikalarını ve kazandığı resim yarışmalarından resimleri kapsayan bir portföy ile gelmişti. Bir başka aday da görüşme sırasında sorulara cevap verirken dışarda bekleyen annesine danışmak için izin istedi.

ESNEK ÇALIŞMA 2011’DE BAŞLADI
Esnek çalışma ne zamandır var?
2011’den beri var. Arkadaşlar sabah 7 ile akşam 7 arası istedikleri saatte gelebiliyorlar. Haftada 40 saati doldurmak suretiyle. Tamamen güvene dayalı bir mekanizma kimsenin kaçta gidip geldiğine bakılmaz. Bir de evden çalışma var. Ayda 2 kere evden çalışabiliyorlar.

Burcu ÖZÇELİK SÖZER, Hürriyet İK, 3 Nisan 2016