BLS Building 2Binlerce IBM çalışanı için evden çalışmak büyük bir avantajdı. Fakat şirket çalışanlarına sunduğu bu haktan vazgeçiyor. IBM, Amerika’da evden çalışan personelini ofislere geri çağırdı. Sebep, işbirliğini artırmak ve iş temposunu hızlandırmak. Daha önce de başka şirketlerin takım çalışması ve işbirliğini gerekçe göstererek evden çalışmayı sonlandırması, ‘acaba evden çalışma trendi bitiyor mu’ diye düşündürüyor.

Burcu ÖZÇELİK SÖZER

Teknoloji devi IBM evden çalışma sistemine geçen ilk şirketlerden biri. Yıllarca evden çalışmanın nasıl maliyetleri azalttığı ve verimliliği artırdığıyla övündü. IBM’i örnek alan pek çok şirket, başta teknoloji şirketleri, sırayla evden çalışma sistemine geçtiler. Evden çalışmaya geçen şirketler de çalışanlar da bu çalışma modelini çok hızlı benimsediler. Çalışanlar evde pijamalarıyla çalışmanın rahatlığını yaşarken, şirketler de elektrik, servis, yemek gibi maliyetlerden tasarruf ettiler. Örneğin IBM, 1995 ve 2008 yılları arasında ofis alanını 78 milyon fit kare (7.246.437 m²) azaltmış ve bunun 58 milyon fit karesi (5.388.377 m²) 1.9 milyar dolara satılmıştı.
imzaAma şimdi işler değişiyor mu? Acaba evden çalışmanın zararları da mı var?
Evden çalışmanın öncülerinden IBM’in 2 hafta önce evden çalışanlarını ofise geri çağırması şok etkisi yarattı. Dünya genelinde 400 bin çalışana sahip IBM’in çalışanlarının yüzde 40’ı geleneksel ofise sahip değil. Ama şirket şimdi politika değişikliğine gidiyor ve çalışanlarını ofislere geri çağırıyor.
Şirketten yapılan açıklamada “Pek çok alanda, örneğin yazılım geliştirme ve dijital pazarlamada işin doğası değişiyor, bu da yeni çalışma yolları getiriyor. Bu alanlarda küçük, kendi kendini yöneten çevik takımları bir araya getiriyoruz” denildi. IBM bu hareketin işbirliğini artırmasını ve iş temposunu hızlandırmasını bekliyor.
money.cnn.com’da yer alan habere göre ise çalışanların pek çoğu ofise geri dönmeyi kabul ettiler. Yine haberde yer alan bilgiye göre ofise geri dönmeyi kabul etmeyen çalışanlarla da yollar ayrılacak.
SADECE KUZEY AMERİKA’DA
Konuyla ilgili IBM Türkiye’ye evden çalışanların durumunu sorduğumuzda şu cevabı aldık: “Evden çalışma ile ilgili aldığımız son karar, sadece Kuzey Amerika’daki belirli çalışanları etkilemektedir. IBM çalışanlarının bazıları IBM ofisleri ve laboratuvarlarında, bazıları müşterilerin lokasyonlarında, bazıları ise uzaktan çalışmaya devam edeceklerdir. Bu kapsamda uzaktan çalışmayı sonlandırmadığımızı belirtmek isteriz. Belirli alanlarda ekiplerin bir arada olmaları, işlerini sürekli analiz ederek ve gerçek zamanlı geribildirim ve sonuçlarına dayalı olarak iyileştirmeler yaparak ilerlemeleri büyük önem taşıyor. Bu kapsamda işimizin doğası gereği gerektiğinde bazı değişikliklerin farkına vararak gerekli aksiyonları alarak ilerlemeyi bir sorumluluk olarak görüyoruz.”
YAHOO DA 4 YIL ÖNCE OFİSE ÇAĞIRDI
Ofise çağırmalar diğer ülkeleri ve ekipleri nasıl etkileyecek zamanla göreceğiz. Fakat IBM evden çalışmayı terk eden ilk şirket değil. Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer de dört yıl önce evden çalışanları ofise çağırdığında tartışmaları başlatmıştı. Honeywell, Yahoo,
Best Buy, Hewlett-Packard ve Bank of America da daha önce takım çalışması, fikir paylaşımı hız ve çevikliği sebep göstererek evden çalışanlarını ofise çağırmıştı.
Bakalım hangi ülkelerde hangi şirketler bu akımı takip edecek.

Burcu ÖZÇELİK SÖZER, Hürriyet İK, 04.06.2017