İnsan kaynakları alanında 30 yılını tamamlayan Ekol Lojistik İK Genel Müdürü Osman Ünal, aynı zamanda derneklerde ve STK’larda da aktif olarak rol alıyor. Son 4 yıldır AB Komisyonu’nda kadın istihdamı için çalışan Ünal, iş hayatındaki kişilerin STK’lara üye olmasının ve gönüllü projelere katılmasının çok önemli olduğunu vurguluyor. Bugün 14 ülkede toplam 7 bin çalışanları olduğunu söyleyen Ünal, “Lojistik sektörünün önü açık. İnsan ışınlanmayı bulana kadar lojistik sektörü sürekli büyüyecek” diyor.

Ekol Lojistik İK Genel Müdürü Osman Ünal, aynı zamanda pek çok dernekte de aktif olarak görev alıyor. KalDer’in İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Kurumsal Yönetim Derneği üyesi olan Ünal, bir dönem Atletizm Federasyonu’nda da yönetim kurulu üyeliği yaptı. Her seviyede iş hayatında olan kişilerin STK’lara üye olmasının ve gönüllü projelere katılmasının çok
önemli olduğunu söyleyen Ünal, son 4 yıldır da Avrupa Komisyonu Equality Pays Off çalışma grubunda delege olarak görev yapıyor. Ünal’ın içinde bulunduğu grup kadınların çalışma hayatında eşit koşullarda olmasını sağlamak için çalışıyor. Ünal, bu gruptaki 150 delege içinde Türkiye’yi temsil eden tek üye.
Ünal, delegelerin kadın istihdamını arttırmak için vurgu yaptıkları konuları şöyle özetliyor: “Kadın çalıştırmak o farkındalığı yaratmak çok önemli, bu bağlamda o şirkete vergi indirimi sağlamak veya o şirketin belli ihale süreçlerinde daha etkili olmasını çok net savunuyorlar.
Kadının özellikle doğum yapması çalışmasına çok engel oluyor görünüyor, bu engel
i ortadan kaldırmak için erkeklere de izin 07verilmeli. Siz o izni kadın lehine uzatırsanız baştan işveren daha az kadın çalışan alır. Aslında kadınların çalışmasını dolaylı olarak azaltan ülkelere bakıyoruz, kadın çalışan oranı azalıyor, suç oranı artıyor. Çocuğu yetiştiren anne olduğu için oradaki ilk kültür ve eğitim çok önemli hale geliyor” diyor.
Ekol Lojistik de kadın istihdamını yüzde 16’dan yüzde 37’ye çıkarmış. Ünal, bu oranın yüzde 40’lara varabileceğini, sektörde başta planlama ve teknoloji alanlarında olmak üzere her kademede gençler için kariyer fırsatları olduğunu söylüyor.

ROMANYA’DA BULGARİSTAN’DA KADIN ŞOFÖR VAR, BİZDE YOK
Türkiye’de lojistik sektöründe kadın istihdamı ne oranda?
Bizim sektörümüz dezavantajlı bir sektör. Türkiye’de 1.130 şoförümüz var. Toplam 7 bin çalışanımız var Avrupa dahil. Kadın şoför istesek de bulamadığımızı için kadın oranı düşüyor. Onun dışında depodaki işler ağır iş sayılıyor, orada da erkek yoğun. Ama kadın oranımız yüzde 16’dan yüzde 28’e çıktı 1 yılda. Bu yıl da yüzde 37’yiz. Ciddi bir iyileşme var.
Planlarımızda bir şoför okulu açmak var. O zaman kadın çalışan oranımızı biraz daha arttırmayı planlıyoruz. Özellikle Bulgaristan, Romanya gibi ülkelerde kadın çalışanlar var, ama Türkiye’de yok.
Çalışan profiliniz nasıl?
Çalışanlarımızın yüzde 68’i mavi yaka, yüzde 32’si beyaz yaka. Bir lise bitirme projemiz var, her sene 60-70 arkadaşımızı açık liselerden mezun ediyoruz, ödüllendiriyoruz. Çalışanların yüzde 1’i doktora, yüzde 2’si yüksek lisans, yüzde 22’si lisans, yüzde 10’u meslek yüksekokulu, yüzde 45’i lise, yüzde 20’si ortaokul ve ilkokul mezunu.
Yurtdışında kaç çalışanınız var?
Türkiye hariç 13 ülkedeyiz, Almanya, Ukrayna, Romanya, Fransa, İtalya, Macaristan, Yunanistan, Bosna, İspanya, Polonya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ve İran’dayız ama artıyor tabii. Slovakya, Avusturya, Belçika, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Tunus, Cezayir, Fas da gideceğimiz ülkelerden.
Yurtdışında 1.600 çalışanımız var. 20 değişik ülkeden çalışan var, 29 dil konuşuluyor, ortak dil İngilizce.
Yılda kaç CV alıyorsunuz?
Ortadoğu ve Rusya dahil ayda 20 bin CV geliyor. 2020 hedefimiz Avrupa’nın en iyi intermodal markası olmak.
Bu yıl kaç kişi alırsınız?
Yaklaşık yılda 200 beyaz yaka alıyoruz, bu yıl da bu civarda olur ama bu yılki büyümemiz ağırlıklı olarak Avrupa’da olacak. Türkiye’de belli bir büyüklüğe ulaştık, son 3 senedir yüzde 25’in üzerinde büyüdük. Ben 3 sene önce geldiğimde 4 bin kişiydik, bugün 7 bin kişiyiz. Şimdi yeni açılan ülkeler de olacak. Buradan transfer olanlar olacak. Mavi yakada aldığımız projelere göre değişiyor, yine yaklaşık 500 kişi alırız.

PLANLAMANIN ÖNÜ AÇIK
Sektörde nasıl kariyer imkanları var?
Son zamanlarda üniversitelerde, meslek yüksekokullarında bu alanda bölümler açılmaya başlandı. Tabii işbirliğinde olduğumuz üniversiteler var. Lojistik biraz daha doğru tarif edilmeli. Lojistik kamyonculuk, depoculuk değil. Lojistiğin geldiği nokta şu: Çin’den direkt üretici firmadan İngiltere’ye bir tren hattı başladı, 18 günde gidiyor. Ticari anlamda insan ışınlanmayı bulana kadar lojistik sektörü sürekli büyüyecek. Artık hiçbir firma kendi ürününü depolamak istemiyor, taşıma ve diğer tedarik zinciri ile ilgili şeyleri yapmak istemiyor önemli olan bu bilinçle yeni nesli yetiştirmek. Türkiye’nin bu anlamda çok ciddi fırsatları var. Baktığınız zaman Türk gençlerinin önü çok açık ama part-time’da olsa çalışsınlar ve mutlaka İngilizcelerini geliştirsinler. Bunu yaparlarsa bu büyüme hızıyla hem Avrupa’da hem Türkiye’de çok ciddi potansiyel var.
Avrupa’da bulmakta zorlandığınız pozisyonlar var mı?
Avrupa’da en zor şey tır şoförü bulmak. Çok fazla ihtiyaç var, kimse yapmak istemiyor. Türkiye’de de zor. Ücretlerde Avrupa’daki asgari ücretin üzerinde çok ciddi paralar alıyorlar. İşletmeden mezun olan birisi ithalat ihracatta çalışmaya başlasa o paraları alamaz.
Neden yapmak istemiyorlar, bu kadar işsizlik varken?
E sınıfı ehliyet gerekiyor, bir çanta evrakla seyahat ediyorlar, günlerce yollarda kalıyorlar, kolay değil…
Sektörde önü en açık departmanlar hangileri?
Planlama ve teknoloji altyapısı. Lojistiğin iki önemli girdisi var; biri insan, diğeri de teknoloji, altyapı. Bizim Ar-Ge bölümümüzde 100 kişi var. Süreçlerde, yeni iş geliştirmede, müşteri ihtiyaçlarına uygun çözüm üretmede teknoloji çok önemli. Bir de teknolojik tabanı olan özellikle yazılımcılar ve destek elemanları çok önemli. İkincisi hat planlaması çok önemli. Mesela Budapeşte’den Londra’ya bir hat var, bu hattı planlamak birçok şekilde olabilir hava, tren, karayolu, güneyden götürebilirsiniz, kuzeyden götürebilirsiniz, burada önemli olan dolu gidip dolu gelmek. Bütünü görmek önemli.
Nasıl bir uzmanlık arıyorsunuz bunun için?
Mühendis diyoruz ama her zaman olmuyor. Böyle bir meslek üniversitelerde yok tabii spesifik olarak. Biz kendimiz eğitiyoruz. İki sene bizde çalışan arkadaş İngilizce de bilse dünyanın her tarafında iş bulur.
Burcu ÖZÇELİK SÖZER, Hürriyet İK, 12 Mart 2017